Sopora Wiktor

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sopora Wiktor (1939-2013), proboszcz w Rojcy

Sopora wiktor.jpg

Urodził się 5 grudnia 1939 w Lipinach Śląskich w rodzinie Teodora i Urszuli z d. Kutzias. Szkołę podstawową rozpoczął w Lipinach, a ukończył w Kochłowicach. Potem kształcił się w Gimnazjum św. Jacka w Katowicach. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 23 czerwca 1963 w Katowicach przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (1963-1966), św. Jadwigi w Chorzowie, NSPJ w Rogowie, św. Augustyna w Lipinach, św. Marii Magdaleny w Lubomi, Starym Bielsku (obecnie diecezja bielsko-żywiecka), Opatrzności Bożej w Zawodziu, św. Pawła w Nowym Bytomiu, Narodzenia NMP w Pszowie.

Studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie - Studium Pastoralne w Katowicach uwieńczył uzyskaniem tytułu magistra teologii na podstawie pracy pt. Zagadnienia sakralizacji i sekularyzacji małżeństwa i rodziny w świetle literatury socjologicznej i teologicznej.

4 grudnia 1982 został rektorem kościoła pw. św. Walentego w Bieruniu .

W 1987 roku objął urząd proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Rojcy. W Rojcy dokończył tam dzieła budowy kościoła, poświęconego w 1993 roku. Na emeryturę przeszedł w 2006 roku. Zamieszkał w Rojcy, gdzie 19 lat był proboszczem. Zmarł 24 maja 2013 w Radzionkowie. Pogrzeb odbył się 31 maja 2013 w Rojcy i tam też spoczął na miejscowym cmentarzu.

Miał zdolności muzyczne, komponował pieśni. M.in. skomponował pieśń z okazji 50-lecia kapłaństwa bpa Herberta Bednorza.

Bibliografia

Nekrolog, WA 2013, nr 5, s. 264, J. Smolec, Śp. Ksiądz Wiktor Sopora.