Baptyści

Z e-ncyklopedia

Baptyści

Baptyści na Górnym Śląsku pojawili się na początku XX wieku. Przed wybuchem II wojny światowej odbywali swoje nabożeństwa m.in. w Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Czeladzi, Pszczynie, Orzeszu, Wiśle i Cieszynie. Z nielicznych danych archiwalnych wynika, że w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów) działali już w 1911 roku, gdzie zbór funkcjonował do 9 marca 1924 roku. Wtedy to zostali włączeni do gminy w Katowicach. Gmina baptystów w Katowicach powstała 3 września 1922 roku, kiedy zbór w Poznaniu usamodzielnił swoją placówkę nr 8 z siedzibą w Katowicach. W 1923 roku zbór liczył 63 członków. W 1928 roku ich liczba wzrosła do 113. W sierpniu 1935 roku, według danych policyjnych, zbór w Katowicach liczył 154 wyznawców, a z członkami rodzin 210. Nowa gmina została zarejestrowana jako stowarzyszenie w Sądzie Grodzkim w Katowicach. Obejmowała swoją działalnością obszar całego województwa śląskiego. W latach 30-tych XX wieku zbór w Katowicach pozyskał nową kaplicę przy ul. Zabrskiej 7. Mogło się w niej pomieścić nawet kilkaset osób. W katowickim zborze prowadzono różnoraką działalność. Istniały przy nim m.in. orkiestra, chór i szkółka niedzielna.

Baptyści mieli także swój zbór w Zabrzu. Jego początek zainicjowała Wanda Hofman (z domu Balon), która była członkinią kręgu biblijnego społeczności chrześcijańskiej w Kościele Ewangelickim. W 1923 roku zaczęła uczestniczyć w katowickich spotkaniach ewangelizacyjnych prowadzonych tam przez Emilię Słotę. Rok później, Wanda Hofman wraz z mężem przyjęła chrzest na wyznanie wiary z rąk Ludwika Miksy w Katowicach. W ciągu 1924 roku wyznawców baptyzmu w Zabrzu przybywało. W 1925 roku wynajęto salę przy ul. Pawła, którą cztery lata później trzeba było zamienić na większą, przy ul. Szczęść Boże. Zabrzańska placówka baptystów w 1932 roku liczyła 132 członków, w tym 75 z Zabrza, 15 z Bytomia, 10 z Gliwic oraz 32 z Królewskiej Huty i Katowic.

Baptyści na Górnym Śląsku po II wojnie światowej

Na początku 1945 roku uruchomiono dwie placówki baptystów w województwie, a mianowicie w Katowicach na ul. Zabrskiej 7 w podwórzu na II piętrze, gdzie nabożeństwa odbywały się tylko tymczasowo w każdą niedziele o godz. 14.30. Drugi zbór zorganizowano w Chorzowie na ul. Św. Jacka 1. Nabożeństwa miały się tam odbywać dwa razy w tygodniu: w niedziele o godz. 9 rano, oraz w środę o godz. 18.30 po południu. Nabożeństwa miały się składać z odczytania wyjątku z Pisma Świętego, wygłoszenia kazania, śpiewu, modlitwy i Wieczerzy Pańskiej. Brało w nich udział przeciętnie 65 osób. Do końca marca 1945 roku nabożeństwa w Chorzowie odbywały się przy ul. Piastowskiej 15. Przewodniczącym Baptystów był wtedy Józef Mrózek zamieszkały w Chorzowie przy ul. Ligota Górnicza 27, nr 4.