Gorczaty Edward: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
m (dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
==Gorczaty Edward (1949-), misjonarz==
==Gorczaty Edward (1949-), misjonarz==
[[Plik:Gorczaty Edward.JPG||150px|left|thumb]]
[[Plik:Gorczaty Edward.JPG||150px|left|thumb]]
Urodził się 23 stycznia 1949 Dziećkowicach. Ojciec Paweł był palaczem na kopalni w Wesołej, matka  Agnieszka - z d. Drozd - nie pracowała zawodowo. Został ochrzczony 6 lutego 1949 w Dziećkowicach. Tam też 1 listopada 1958 otrzymał sakrament bierzmowania. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, gdzie w 1967 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku został przyjęty do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie. Jako kleryk, w latach 1968-1970 musiał odbyć służbę wojskową w Bartoszycach. Po powrocie z wojska nosił się z zamiarem przejścia do seminarium werbistów w Pieniężnie, aby zrealizować swoje pragnienia pracy na misjach.  
Urodził się 23 stycznia 1949 w Dziećkowicach. Ojciec Paweł pracował jako palacz w kopalni w Wesołej, matka  Agnieszka z d. Drozd nie pracowała zawodowo. Został ochrzczony 6 lutego 1949 w Dziećkowicach. Tam też 1 listopada 1958 otrzymał sakrament bierzmowania. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej uczęszczał do [[Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach|Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach]], gdzie w 1967 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku został przyjęty do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]]. Jako kleryk, w latach 1968-1970 musiał odbyć [[Jednostki kleryckie w Ludowym Wojsku Polskim|służbę wojskową w Bartoszycach]]. Po powrocie z wojska nosił się z zamiarem przejścia do seminarium [[Werbiści|werbistów]] w Pieniężnie, aby zrealizować swoje pragnienia pracy na misjach.  


Gdy zaistniała możliwość wyjazdu na misje także dla kapłanów diecezjalnych, postanowił pozostać w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie i zgłosił się na ochotnika na wyjazd do Zambii. W związku z tym otrzymał zgodę na przerobienie materiału dwóch ostatnich lat studiów teologicznych w jednym roku. 15 kwietnia 1973 otrzymał święcenia diakonatu, a  29 czerwca tegoż roku święcenia kapłańskie. W tym samym roku wyjechał na misje. Przez dwa lata pozostawał w archidiecezji Lusaka w Zambii, a od 1975 roku rozpoczął pracę w diecezji Musoma w Tanzanii. 15 lipca 2002 został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. Jest znawcą kultury i historii szczepów, wśród których pracuje. Została mu powierzona funkcja dyrektora Centrum Nauczania Języków Swahili. Został wybrany na pierwszego przedstawiciela księży fideidonistów w Tanzanii.
Gdy zaistniała możliwość wyjazdu na misje także dla kapłanów diecezjalnych, postanowił pozostać w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie i zgłosił się na ochotnika na wyjazd do Zambii. W związku z tym otrzymał zgodę na przerobienie materiału dwóch ostatnich lat studiów teologicznych w jednym roku. 15 kwietnia 1973 otrzymał święcenia diakonatu, a  29 czerwca tegoż roku święcenia kapłańskie. W tym samym roku wyjechał na misje. Przez dwa lata pozostawał w archidiecezji Lusaka w Zambii, a od 1975 roku rozpoczął pracę w diecezji Musoma w Tanzanii. 15 lipca 2002 został mianowany kanonikiem honorowym [[Kapituła Katedralna w Katowicach|Kapituły Metropolitalnej Katowickiej]]. Jest znawcą kultury i historii szczepów, wśród których pracuje. Została mu powierzona funkcja dyrektora Centrum Nauczania Języków Suahili. Został wybrany na pierwszego przedstawiciela księży fideidonistów w Tanzanii.


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 18:43, 31 sie 2016

Gorczaty Edward (1949-), misjonarz

Gorczaty Edward.JPG

Urodził się 23 stycznia 1949 w Dziećkowicach. Ojciec Paweł pracował jako palacz w kopalni w Wesołej, matka Agnieszka z d. Drozd nie pracowała zawodowo. Został ochrzczony 6 lutego 1949 w Dziećkowicach. Tam też 1 listopada 1958 otrzymał sakrament bierzmowania. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, gdzie w 1967 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Jako kleryk, w latach 1968-1970 musiał odbyć służbę wojskową w Bartoszycach. Po powrocie z wojska nosił się z zamiarem przejścia do seminarium werbistów w Pieniężnie, aby zrealizować swoje pragnienia pracy na misjach.

Gdy zaistniała możliwość wyjazdu na misje także dla kapłanów diecezjalnych, postanowił pozostać w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie i zgłosił się na ochotnika na wyjazd do Zambii. W związku z tym otrzymał zgodę na przerobienie materiału dwóch ostatnich lat studiów teologicznych w jednym roku. 15 kwietnia 1973 otrzymał święcenia diakonatu, a 29 czerwca tegoż roku święcenia kapłańskie. W tym samym roku wyjechał na misje. Przez dwa lata pozostawał w archidiecezji Lusaka w Zambii, a od 1975 roku rozpoczął pracę w diecezji Musoma w Tanzanii. 15 lipca 2002 został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. Jest znawcą kultury i historii szczepów, wśród których pracuje. Została mu powierzona funkcja dyrektora Centrum Nauczania Języków Suahili. Został wybrany na pierwszego przedstawiciela księży fideidonistów w Tanzanii.

Bibliografia

Dziećkowice, pr. zb., Katowice 2005, s. 273.