Apostolstwo Dobrej Śmierci: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(foto)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
==Stowarzyszenie Matki Boskiej Patronki Dobrej Śmierci==
==Stowarzyszenie Matki Boskiej Patronki Dobrej Śmierci==
[[Plik:Maria Bolesna Wien.jpg|right|thumb]]
[[Plik:Maria Bolesna Wien.jpg|right|thumb]]
Zwane także Apostolstwem Dobrej Śmierci, zostało zatwierdzone przez papieża [[Pius X|Piusa X]]  22 lipca 1908.  Centrum Stowarzyszenia znajduje się we Francji w miejscowości Tinchebray. Na mocy dekretu kard.[[Glemp Józef| Józefa Glempa]], Prymasa Polski, została utworzona filia tego Stowarzyszenia w najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce, w [[Górka Klasztorna|Górce Klasztornej]] w województwie pilskim (obecnie wielkopolskim).
Zwane także Apostolstwem Dobrej Śmierci, zostało zatwierdzone przez [[Pius X|papieża Piusa X]]  22 lipca 1908.  Centrum Stowarzyszenia znajduje się we Francji w miejscowości Tinchebray. Na mocy dekretu [[Glemp Józef|kard. Józefa Glempa]], Prymasa Polski, została utworzona filia tego Stowarzyszenia w najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce, w [[Górka Klasztorna|Górce Klasztornej]] w województwie pilskim (obecnie wielkopolskim).


Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci jest zrzeszeniem modlitewnym, które poprzez modlitwy i ofiary pragnie wyjednać - dla wiernych katolików - wytrwanie w łasce uświęcającej,dla obojętnych religijnie i dla grzeszników - łaskę nawrócenia oraz dla wszystkich - dobrą i świętą śmierć. Istnieją trzy stopnie przynależności do Apostolstwa Dobrej Śmierci. Pierwszy stopień oznacza wpisanie do Księgi Stowarzyszenia, co jest równoznaczne z oddaniem się pod opiekę Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci. Drugi i trzeci stopień związany jest z zobowiązaniem się do odmawiania modlitw i codziennego rachunku sumienia. Grupy Apostolstwa żywią szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej i św. Józefa. Stowarzyszenie propaguje odmawianie Różańca do Siedmiu Boleści Matki Bożej. Dobrze żyć - to wiele, dobrze umrzeć - to wszystko.
Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci jest zrzeszeniem modlitewnym, które poprzez modlitwy i ofiary pragnie wyjednać - dla wiernych katolików - wytrwanie w łasce uświęcającej, dla obojętnych religijnie i dla grzeszników - łaskę nawrócenia oraz dla wszystkich - dobrą i świętą śmierć. Istnieją trzy stopnie przynależności do Apostolstwa Dobrej Śmierci. Pierwszy stopień oznacza wpisanie do Księgi Stowarzyszenia, co jest równoznaczne z oddaniem się pod opiekę Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci. Drugi i trzeci stopień związany jest z zobowiązaniem się do odmawiania modlitw i codziennego rachunku sumienia. Grupy Apostolstwa żywią szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej i [[Św. Józef|św. Józefa]]. Stowarzyszenie propaguje odmawianie Różańca do Siedmiu Boleści Matki Bożej. '' Dobrze żyć - to wiele, dobrze umrzeć - to wszystko''.


W Polsce pierwsze wspólnoty powstały na Śląsku i w Małopolsce w 1908 roku. Drugi okres rozwoju przypada na lata 80. ubiegłego wieku.  W 1981 roku ks. Jan Czekała, Misjonarz Świętej Rodziny, wpisał się do działającego we Francji Apostolstwa. W 1987 roku  utworzył jego filię przy sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej i od tego czasu Jego współbracia opiekują się dziełem w całym kraju.
W Polsce pierwsze wspólnoty powstały na Śląsku i w Małopolsce w 1908 roku. Drugi okres rozwoju przypada na lata 80. ubiegłego wieku.  W 1981 roku ks. Jan Czekała, Misjonarz Świętej Rodziny, wpisał się do działającego we Francji Apostolstwa. W 1987 roku  utworzył jego filię przy sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej i od tego czasu Jego współbracia opiekują się dziełem w całym kraju.

Wersja z 16:58, 8 wrz 2018

Stowarzyszenie Matki Boskiej Patronki Dobrej Śmierci

Maria Bolesna Wien.jpg

Zwane także Apostolstwem Dobrej Śmierci, zostało zatwierdzone przez papieża Piusa X 22 lipca 1908. Centrum Stowarzyszenia znajduje się we Francji w miejscowości Tinchebray. Na mocy dekretu kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski, została utworzona filia tego Stowarzyszenia w najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce, w Górce Klasztornej w województwie pilskim (obecnie wielkopolskim).

Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci jest zrzeszeniem modlitewnym, które poprzez modlitwy i ofiary pragnie wyjednać - dla wiernych katolików - wytrwanie w łasce uświęcającej, dla obojętnych religijnie i dla grzeszników - łaskę nawrócenia oraz dla wszystkich - dobrą i świętą śmierć. Istnieją trzy stopnie przynależności do Apostolstwa Dobrej Śmierci. Pierwszy stopień oznacza wpisanie do Księgi Stowarzyszenia, co jest równoznaczne z oddaniem się pod opiekę Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci. Drugi i trzeci stopień związany jest z zobowiązaniem się do odmawiania modlitw i codziennego rachunku sumienia. Grupy Apostolstwa żywią szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej i św. Józefa. Stowarzyszenie propaguje odmawianie Różańca do Siedmiu Boleści Matki Bożej. Dobrze żyć - to wiele, dobrze umrzeć - to wszystko.

W Polsce pierwsze wspólnoty powstały na Śląsku i w Małopolsce w 1908 roku. Drugi okres rozwoju przypada na lata 80. ubiegłego wieku. W 1981 roku ks. Jan Czekała, Misjonarz Świętej Rodziny, wpisał się do działającego we Francji Apostolstwa. W 1987 roku utworzył jego filię przy sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej i od tego czasu Jego współbracia opiekują się dziełem w całym kraju.

Lekarz - Halina Zapotoczny widząc nagłe i niespodziewane wypadki śmiertelne w kopalniach bytomskich postanowiła przygotować swoich pacjentów na spotkanie ze śmiercią. Za zgodą ks. Pawła Krawczyka, ówczesnego proboszcza, w listopadzie 1988 roku powstało Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci w parafii Świętej Rodziny w Bobrku. Od listopada 1995 roku przy parafii Świętej Rodziny w Bobrku, działa Ośrodek Apostolstwa Dobrej Śmierci Regionu Śląska dla 120 zelatorów, działających w Metropolii Górnośląskiej i na Śląsku Cieszyńskim.

W archidiecezji katowickiej .....

Bibliografia