Kapliczki i krzyże przydrożne w Pszowie

Z e-ncyklopedia
na cmentarzu
skrzyżowanie ul. Miarki i Pszowskie Doły
przed kościołem parafialnym
przy ul. Paderewskiego
 • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Bohaterów Westerplatte

W 1907 roku została ufundowana przez Jana i Joannę Krzyżak. Znalazła się na niej inskrypcja: Prosimy o pobożne Ojcze Nasz i Zdrowaś. Krzyż pierwotnie stał w innym miejscu, bliżej bramy cmentarnej.

 • Boża Męka przy ul. Paderewskiego

W 1894 roku ufundowali ją młynarz Lorenz Glenz oraz jego żona Joanna. Naprzeciw rozpościera się panorama tzw. pszowskich Kątów. Krzyżem opiekują się kolejni przedstawiciele rodziny Glenców.

 • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Paderewskiego i Asnyka

Krzyż w 1847 roku został ufundowany przez gminę Pszów, a jego poświęcenia dokonał dziekan, ks. Józef Gawenda z Pstrążnej. Znalazła się na nim inskrypcja - od gminu pszowskiego za wójta Edwarda Koczy - pokryta tynkiem podczas II wojny światowej.

 • Boża Męka przy ul. Pszowskiej

Postawiona w 1890 roku na granicy Pszowa i Wodzisławia Śl.

 • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Traugutta i Chrószcza

Ufundowana w 1906 roku przez pszowską Radę Parafialną.

 • Boża Męka przy ul. Obrońców Pokoju

Około 1840 roku w miejscu rozebranego kościoła postawiono drewniany krzyż. Uległ on zniszczeniu podczas wichury 24 czerwca 1861. W zamian w 1865 roku Paweł, Karol i Wincenty Glencowie ufundowali w tym miejscu kamienną Bożą Mękę. Powstała ona w pracowni Jerzego Marka z Mokrego. 15 października 1865 jej poświęcenia dokonali proboszcz ks. Paweł Skwara oraz wikary ks. Augustyn Wolczyk. W 2006 roku krzyż został odnowiony po tym, jak uszkodził go samochód.

 • Boża Męka przy ul. ks. Skwary

W 1873 roku została postawiona przez Jana Glenza.

Ufundowana w 1853 roku - poświęcona 17 września tegoż roku - znajduje się na prawo od wejścia do kościoła. Składa się z krucyfiksu oraz figur Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana. Wyszła spod dłuta Jerzego Marka. Została postawiona nad grobem proboszcza, ks. Ludwika Joachimskiego na pamiątkę odbywających się wówczas misji św. Krzyż został odnowiony w 2006 roku.

 • Krzyż na skrzyżowaniu ulic Pszowskiej i Kołłątaja

W 1905 roku został ufundowany przez Antoniego i Franciszka Choroba. Na krzyżu znalazła się inskrypcja: Najświętsze Serce Jezusa zmiłuj się nad nami! Uprasza się Ojcze nasz za dusze w czyśćcu.

 • Krzyż przy ul. K.Miarki

W 1873 roku został ufundowany przez Karola, Franciszka, Konstantego i Jana Niklów. Podczas II wojny światowej napis w języku polskim został zatynkowany. Fundatorem współczesnej tablicy inskrypcyjnej jest Józef Kominek.

 • Krzyż przy ul. Paderewskiego

W 1926 roku został ufundowany przez pszowskiego kronikarza Konstantego Kowola w podziękowaniu za liczną rodzinę.

 • Krzyż na skrzyżowaniu ulic Paderewskiego i Pszowskiej

Niewielki, metalowy krzyżyk umieszczony obok płotu.

 • Krzyż w pobliżu ul. Staffa

Został postawiony w 1877 roku. Znalazła się na nim inskrypcja: Fondatorzi Młynarz Maciej Bugla Johanna żona jego i Constantina curka Jeich 1877.

 • Krzyż przy ul. Bohaterów Westerplatte

W 1900 roku został postawiony w pobliżu torów prowadzących z kopalni "Anna". Na krzyżu znalazła się inskrypcja: Fondatorzy Marcel Bugla i Marya żona jego rodz. Kominek i Marya córka jeich z Dołow . U dołu zaś umieszczono napis: X.1991 odnowiono na Misje Św.

 • Kapliczka przy ul. K.Miarki

Niewielka kapliczka zawieszona na drzewie z wizerunkiem Matki Boskiej wewnątrz.

 • Figura Najświętszej Maryi Panny obok bazyliki

Kamienna figura Niepokalanie Poczętej Najświętszej Maryi Panny osadzona jest na wysokim postumencie. Obok znajdują się mniejsze figurki św. Joachima i św. Anny. W 1859 roku wykonał ją rzeźbiarz Jerzy Marek. Figurę dwukrotnie odnowiono - w 1966 i 2006 roku. Na cokole znalazła się łacińska inskrypcja, w dosłownym tłumaczeniu: O Maryjo, Królowo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami.

 • Figura Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. K.Miarki

Ufundowana przez Józefa i Jadwigę Kominków.

Bibliografia

A. Matuszczyk-Kotulska, Pszów sanktuarium nadziei, Pszów 2006, s. 9-11 i 32-33; L. Musioł, Monografia historyczna Pszowa oraz zarys historyczny gminy i parafii Krzyżkowice, Pszów 1998, s. 70.