Buschmann Franciszek: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
mNie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
== Buschmann Franciszek (1876-1956) ==
== Buschmann Franciszek (1876-1956) ==


Urodził się 3 grudnia 1876 roku w Imielnicy pod Strzelcami. Po ukończeniu szkoły ludowej i zdobyciu średniego wykształcenia w gimnazjum rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1903 roku we Wrocławiu. W pierwszych latach posługi duszpasterskiej pełnił funkcję wikariusza w parafiach: św. Bartłomieja w Sobiszowicach i św. Wojciecha w Mikołowie. Od października 1907 roku pracował w tym samym charakterze w Hajdukach Wielkich u boku ks. Augustyna Świerka. W czasie swego duszpasterzowania w Hajdukach przeżył ważny moment życia tej gminy: w 1908 roku dotychczasowa kuracja Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została podniesiona do godności parafii. W sierpniu 1911 roku kard. Jerzy Kopp mianował go proboszczem w parafii św. Marii Magdaleny w Bielszowicach, gdzie duszpasterzował przez 18 lat. W 1929 roku przeszedł na emeryturę. Wkrótce potem poprosił bpa Arkadiusza  Lisieckiego o zgodę na pracę w archidiecezji wrocławskiej. W kwietniu 1930 roku, po otrzymaniu oficjalnej ekskardynacji z diecezji katowickiej, kard. Adolf Bertram mianował go proboszczem w parafii Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie w powiecie kozielskim. Po zakończeniu II wojny światowej został zmuszony do opuszczenia swojej parafii i wysiedlony do Niemiec. Zmarł 17 lipca 1956 roku w Wurtembergu i tam został pochowany.
Urodził się 3 grudnia 1876 w Imielnicy pod Strzelcami. Po ukończeniu szkoły ludowej i zdobyciu średniego wykształcenia w gimnazjum rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego|Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1903 we Wrocławiu. W pierwszych latach posługi duszpasterskiej pełnił funkcję wikariusza w parafiach: św. Bartłomieja w Sobiszowicach i św. Wojciecha w Mikołowie. Od października 1907 roku pracował w tym samym charakterze w Hajdukach Wielkich u boku ks. Augustyna Świerka. W czasie swego duszpasterzowania w Hajdukach przeżył ważny moment życia tej gminy: w 1908 roku dotychczasowa kuracja Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została podniesiona do godności parafii.  
 
W sierpniu 1911 roku kard. [[Kopp Georg|Jerzy Kopp]] mianował go proboszczem w parafii św. Marii Magdaleny w Bielszowicach, gdzie duszpasterzował przez 18 lat. W 1929 roku przeszedł na emeryturę. Wkrótce potem poprosił [[Lisiecki Arkadiusz|bpa Arkadiusza  Lisieckiego]] o zgodę na pracę w archidiecezji wrocławskiej. W kwietniu 1930 roku, po otrzymaniu oficjalnej ekskardynacji z diecezji katowickiej, [[Bertram Adolf|kard. Adolf Bertram]] mianował go proboszczem w parafii Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie w powiecie kozielskim. Po zakończeniu II wojny światowej został zmuszony do opuszczenia swojej parafii i wysiedlony do Niemiec. Zmarł 17 lipca 1956 w Wurtembergu i tam został pochowany.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 09:01, 15 lis 2009

Buschmann Franciszek (1876-1956)

Urodził się 3 grudnia 1876 w Imielnicy pod Strzelcami. Po ukończeniu szkoły ludowej i zdobyciu średniego wykształcenia w gimnazjum rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1903 we Wrocławiu. W pierwszych latach posługi duszpasterskiej pełnił funkcję wikariusza w parafiach: św. Bartłomieja w Sobiszowicach i św. Wojciecha w Mikołowie. Od października 1907 roku pracował w tym samym charakterze w Hajdukach Wielkich u boku ks. Augustyna Świerka. W czasie swego duszpasterzowania w Hajdukach przeżył ważny moment życia tej gminy: w 1908 roku dotychczasowa kuracja Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została podniesiona do godności parafii.

W sierpniu 1911 roku kard. Jerzy Kopp mianował go proboszczem w parafii św. Marii Magdaleny w Bielszowicach, gdzie duszpasterzował przez 18 lat. W 1929 roku przeszedł na emeryturę. Wkrótce potem poprosił bpa Arkadiusza Lisieckiego o zgodę na pracę w archidiecezji wrocławskiej. W kwietniu 1930 roku, po otrzymaniu oficjalnej ekskardynacji z diecezji katowickiej, kard. Adolf Bertram mianował go proboszczem w parafii Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie w powiecie kozielskim. Po zakończeniu II wojny światowej został zmuszony do opuszczenia swojej parafii i wysiedlony do Niemiec. Zmarł 17 lipca 1956 w Wurtembergu i tam został pochowany.

Bibliografia

Zmarli kapłani Kościoła Katowickiego. T. I: Kapłani wyświęceni do 1922 roku, cz. II: Kapłani wyświęceni w latach 1901-1922, zebrał i opracował ks. Edward Nalepa, Katowice 1999, s.28-29.