Św. Maria Magdalena: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 5 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 3: Linia 3:
[[Plik:Magdalena3.jpg|thumb|mal. Piero di Cosimo, WGA]]
[[Plik:Magdalena3.jpg|thumb|mal. Piero di Cosimo, WGA]]
[[Plik:Magdalena_relikwiarz.jpg|thumb|right|relikwiarz w bazylice pw. Marii Magdaleny w St-Maximin, Prowansja]]
[[Plik:Magdalena_relikwiarz.jpg|thumb|right|relikwiarz w bazylice pw. Marii Magdaleny w St-Maximin, Prowansja]]
Należy ona do grupy świętych, o których naprawdę mało wiemy. Informacje pewne pochodzą jedynie z Pisma Świętego reszta to domysły oparte o pisma apokryficzne lub gnostyckie.  
Należy ona do grupy świętych, o których naprawdę mało wiemy. Informacje pewne pochodzą jedynie z Pisma Świętego; reszta to domysły oparte o pisma apokryficzne lub gnostyckie.  


Które  informacje są pewne.  Przede wszystkim Maria Magdalena to nie są dwa imiona tej osoby. Powinniśmy mówić Maria z Magdali, która to miejscowość leży nad jeziorem Genezaret. Maria Magdalena została uwolniona od siedmiu złych duchów (co czytamy w ewangelii według świętego Łukasza 8,1-3). Poza nią jeszcze kilka kobiet zostało uwolnionych przez Chrystusa. Wszystkie potem  usługiwały apostołom i wspierały swoim majątkiem. Maria Magdalena wędrowała z apostołami i Jezusem już od Galilei (Łukasz 23,49). Należy podkreślić, że to właśnie ona jest pierwszym świadkiem zmartwychwstania Jezusa. Dlatego też została nazwana mianem ''apostola apostolorum'' (apostołka apostołów) gdyż przekazała nowinę apostołom. Tyle wiemy z przekazu biblijnego. Nie jest tego wiele i dlatego powstało wiele tekstów apokryficznych i gnostyckich, które zapełniają tę lukę. Jest tam ukazywana, jako uczennica Jezusa, która doskonale rozumie swojego nauczyciela.  
Które  informacje są pewne.  Przede wszystkim Maria Magdalena to nie są dwa imiona tej osoby. Powinniśmy mówić Maria z Magdali, która to miejscowość leży nad jeziorem Genezaret. Maria Magdalena została uwolniona od siedmiu złych duchów (co czytamy w Ewangelii wg [[Św. Łukasz Ewangelista|św. Łukasza]] 8, 1-3). Poza nią jeszcze kilka kobiet zostało uwolnionych przez Chrystusa od złych duchów. Wszystkie potem  usługiwały apostołom i wspierały ich swoim majątkiem. Maria Magdalena wędrowała z apostołami i Jezusem już od Galilei (Łukasz 23,49). Należy podkreślić, że to właśnie ona jest pierwszym świadkiem zmartwychwstania Jezusa. Dlatego też została nazwana mianem '' apostola apostolorum '' (apostołka apostołów), gdyż przekazała nowinę apostołom. Tyle wiemy z przekazu biblijnego. Nie jest tego wiele i dlatego powstało wiele tekstów apokryficznych i gnostyckich, które zapełniają tę lukę. Jest tam ukazywana, jako uczennica Jezusa, która doskonale rozumie swojego nauczyciela.  


Maria Magdalena przedstawiana jest na obrazach i rzeźbach, jako jawnogrzesznica.  Jest to jednak błędne zobrazowanie tej świętej. Nie można mylić Marii Magdaleny z Marią z Betanii, która to była siostrą Łazarza i Marty. To właśnie ona namaściła stopy Jezusa olejkiem i wytarła włosami (Jan 12,3). Maria Magdalena przedstawiana jest zazwyczaj z flakonem na olej. Jest to piękna kobieta o długich rudawych włosach z często głębokim dekoltem.  
Maria Magdalena przedstawiana jest na obrazach i rzeźbach, jako jawnogrzesznica.  Jest to jednak błędne zobrazowanie tej świętej. Nie można mylić Marii Magdaleny z Marią z Betanii, która była siostrą Łazarza i Marty. To właśnie ona namaściła stopy Jezusa olejkiem i wytarła włosami ([[Św. Jan Ewangelista|Jan]] 12,3). Maria Magdalena przedstawiana jest zazwyczaj z flakonem na olej. Jest to piękna kobieta o długich rudawych włosach z często głębokim dekoltem.  
Istnieją dwie miejscowości, które szczycą się posiadaniem relikwii Marii Magdaleny. Obydwie leżą we Francji: Vezelay w Burgundii oraz St-Maximin-la Sainte-Baume w Prowansji.   
Istnieją dwie miejscowości, które szczycą się posiadaniem relikwii Marii Magdaleny. Obydwie leżą we Francji: Vezelay w Burgundii oraz St-Maximin-la Sainte-Baume w Prowansji.   


==Kult Marii Magdaleny w Prowansji ( Francja)==
==Kult Marii Magdaleny w Prowansji (Francja)==
 
Wg tradycji prowansalskiej, w czasie pierwszych prześladowań chrześcijan, po śmierci Jezusa,  Maria Magdalena wraz z Łazarzem oraz Martą przypłynęli do portu w Saintes Maries de la Mer, by następnie znaleźć schronienie w Marsylii (Łazarz) i w grocie w  Saint Baume (Maria Magdalena). Jej ciało pochowano kilkanaście kilometrów dalej w Saint Maximin. Pierwsze wzmianki o pielgrzymkach do Saint Maximin  i Saint Baume pochodzą z IX wieku. Miejscami kultu w Saint Baume opiekowali się benedyktyni (1079-1295) i dominikanie (1295-1793; 1840 – do dnia dzisiejszego).  Tam  pielgrzymowali królowie (Karol II), papieże ([[Stefan II]], [[Jan VIII]]), współcześni święci (Karol de Foucauld).  W krypcie bazyliki (XIV w.) w Saint Maximin znajdują  się cztery groby. Jeden z nich jest czczony jako miejsce pochówku Marii Magdaleny.  
Jak podaje tradycja prowansalska, w czasie pierwszych prześladowań chrześcijan, po śmierci Jezusa,  Maria Magdalena wraz z Łazarzem oraz Martą przypłynęli do portu w Saintes Maries de la Mer by następnie znaleźć schronienie w Marsylii (Łazarz) i w grocie w  Saint- Baume (Maria Magdalena). Jej ciało pochowano kilkanaście kilometrów dalej w Saint Maximin. Pierwsze wzmianki o pielgrzymkach do Saint Maximin  i Saint Baume pochodzą z IX wieku. Miejscami kultu w Saint Baume opiekowali się benedyktyni (1079-1295) i dominikanie (1295-1793; 1840 – do dnia dzisiejszego).  Tam  pielgrzymowali królowie ( Karol II), papieże ([[Stefan II]], [[Jan VIII]]), współcześni święci (Karol de Foucauld).  W krypcie bazyliki (XIV w.) w Saint Maximin znajdują  się cztery groby. Jeden z nich jest czczony jako miejsce pochówku Marii Magdaleny.  
   
   
*Wspomnienie liturgiczne przypada 22 lipca.
*Jej święto przypada 22 lipca. W 2016 roku Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret, w którym liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny zostało podniesione do rangi święta.


==Parafie w archidiecezji katowickiej pw. św. Marii Magdaleny==
==Parafie w archidiecezji katowickiej pw. św. Marii Magdaleny==
Linia 24: Linia 23:
*[[Parafia św. Marii Magdaleny w Radlinie]]
*[[Parafia św. Marii Magdaleny w Radlinie]]
==Bibliografia==
==Bibliografia==
Stefan Szymik, Encyklopedia Katolicka kol. 1319;  Pius Czesław Bosak, Kobiety w Biblii s.128;  Vera Schauber, Ilustrowany leksykon świętych;  [http://www.archidiecezja.katowice.pl/index.php/dekanaty-i-parafie]  
S. Szymik, Encyklopedia Katolicka kol. 1319;  P.Cz. Bosak, Kobiety w Biblii, s. 128;  V.  Schauber, Ilustrowany leksykon świętych;  [http://www.archidiecezja.katowice.pl/index.php/dekanaty-i-parafie]  
{{Święty}}
{{Święty}}
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Sanctus - M|Maria]]
[[Kategoria:Sanctus - M|Maria]]
[[Kategoria:Biografie - M|Mar]]
[[Kategoria:Biografie - M|Mar]]

Aktualna wersja na dzień 16:38, 13 paź 2023

Św. Maria Magdalena

Magdalena1.jpg
mal. Piero di Cosimo, WGA
relikwiarz w bazylice pw. Marii Magdaleny w St-Maximin, Prowansja

Należy ona do grupy świętych, o których naprawdę mało wiemy. Informacje pewne pochodzą jedynie z Pisma Świętego; reszta to domysły oparte o pisma apokryficzne lub gnostyckie.

Które informacje są pewne. Przede wszystkim Maria Magdalena to nie są dwa imiona tej osoby. Powinniśmy mówić Maria z Magdali, która to miejscowość leży nad jeziorem Genezaret. Maria Magdalena została uwolniona od siedmiu złych duchów (co czytamy w Ewangelii wg św. Łukasza 8, 1-3). Poza nią jeszcze kilka kobiet zostało uwolnionych przez Chrystusa od złych duchów. Wszystkie potem usługiwały apostołom i wspierały ich swoim majątkiem. Maria Magdalena wędrowała z apostołami i Jezusem już od Galilei (Łukasz 23,49). Należy podkreślić, że to właśnie ona jest pierwszym świadkiem zmartwychwstania Jezusa. Dlatego też została nazwana mianem apostola apostolorum (apostołka apostołów), gdyż przekazała tę nowinę apostołom. Tyle wiemy z przekazu biblijnego. Nie jest tego wiele i dlatego powstało wiele tekstów apokryficznych i gnostyckich, które zapełniają tę lukę. Jest tam ukazywana, jako uczennica Jezusa, która doskonale rozumie swojego nauczyciela.

Maria Magdalena przedstawiana jest na obrazach i rzeźbach, jako jawnogrzesznica. Jest to jednak błędne zobrazowanie tej świętej. Nie można mylić Marii Magdaleny z Marią z Betanii, która była siostrą Łazarza i Marty. To właśnie ona namaściła stopy Jezusa olejkiem i wytarła włosami (Jan 12,3). Maria Magdalena przedstawiana jest zazwyczaj z flakonem na olej. Jest to piękna kobieta o długich rudawych włosach z często głębokim dekoltem. Istnieją dwie miejscowości, które szczycą się posiadaniem relikwii Marii Magdaleny. Obydwie leżą we Francji: Vezelay w Burgundii oraz St-Maximin-la Sainte-Baume w Prowansji.

Kult Marii Magdaleny w Prowansji (Francja)

Wg tradycji prowansalskiej, w czasie pierwszych prześladowań chrześcijan, po śmierci Jezusa, Maria Magdalena wraz z Łazarzem oraz Martą przypłynęli do portu w Saintes Maries de la Mer, by następnie znaleźć schronienie w Marsylii (Łazarz) i w grocie w Saint Baume (Maria Magdalena). Jej ciało pochowano kilkanaście kilometrów dalej w Saint Maximin. Pierwsze wzmianki o pielgrzymkach do Saint Maximin i Saint Baume pochodzą z IX wieku. Miejscami kultu w Saint Baume opiekowali się benedyktyni (1079-1295) i dominikanie (1295-1793; 1840 – do dnia dzisiejszego). Tam pielgrzymowali królowie (Karol II), papieże (Stefan II, Jan VIII), współcześni święci (Karol de Foucauld). W krypcie bazyliki (XIV w.) w Saint Maximin znajdują się cztery groby. Jeden z nich jest czczony jako miejsce pochówku Marii Magdaleny.

  • Jej święto przypada 22 lipca. W 2016 roku Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret, w którym liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny zostało podniesione do rangi święta.

Parafie w archidiecezji katowickiej pw. św. Marii Magdaleny

Bibliografia

S. Szymik, Encyklopedia Katolicka kol. 1319; P.Cz. Bosak, Kobiety w Biblii, s. 128; V. Schauber, Ilustrowany leksykon świętych; [1]