Elżbietanki - Murcki

Z e-ncyklopedia

Elżbietanki - Murcki

św. Elżbieta, katedra wrocławska

W czasie II wojny światowej, na żądanie niemieckich władz okupacyjnych siostry elżbietanki musiały objąć pielęgnację nad chorymi i rannymi żołnierzami w szpitalu w Murckach. Na początku przybyły cztery siostry z Domu Prowincjonalnego w Katowicach. Rozpoczęły pracę 16 grudnia 1940. W lutym 1941 roku dołączyły jeszcze do zgromadzenia trzy siostry. Wśród tych sióstr była s. Marcela Szweda i s. Antonina Kapała, które pracowały jako pielęgniarki w szpitalu w Murckach. Pochowane zostały na tutejszym cmentarzu przy ulicy Goetla. Przez cały okres okupacji dochodziły lub odchodziły siostry, a powody zmian były różne: brak zdrowia, bardzo trudne warunki pracy, warunki lokalowe itd. Po wojnie dziesięć sióstr, razem z dr. Henrykiem Kontnym, zajęły się na nowo oczyszczeniem i urządzeniem szpitala w Murckach. W latach 60. XX wieku osiemnaście sióstr pracowało w szpitalu, jako pielęgniarki, laborantki, instrumentariuszki, kucharki, w szwalni i pracowni RTG. Po upaństwowieniu szpitali, doprowadzano do stopniowego zwalniania sióstr zakonnych z pracy w szpitalu. Jednak dzięki dr. Mieczysławowi Wentce – dyrektorowi szpitala wszystkie siostry pracujące w Murckach utrzymały pracę, aż do przejścia na emeryturę.

Obecnie 4 siostry mieszkają przy ulicy Ćwiklińskiej 35. Przełożoną była siostra Boguchwała Niewińska, która 28 kwietnia 2010 obchodziła swój jubileusz 50-lecia profesji zakonnej w kościele pw. NSPJ w Murckach (siostra Boguchwała zmarła w listopadzie 2020 roku). W 1942 roku na terenie szpitala powstała kaplica dla chorych, w której w każdą niedzielę i pierwszy piątek miesiąca odprawiane są msze św. Kaplicą opiekują się siostry elżbietanki.

Bibliografia

S. T. Zipzer, Ambulatoryjna pielęgnacja chorych i pomoc ubogim sióstr św. Elżbiety w Polsce w latach 1914-1978, „Nasza Przeszłość” 1981, nr 55, s. 311-337; A. Łangowska, Prowincja katowicka Zgromadzenia Szarych Sióstr Świętej Elżbiety w latach 1924-1939, praca mgr. mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach.