Bunsch Adam

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bunsch Adam (1896-1969)

witraż w kościele w Londynie, Devonia Road
z kościoła mariackiego w Katowicach
kościół na Osiedlu Paderewskiego w Katowicach

Urodził się 20 grudnia 1896 w Krakowie. Był związany ze środowiskiem artystycznym Krakowa. Studiował w Wiedniu i w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Mehoffera. Po studiach uczył w Państwowej Szkole Przemysłowej w Krakowie. Uprawiał głównie drzeworyt barwny, inspirowany drzeworytem japońskim. Najchętniej przedstawiał zwierzęta i kwiaty, rzadziej podejmował tematykę pejzażową.

Jest autorem witraży i polichromii w wielu kościołach w Polsce. Dla kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni wykonał witraże ukazujące sceny z życia Matki Bożej i stacje drogi krzyżowej. Na Śląsku, do najważniejszych jego dokonań należą witraże w kościele Mariackim w Katowicach oraz polichromia w prezbiterium kościoła pw. Opatrzności Bożej w Katowicach Zawodziu, którą namalował w latach 1953-1954. Wykonał witraże dla starego kościoła na terenie parafii Wniebowzięcia NMP w Katowicach, które potem zostały włączone do witraża nowego kościoła. Podczas okupacji wykonał witraże w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętego Kazimierza w Londynie, gdzie skupiała się polska emigracja.

Projekty i realizacje

Wykonał również realizacje malarskie dla kościoła pw. św. Antoniego w Zgoniu. Projektował wnętrze katedry w Katowicach, ale nie doszło do realizacji jego planów. Jedyne prace Bunscha w katedrze to ołtarz do kaplicy MB Nieustającej Pomocy z kopią cudownego obrazu oraz zaprojektowany jeszcze przed konkursem w 1959 roku witraż MB Piekarskiej w kaplicy Patronów Śląskich.

Śmierć przerwała prace nad cyklem mozaik w kościele pw. św. Jadwigi w Chorzowie. Zmarł 15 maja 1969 w Krakowie.

Bibliografia

K. Heska-Kwaśniewicz, Malarz skupienia [Adam Bunsch 1896-1960], GN 1992, nr 8, s. 18; H. Bednorz, Przemówienie nad trumną Adama Bunscha, WD 1969, nr 7-8, s. 95-96; L. Makówka, Sztuka sakralna na Górnym Śląsku w II połowie XX wieku. Malarstwo i rzeźba, Katowice 2008, s. 176-181; Przestrzeń, architektura, malarstwo, wybrane zagadnienia sztuki górnośląskiej, red. E. Chojecka, Katowice 1995; H. Pyka, Sztuka witrażowa Adama Bunscha, [w:] Adam Bunsch 1896-1969. Katalog wystaw pod red. T. Dudek-Bujarek, Bielsko-Biała 1992; E. Grajewska-Prorok, Katalog wytwórni i projektantów czynnych na Górnym Śląsku, [w:] Witraże na Śląsku. Materiały z sesji Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków sztuki Chorzów 2001, pod red. T. Dudek- Bujarek, Katowice 2002, s. 156.