Kapliczki i krzyże przydrożne w Dębieńsku: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
(dr)
Znacznik: Ręczne wycofanie zmian
 
(Nie pokazano 14 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Kapliczki i krzyże przydrożne w Dębieńsku==
[[Plik:Debiensko ul. Kaluzy.jpg|thumb|right|przy ul. Kałuży]]
[[Plik:Debiensko ul. Odrodzenia.jpg|thumb|right|przy ul. Odrodzenia]]
[[Plik:Debiensko Huberta.jpg|thumb|right|kapliczka św. Huberta]]
*Krzyż kamienny Męki Pańskiej, ul. Kałuży
*Krzyż kamienny Męki Pańskiej, ul. Kałuży
Fundatorem Bożej Męki był na kolonii tzw. „Ameryce” Kszkaruk. Dziś krzyżem opiekują się rodziny: Kowalski, Drażyk, Furgoł, Włoczko, Kus i inni
Fundatorem Bożej Męki na terenie przysiółka '' Ameryka '' był mieszkający tutaj Kszkaruk. Krzyż został postawiony jako zadośćuczynienie za wyrządzoną szkodę. W pobliżu odprawiane są nabożeństwa [[Majowe nabożeństwo|majowe]] oraz [[Różaniec Święty|różańcowe]]. Obecnie krzyżem opiekują się mieszkające na '' Ameryce '' rodziny Kowalskich, Drażyków, Furgołów, Włoczków, Kusów.


*Krzyż kamienny Męki Pańskiej, ul. Odrodzenia
*Krzyż kamienny Męki Pańskiej, ul. Odrodzenia 1
Został poświęcony w 1933 roku przez ks. Jana Rudola. Dziś krzyżem opiekuje się rodzina Izydorczyka
Fundatorem i budowniczym krzyża pozostaje Piotr Izydorczyk. Boża Męka w 1938 roku została poświęcona przez [[Rudol Jan|ks. Jana Rudola]]. Obecnie krzyżem opiekuje się rodzina Eugeniusza Izydorczyka.


*Krzyż drewniany, ul. Ogrodzenia
*Krzyż drewniany, ul. Odrodzenia 2
Powstał w 1872 roku jako zadośćuczynienie za powrót mężczyzn Dębieńska z wojny prusko-francuskiej (1871). Pierwszym fundatorem był Paweł Nowak. Krzyż wykonano z drewna pochodzącego z rozbiórki stodoły należącej do probostwa. Pomimo dwóch remontów przeprowadzonych w latach 1938 i 1981, krzyż wymieniono. W 1990 roku został wykonany nowy z drzewa modrzewiowego. 14 września 1990 został poświęcony przez ówczesnego proboszcza ks. Józefa Adamczyka. Fundatorem Bożej Męki jest rodzina Burzan
Krzyż został postawiony przez Pawła Nowaka w 1872 roku, jako wotum wdzięczności za szczęśliwy powrót mieszkańców Dębieńska z wojny francusko-pruskiej (1870-1871). Wykonano go z drewna pochodzącego z rozbiórki stodoły stanowiącej własność parafii. Pomimo remontów w 1938 i 1981 roku, krzyż uległ zniszczeniu. W 1990 roku rodzina Burzan ufundowała nowy, wykonany z drewna modrzewiowego. 14 września 1990 jego poświęcenia dokonał ówczesny proboszcz [[Adamczyk Józef|ks. Józef Adamczyk]].  


*Krzyż drewniany, ul. Zabrzańska w Dębieńsku Wielkim
*Krzyż drewniany, ul. Zabrzańska w Dębieńsku Wielkim
Pochodzi z 1948 roku. Powstał w podzięce za szczęśliwy powrót 5 braci Malczyków z I wojny światowej. Fundatorem krzyża był Wilhelm Malczyk z braćmi. W sierpniu 1948 roku ks. proboszcz Konstanty Niechoj dokonał jego poświęcenia. Dziś krzyżem opiekują się rodziny Labusów i Krzyżowskich
Został postawiony w 1948 roku, jako podziękowanie za szczęśliwy powrót z I wojny światowej pięciu braci Malczyków. Krzyż ufundował jeden z nich, Wilhelm Malczyk. W sierpniu 1948 roku proboszcz [[Niechoj Konstanty|ks. Konstanty Niechoj]] dokonał jego poświęcenia. Dziś krzyżem opiekują się rodziny Labusów i Krzyżowskich.


*Krzyż kamienny Męki Pańskiej, ul. Zabrzańska
*Krzyż kamienny Męki Pańskiej, ul. Zabrzańska
Powstał w 1894 roku w podzięce za szczęśliwą odbudowę spalonego domu. Fundatorem krzyża była rodzina Mikołaja Profaski. Został wykonany z trzech bloków obciosanego piaskowca. Dziś opiekuje się nim rodzina Jerzego Piwczyka
Krzyż został postawiony w 1894 roku, jako wotum wdzięczności za szczęśliwą odbudowę spalonego domu. Fundatorem Bożej Męki, wykonanej z trzech bloków ociosanego piaskowca była rodzina Mikołaja Profaski. Dziś opiekuje się nim rodzina Jerzego Piwczyka.


*Krzyż stalowy Męki Pańskiej, droga polna od ul. Bełkowskiej do Jaśkowic
*Krzyż stalowy Męki Pańskiej, droga polna od ul. Bełkowskiej do Jaśkowic
Początkowo był to krzyż drewniany. Został ustawiony między rokiem 1896 a 1898
Początkowo był to krzyż drewniany. Został ustawiony między rokiem 1896 a 1898.


*Kapliczka skrzynkowa „św. Jona”, granica Dębieńska Starego i kolonii „Ameryka”
*Kapliczka skrzynkowa '' św. Jona'', granica Dębieńska Starego i kolonii '' Ameryka''
Jest to maleńka kapliczka z wizerunkiem św. Jana, umieszczona na drzewie
Jest to maleńka kapliczka z wizerunkiem św. Jana, umieszczona na drzewie.


*Kapliczka murowana, skrzyżowanie ulic Zabrzańskiej i Bełkowskiej
*Kapliczka murowana, skrzyżowanie ulic Zabrzańskiej i Bełkowskiej
Niestety, nie przetrwała do naszych czasów. Wg dokumentu darowizny z 1626 roku, istniała w tym miejscu drewniana kapliczka, która w t.r. była remontowana. Ok. 1669 roku została rozebrana, a na jej miejscu Krzysztof Welczek von Dubensko zbudował kapliczkę murowaną. Miała 5 m wysokości. Dach pokryto gontami, a na każdej ścianie kapliczki umieszczono olejny obraz o tematyce religijnej (z dokumentów wiadomo, że dwa z nich przedstawiały Św. Rodzinę ze św. Józefem przy warsztacie oraz „św. Jona”). Przy niej odbywały się różne nabożeństwa i uroczystości dożynkowe. W 1944 roku kapliczka została zburzona przez władze niemieckie
Niestety, nie przetrwała do naszych czasów. Według dokumentu darowizny z 1626 roku, istniała w tym miejscu drewniana kapliczka, która w tym roku była remontowana. Około 1669 roku została rozebrana, a na jej miejscu Krzysztof Welczek von Dubensko zbudował kapliczkę murowaną. Miała 5 m wysokości. Dach pokryto gontami, a na każdej ścianie kapliczki umieszczono olejny obraz o tematyce religijnej (z dokumentów wiadomo, że dwa z nich przedstawiały Św. Rodzinę ze św. Józefem przy warsztacie oraz '' św. Jana''). Przy kapliczce odbywały się różne nabożeństwa i uroczystości dożynkowe. W 1944 roku została zburzona przez władze niemieckie.
 
*Kaplica św. Huberta
W 2012 roku, przy drodze prowadzącej z Dębieńska do Bełku została ustawiona drewniana kaplica św. Huberta. Fundatorem jest koło łowieckie '' Szarak '' w Dębieńsku.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
J. Górecki, Siedem wieków parafii dębieńskiej, "Z tej Ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 2006", Katowice 2005, s. 163-166.
J. Górecki, Siedem wieków parafii dębieńskiej, "Z tej Ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 2006", Katowice 2005, s. 163-166; B. Profaska, Dzieje Dębieńska, Czerwionka-Leszczyny 1998, s. 105-106.
 
{{Kapliczki}}
[[Kategoria:Kapliczki i krzyże przydrożne|Dębieńsko]]
[[Kategoria:Kapliczki i krzyże przydrożne - D|Dębieńsko]]

Aktualna wersja na dzień 21:05, 21 sty 2022

przy ul. Kałuży
przy ul. Odrodzenia
kapliczka św. Huberta
  • Krzyż kamienny Męki Pańskiej, ul. Kałuży

Fundatorem Bożej Męki na terenie przysiółka Ameryka był mieszkający tutaj Kszkaruk. Krzyż został postawiony jako zadośćuczynienie za wyrządzoną szkodę. W pobliżu odprawiane są nabożeństwa majowe oraz różańcowe. Obecnie krzyżem opiekują się mieszkające na Ameryce rodziny Kowalskich, Drażyków, Furgołów, Włoczków, Kusów.

  • Krzyż kamienny Męki Pańskiej, ul. Odrodzenia 1

Fundatorem i budowniczym krzyża pozostaje Piotr Izydorczyk. Boża Męka w 1938 roku została poświęcona przez ks. Jana Rudola. Obecnie krzyżem opiekuje się rodzina Eugeniusza Izydorczyka.

  • Krzyż drewniany, ul. Odrodzenia 2

Krzyż został postawiony przez Pawła Nowaka w 1872 roku, jako wotum wdzięczności za szczęśliwy powrót mieszkańców Dębieńska z wojny francusko-pruskiej (1870-1871). Wykonano go z drewna pochodzącego z rozbiórki stodoły stanowiącej własność parafii. Pomimo remontów w 1938 i 1981 roku, krzyż uległ zniszczeniu. W 1990 roku rodzina Burzan ufundowała nowy, wykonany z drewna modrzewiowego. 14 września 1990 jego poświęcenia dokonał ówczesny proboszcz ks. Józef Adamczyk.

  • Krzyż drewniany, ul. Zabrzańska w Dębieńsku Wielkim

Został postawiony w 1948 roku, jako podziękowanie za szczęśliwy powrót z I wojny światowej pięciu braci Malczyków. Krzyż ufundował jeden z nich, Wilhelm Malczyk. W sierpniu 1948 roku proboszcz ks. Konstanty Niechoj dokonał jego poświęcenia. Dziś krzyżem opiekują się rodziny Labusów i Krzyżowskich.

  • Krzyż kamienny Męki Pańskiej, ul. Zabrzańska

Krzyż został postawiony w 1894 roku, jako wotum wdzięczności za szczęśliwą odbudowę spalonego domu. Fundatorem Bożej Męki, wykonanej z trzech bloków ociosanego piaskowca była rodzina Mikołaja Profaski. Dziś opiekuje się nim rodzina Jerzego Piwczyka.

  • Krzyż stalowy Męki Pańskiej, droga polna od ul. Bełkowskiej do Jaśkowic

Początkowo był to krzyż drewniany. Został ustawiony między rokiem 1896 a 1898.

  • Kapliczka skrzynkowa św. Jona, granica Dębieńska Starego i kolonii Ameryka

Jest to maleńka kapliczka z wizerunkiem św. Jana, umieszczona na drzewie.

  • Kapliczka murowana, skrzyżowanie ulic Zabrzańskiej i Bełkowskiej

Niestety, nie przetrwała do naszych czasów. Według dokumentu darowizny z 1626 roku, istniała w tym miejscu drewniana kapliczka, która w tym roku była remontowana. Około 1669 roku została rozebrana, a na jej miejscu Krzysztof Welczek von Dubensko zbudował kapliczkę murowaną. Miała 5 m wysokości. Dach pokryto gontami, a na każdej ścianie kapliczki umieszczono olejny obraz o tematyce religijnej (z dokumentów wiadomo, że dwa z nich przedstawiały Św. Rodzinę ze św. Józefem przy warsztacie oraz św. Jana). Przy kapliczce odbywały się różne nabożeństwa i uroczystości dożynkowe. W 1944 roku została zburzona przez władze niemieckie.

  • Kaplica św. Huberta

W 2012 roku, przy drodze prowadzącej z Dębieńska do Bełku została ustawiona drewniana kaplica św. Huberta. Fundatorem jest koło łowieckie Szarak w Dębieńsku.

Bibliografia

J. Górecki, Siedem wieków parafii dębieńskiej, "Z tej Ziemi. Śląski kalendarz katolicki na rok 2006", Katowice 2005, s. 163-166; B. Profaska, Dzieje Dębieńska, Czerwionka-Leszczyny 1998, s. 105-106.