Kapliczki i krzyże przydrożne w Ligockiej Kuźni

Z e-ncyklopedia
Ligocka kuznia kapliczka1.jpg
Ligocka kuznia krzyz1.jpg
Ligocka kuznia krzyz2.jpg
  • kaplica przy ul. Partyzantów

Kaplica pw. św. Jana Nepomucena w połowie XIX wieku ufundowana przez Jana Piechę. Postawiona na planie zbliżonym do kwadratu, otynkowana, nakryta dwuspadowym dachem. W szczycie, w przeszklonej wnęce, niewielka ludowa figurka św. Antoniego. We wnętrzu obraz przedstawiający Matkę Boską Bolesną pod Krzyżem. W prawym, dolnym rogu obrazu symboliczna scena pogrzebu zakonnika, najprawdopodobniej ubranego w cysterski habit.

Na frontowej ścianie kaplicy umieszczono tablicę z inskrypcją: Ku pamięci zamęczonych obywateli w niemieckich obozach koncentracyjnych 1939-1945 . W ten sposób upamiętniono: ks. Adolfa Pojdę, Jana Deptę, Jana Deptę (syna), Franciszka Malcharczyka, Tadeusza Froelicha, Alojzego Siernego, Henryka Morcinka, Benedykta Sztajera.

  • kapliczka obok kościoła

Niewielka kapliczka słupowa o kształcie przeszklonej piramidy. Wewnątrz zabytkowa monstrancja i niewielka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

  • Boża Męka przy ul. Partyzantów

Boża Męka z 1909 roku; obecnie otynkowana kolorowym, grysikowym tynkiem. Wnęka zamknięta trójlistnym łukiem ostrym. Wewnątrz figura Matki Boskiej. Figura Ukrzyżowanego odlana z metalu. Na tablicy inskrypcja: Uprasza się o nabożne Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo za dusze w czyścu.

  • Boża Męka na cmentarzu

Boża Męka z 1998 roku. Podstawa podwójnym profilem przechodzi w cokół przedzielony na połowę gzymsem. Bez wnęki figuralnej. Na tablicy napis: Jam jest życie i zmartwychwstanie.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Ligockiej i Wolnej

Oryginalnie usytuowana na rozwidleniu dróg Boża Męka z 1892 roku. Wnęka zamknięta półkolistym, łamanym profilem. Na stopniu, odlana z mosiądzu niewielka figurka Matki Boskiej Różańcowej. Na tablicy napis: Baranku boży, który gładzisz grzechy świata.

  • Boża Męka przy ul. Sienkiewicza

Wykonana z piaskowca, polichromowana Boża Męka z 1906 roku. Cokół w połowie przedzielony płytą. W trójlistnie zamkniętej wnęce figura Matki Boskiej. Na tablicy napis: Zmów Ojcze nasz i Zdrowaś za dusze w czyścu / 1906 . Boża Męka została otoczona ozdobnym, kutym płotkiem oraz gęsto obsadzona tujami.

  • figura Matki Boskiej Fatimskiej

Znajdująca się w obejściu drewnianego kościoła pw. św. Wawrzyńca; figura Matki Boskiej z Fatimy, umieszczona na postumencie w przeszklonej kapliczce.

  • grota lourdzka

Kamienna grota z figurą Matki Boskiej z Lourdes znajdująca się w obejściu drewnianego kościoła. Płyta ołtarzowa u jej wejścia osadzona na stylizowanej literze M . Po prawej stronie okazały świecznik o piramidalnym kształcie.

Bibliografia

A. Gudzik, Mała architektura sakralna w Rybniku. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne, Katowice-Rybnik 2015, s. 64-67; A. Żukowski, A. Gudzik, Szlakami Zielonego Śląska 1, Czerwionka-Leszczyny 2010; s. 207-208.