Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Piotrowicach

Z e-ncyklopedia

Historia

Pierwsza informacja o potrzebie budowy obiektu sakralnego (kościoła-kaplicy) na terenie tzw. Kątów Piotrowickich pojawiła się w Protokole wizytacji dziekańskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko w Piotrowicach sporządzonym przez ks. dziekana Eugeniusza Krasonia (17 marca 2005). Zdanie to podzielił abp Damian Zimoń, gdy w październiku 2005 roku wizytował piotrowicką parafię. W dekrecie wizytacyjnym napisał: „Zlecam Księdzu Proboszczowi budowę kaplicy mszalnej na pograniczu Piotrowic, Kostuchny i Zarzecza. W przyszłym roku skieruję do parafii trzeciego wikarego”. Dzieło budowy powierzono w 2006 roku nowo przybyłemu do piotrowickiej parafii księdzu wikariuszowi Grzegorzowi Węglorzowi.

Grunt pod budowę kościoła przy ulicy Bukszpanowej w Katowicach zakupiono 8 marca 2007, a 13 maja 2007 odprawiono tam pierwsze nabożeństwo fatimskie. Poświęcenia terenu pod budowę dokonał 8 września 2007 abp Damian Zimoń. Pamiątką tego wydarzenia jest granitowy krzyż ustawiony w rogu działki, wykonany przez Zakład Kamieniarski Mendecki. W jego niszy znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej wykonana przez Bolesława Michałka z Istebnej. Pierwszą Mszę Świętą na poświęconej działce 13 października 2007 odprawił ks. Grzegorz Węglorz. Od maja 2008 roku pod namiotami, a później w tymczasowej, drewnianej kaplicy gromadzono się na nabożeństwach i niedzielnej Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 11.00. Drewnianą kaplicę poświęcił 13 sierpnia 2008 abp Damian Zimoń. W sierpniu 2008 roku przystąpiono do budowy kaplicy murowanej.

Parafia

Parafia rzymskokatolicka została erygowana 3 października 2010. Jej obszar został wydzielony z dotychczasowych parafii: Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko w Piotrowicach, Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie i Matki Bożej Częstochowskiej w Podlesiu Śląskim. Administracyjnie zaś teren wykrojono po kawałku i z Piotrowic, i z Podlesia, i z Kostuchny. Na patronkę parafii i kościoła wybrano Matkę Bożą Fatimską. Wezwanie to związane jest z 90. rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie, przypadającą w 2007 roku. W tym właśnie roku zakupiono działkę pod budowę kościoła i rozpoczęto prace przygotowawcze. Od początku też gromadzącym się na modlitwie wiernym towarzyszyła figura Matki Bożej w wizerunku fatimskim. W momencie powstania parafia liczyła 1558 wiernych - 330 osób dotychczas należało do parafii w Kostuchnie, 830 do Piotrowic, 398 do Podlesia. Proboszczem został mianowany dotychczasowy budowniczy kościoła - ks. Grzegorz Węglorz. Wspólnotę parafialną tworzą głównie młode rodziny z dziećmi. To jedna z nielicznych śląskich parafii, gdzie liczba chrztów już trzykrotnie przewyższa liczbę zgonów. W ciągu prawie 6 lat od powstania parafii, liczba jej członków - których w 2017 roku było około 2600 - wzrosła o 1000. Uroczystość odpustowa obchodzona jest 13 maja lub w najbliższą po tej dacie niedzielę. Od maja do października, każdego 13 dnia miesiąca, po skończonym nabożeństwie fatimskim, parafianie i goście gromadzą się przy ognisku i małym poczęstunku. Takie świętowanie odpustu stało się już w parafii tradycją.

Kościół

Miejscem najważniejszym dla wspólnoty parafialnej jest kościół. Inwestycję przy ulicy Bukszpanowej rozpoczęto w lipcu 2008 roku, czyli jeszcze przed erygowaniem parafii. Ze względu na szybki wzrost liczby mieszkańców postanowiono rozszerzyć pierwotny plan, który zakładał budowę tylko kaplicy mszalnej. Nowy projekt kompleksu sakralnego obejmuje kaplicę, kościół, dzwonnicę, parking i urządzenie terenu umożliwiające uczestnictwo w nabożeństwach. Budowa podzielona jest na etapy, których zwieńczeniem będzie konsekracja kościoła. Początkowo wspólnota gromadziła się pod gołym niebem, później pod namiotami i w tymczasowej, drewnianej kaplicy. Trzykondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni ok. 600 m2, który mieści obecnie kaplicę oraz inne pomieszczenia został otwarty w nocy z 24 na 25 grudnia 2012 roku. W październiku 2012 roku rozpoczęła się realizacja drugiego etapu budowy kompleksu – kościoła i dzwonnicy. W tym czasie zostały wykonane ławy fundamentowe pod kościół. Gdy budowę kościoła doprowadzono do „stanu zerowego”, 13 czerwca 2013 odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, której przewodniczył abp Wiktor Skworc. W następnych latach postawiono ściany, wykonano dach, wprawiono okna.

W setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie - 13 maja 2017 - została poświęcona dzwonnica, na której zawisły cztery dzwony. Trzy z nich noszą imiona dzieci z Fatimy. Dzwon Błogosławiona Hiacynta Marto brzmi w dis i waży 190 kg. Dzwon Błogosławiony Franciszek Marto ma 260 kg i brzmi w cis - dar abpa Wiktora Skworca. Dzwon Łucja Dos Santos brzmi w h i waży 350 kg. Czwarty dzwon, który ufundowali parafianie ma 580 kg, brzmi w gis , a nosi imię Matka Boża Fatimska. Dzwony wykonała ludwisarnia Felczyńskich w Taciszowie koło Gliwic. Tym samym zakończył się drugi etap budowy. Obecnie prowadzone są prace wewnątrz kościoła, m.in. wprawiane witraże. Pozostała także budowa budynku gospodarczego. Całość zaprojektował mgr inż. arch. Dieter Paleta przy współpracy autorskiej mgr. inż. arch. Leszka Rakoczego z Biura Architektonicznego Arkat z Katowic.

Proboszczowie

Bibliografia

G. Grzegorek, Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Katowicach-Piotrowicach, Katowice 2015; G. Grzegorek; Parafie i kościoły Katowic, Katowice 2014; [1] [21.05.2020]; [2] [21.05.2020]; Informacje przekazane przez ks. Andrzeja Morawskiego; M. Rzepka, Kościół wychodzi spod ziemi, GN 2010 (dodatek katowicki), nr 46, s. IX; Dekanat Katowice-Panewniki, oprac. A. Gudzik [książka w przygotowaniu]; www.mbfatimskiej.katowice.pl; Gość Niedzielny, (dodatek katowicki), dostęp 13.05.2017.