Humeński Julian

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Humeński Julian Józef SJ (1911-1994)

Urodził się 18 lutego 1911 w Kołomyi w rodzinie Michała i Zofii z d. Lipińskiej. Do zakonu jezuitów wstąpił 9 sierpnia 1926 w Starej Wsi. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1938 w Lublinie. Był operariuszem w Zakopanem i Krakowie (1941-1944), superiorem w Zakopanem (1944-1946), dyrektorem Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy w Krakowie (1946-48), redaktorem Posłańca Serca Jezusowego (1946-1948). Po dymisji z zakonu (7 kwietnia 1948 w Krakowie) był kapelanem wojskowym, proboszczem garnizonu Rzeszów (1954-1960) i Poznań (1960-1964), a od 1964 roku generalnym dziekanem Wojska Polskiego. W 1974 roku uzyskał doktorat na ATK w Warszawie. Po przejściu na emeryturę powrócił 10 listopada 1986 do Warszawy i pracował w Domu Pisarzy w Warszawie. Wydał pamiętniki kapelanów wojennych, redagował modlitewniki, publikował artykuły religijne. Zmarł 11 maja 1994 w Warszawie.

Bibliografia

Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy 1564-1995, opr. L. Grzebień, Kraków 1996 (tam fotografia), s. 224.