Cmentarz - Świerklany: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Nekropolia jest położona na wzgórzu wokół kościoła św. Anny. Tuż na jej skraju znajduje się dosyć osobliwy ostrosłup z czarnego granitu ufundowany w 1994 roku i ustawiony w miejscu wcześniejszych mogił. Na jednym z jego boków zostały wyryte słowa: ''Kościele święty nie zapomnę cię. Pamięci zmarłych, którzy to co śmiertelne złożyli tej ziemi, a serce oddali Kościołowi''. Po przeciwnej stronie znajduje się cytat z wiersza ks. Jana Twardowskiego "Śpieszmy się". Projekt pomnika opracował arch. Marek Wawrzyniak, cytaty wybrał ks. Jan Klyczka.
Nekropolia jest położona na wzgórzu wokół kościoła [[Parafia św. Anny w Świerklanach|św. Anny]]. Tuż na jej skraju znajduje się dosyć osobliwy ostrosłup z czarnego granitu ufundowany w 1994 roku i ustawiony w miejscu wcześniejszych mogił. Na jednym z jego boków zostały wyryte słowa: ''Kościele święty nie zapomnę cię. Pamięci zmarłych, którzy to co śmiertelne złożyli tej ziemi, a serce oddali Kościołowi''. Po przeciwnej stronie znajduje się cytat z wiersza ks. Jana Twardowskiego "Śpieszmy się". Projekt pomnika opracował arch. Marek Wawrzyniak, cytaty wybrał ks. Jan Klyczka.


Na cmentarzu w Świerklanach spoczywają dwaj proboszczowie - ks. Paweł Janik i ks. Franciszek Grudniok oraz stąd pochodzący ks. prałat Henryk Ligoń.
Na cmentarzu w Świerklanach spoczywają dwaj proboszczowie - ks. [[Janik Paweł|Paweł Janik]] i ks. [[Grudniok Franciszek|Franciszek Grudniok]] oraz stąd pochodzący ks. prałat Henryk Ligoń.


Na miejscowej nekropolii zostały pochowane ofiary tzw. marszu śmierci. Na skromnym, wykonanym z lastryka nagrobku została umieszczona tablica zawierająca inskrypcję: ''Tu spoczywają męczennicy Oświęcimscy z dnia 18.I.1945 r''. Poniżej umieszczono 10 numerów obozowych - zastępujących nazwiska - oraz te dane o ofiarach, które udało się ustalić: Prager Inge, Ernestine Levy, Rose Kobylinsky, Elena Pacifici, Ilse Lowe.
Na miejscowej nekropolii zostały pochowane ofiary tzw. marszu śmierci. Na skromnym, wykonanym z lastryka nagrobku została umieszczona tablica zawierająca inskrypcję: ''Tu spoczywają męczennicy Oświęcimscy z dnia 18.I.1945 r''. Pomnik został ufundowany w 1948 roku. Poniżej umieszczono 10 numerów obozowych - zastępujących nazwiska - oraz te dane o ofiarach, które udało się ustalić: Prager Inge, Ernestine Levy, Rose Kobylinsky, Elena Pacifici, Ilse Lowe. Numery więźniów odnotował Konstanty Dolnik, miejscowy grabarz.
Na cmentarzu znajduje się także zbiorowa mogiła 170 żołnierzy poległych w sąsiednich miejscowościach podczas walk II wojny światowej.
Na cmentarzu znajduje się także zbiorowa mogiła 170 żołnierzy poległych w sąsiednich miejscowościach podczas walk II wojny światowej.



Wersja z 15:54, 16 lut 2014

Nekropolia jest położona na wzgórzu wokół kościoła św. Anny. Tuż na jej skraju znajduje się dosyć osobliwy ostrosłup z czarnego granitu ufundowany w 1994 roku i ustawiony w miejscu wcześniejszych mogił. Na jednym z jego boków zostały wyryte słowa: Kościele święty nie zapomnę cię. Pamięci zmarłych, którzy to co śmiertelne złożyli tej ziemi, a serce oddali Kościołowi. Po przeciwnej stronie znajduje się cytat z wiersza ks. Jana Twardowskiego "Śpieszmy się". Projekt pomnika opracował arch. Marek Wawrzyniak, cytaty wybrał ks. Jan Klyczka.

Na cmentarzu w Świerklanach spoczywają dwaj proboszczowie - ks. Paweł Janik i ks. Franciszek Grudniok oraz stąd pochodzący ks. prałat Henryk Ligoń.

Na miejscowej nekropolii zostały pochowane ofiary tzw. marszu śmierci. Na skromnym, wykonanym z lastryka nagrobku została umieszczona tablica zawierająca inskrypcję: Tu spoczywają męczennicy Oświęcimscy z dnia 18.I.1945 r. Pomnik został ufundowany w 1948 roku. Poniżej umieszczono 10 numerów obozowych - zastępujących nazwiska - oraz te dane o ofiarach, które udało się ustalić: Prager Inge, Ernestine Levy, Rose Kobylinsky, Elena Pacifici, Ilse Lowe. Numery więźniów odnotował Konstanty Dolnik, miejscowy grabarz. Na cmentarzu znajduje się także zbiorowa mogiła 170 żołnierzy poległych w sąsiednich miejscowościach podczas walk II wojny światowej.


Bibliografia

P.Kucharczak, Blondynka miała na imię Rose, GN 2014 , nr 5 (dodatek katowicki), s. IV-V