Cichy Oskar: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
== Cichy Oskar (1875-1965), katecheta ==
== Cichy Oskar (1875-1965), katecheta ==
Urodził się 29 czerwca 1875 w Mikołowie. Był synem Jana i Selmy z d. Wagner. Pochodził z rodziny niemieckiej. Do katolickiej szkoły ludowej uczęszczał w Mikołowie. Następnie uczył się w gimnazjum w Bytomiu, gdzie w marcu 1897 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego|Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1901 we Wrocławiu.  
Urodził się 29 czerwca 1875 w Mikołowie w rodzinie Jana i Selmy z d. Wagner. Pochodził z rodziny niemieckiej. Do katolickiej szkoły ludowej uczęszczał w Mikołowie. Następnie uczył się w gimnazjum w Bytomiu, gdzie w marcu 1897 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego|Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1901 we Wrocławiu.  


Po święceniach przez dwa lata był wikariuszem w kuracji Najświętszej Maryi Panny w Rudzie. Następnie od 1903 roku pełnił obowiązki katechety w szkole realnej w Rudzie. Pozostał tam także po burzliwym okresie [[Powstania Śląskie|powstań i plebiscytu]]. W 1925 roku został mianowany katechetą w Państwowym Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym w Katowicach. Krótko potem, ze względu na słabą znajomość języka polskiego, zrezygnował z tej posady i przeszedł w stan spoczynku.  
Po święceniach przez dwa lata był wikariuszem w [[Kuracja|kuracji]] Najświętszej Maryi Panny w Rudzie. Następnie od 1903 roku pełnił obowiązki katechety w szkole realnej w Rudzie. Pozostał tam także po burzliwym okresie [[Powstania Śląskie|powstań i plebiscytu]]. W 1925 roku został mianowany katechetą w Państwowym Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym w Katowicach. Krótko potem, ze względu na słabą znajomość języka polskiego, zrezygnował z tej posady i przeszedł w stan spoczynku.  


W listopadzie 1926 roku podjął na nowo obowiązki katechety w prywatnej niemieckiej szkole średniej w Lipinach Śląskich. W 1932 roku [[Adamski Stanisław|bp Stanisław Adamski]] mianował go katechetą w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym z niemieckim językiem nauczania w Królewskiej Hucie. Według opinii [[Josiński Robert|ks. Roberta Josińskiego]], wizytatora nauki religii w diecezji katowickiej, ks. Cichy był „dobrym katechetą i znakomitym wychowawcą”. Uczestniczył aktywnie w pracach Diecezjalnego Koła Księży Prefektów, gdzie ceniono jego rady i wskazówki dotyczące pracy katechetycznej. W 1937 roku, po 36 latach posługi kapłańskiej w szkolnictwie, przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Bytomiu na terenie [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach|parafii NSPJ]]. Ks. Oskar Cichy zmarł 6 sierpnia 1965 w Bytomiu i tam został pochowany.  
W listopadzie 1926 roku podjął na nowo obowiązki katechety w prywatnej niemieckiej szkole średniej w Lipinach Śląskich. W 1932 roku [[Adamski Stanisław|bp Stanisław Adamski]] mianował go katechetą w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym z niemieckim językiem nauczania w Królewskiej Hucie. Według opinii [[Josiński Robert|ks. Roberta Josińskiego]], wizytatora nauki religii w [[Archidiecezja Katowicka|diecezji katowickiej]], ks. Cichy był ''dobrym katechetą i znakomitym wychowawcą''. Uczestniczył aktywnie w pracach Diecezjalnego Koła Księży Prefektów, gdzie ceniono jego rady i wskazówki dotyczące pracy katechetycznej. W 1937 roku, po 36 latach posługi kapłańskiej w szkolnictwie, przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Bytomiu na terenie [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach|parafii NSPJ]]. Ks. Oskar Cichy zmarł 6 sierpnia 1965 w Bytomiu i tam został pochowany.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 18:37, 27 wrz 2017

Cichy Oskar (1875-1965), katecheta

Urodził się 29 czerwca 1875 w Mikołowie w rodzinie Jana i Selmy z d. Wagner. Pochodził z rodziny niemieckiej. Do katolickiej szkoły ludowej uczęszczał w Mikołowie. Następnie uczył się w gimnazjum w Bytomiu, gdzie w marcu 1897 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1901 we Wrocławiu.

Po święceniach przez dwa lata był wikariuszem w kuracji Najświętszej Maryi Panny w Rudzie. Następnie od 1903 roku pełnił obowiązki katechety w szkole realnej w Rudzie. Pozostał tam także po burzliwym okresie powstań i plebiscytu. W 1925 roku został mianowany katechetą w Państwowym Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym w Katowicach. Krótko potem, ze względu na słabą znajomość języka polskiego, zrezygnował z tej posady i przeszedł w stan spoczynku.

W listopadzie 1926 roku podjął na nowo obowiązki katechety w prywatnej niemieckiej szkole średniej w Lipinach Śląskich. W 1932 roku bp Stanisław Adamski mianował go katechetą w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym z niemieckim językiem nauczania w Królewskiej Hucie. Według opinii ks. Roberta Josińskiego, wizytatora nauki religii w diecezji katowickiej, ks. Cichy był dobrym katechetą i znakomitym wychowawcą. Uczestniczył aktywnie w pracach Diecezjalnego Koła Księży Prefektów, gdzie ceniono jego rady i wskazówki dotyczące pracy katechetycznej. W 1937 roku, po 36 latach posługi kapłańskiej w szkolnictwie, przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Bytomiu na terenie parafii NSPJ. Ks. Oskar Cichy zmarł 6 sierpnia 1965 w Bytomiu i tam został pochowany.

Bibliografia

Akta personalne ks. Oskara Cichego; Schematyzm 1924-1970; WD 1926, nr 12, s. 76; Nekrolog, GN 1965, nr 45 z 7 XI, s. 272; Myszor, Historia diecezji, s. 111, 202.