Cmentarz - Murcki

Z e-ncyklopedia

Cmentarz przy ul. Kołodzieja jest najstarszym cmentarzem na terenie Murcek. Założony został prawdopodobnie w 1846 roku, kiedy to Murcki należały do parafii tyskiej. W roku 1928 cmentarz przejęła nowo powstała gmina Murcki. Do 1954 roku Murcki posiadały status osiedla, a w 1967 roku - w dowód uznania dla gospodarności - nadano im prawa miejskie. W roku 1975 Murcki zostały włączone w obręb Katowic jako dzielnica.

Cmentarz położony jest w kompleksie leśnym. Najcenniejszym zabytkiem cmentarza jest grób-mauzoleum, wybudowany przez aptekarza z Murcek dr Walentego Sojkę – ku czci swego syna. Raz w roku w dniu 1 listopada sprawowana jest tam Msza Święta. Powierzchnia cmentarza wynosi 1,2 hektara, którą w znacznej części pokrywają groby osób najuboższych i bezimiennych. Z chwilą powstania osiedla górniczego przy ulicy Goetla większość pochówków odbywa się na cmentarzu przy ulicy Goetla w Murckach.

  • W Lesie Murckowskim znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy węgierskich rozstrzelanych pod koniec II wojny światowej przez wojska sowieckie. Była to dokonana z zimną krwią zbrodnia wojenna, gdyż Węgrzy nie zginęli w czasie działań wojennych, ale następnego dnia po tym, jak bez walki oddali się do niewoli. Wiosną 1945 roku mieszkańcy Murcek pochowali tych 29 węgierskich żołnierzy i od tego czasu do dziś dbają o leśną mogiłę.

Cmentarz komunalny w Murckach przy ulicy Goetla

W "Gościu Niedzielnym" z 1925 roku czytamy, że Cmentarz katolicki i jego część symultanna, datuje się od roku 1875, w którym to roku cmentarz ten poświęcił proboszcz tyski ks. Palica. Na cmentarzu znajdują się groby powstańców śląskich z 1919 roku: Jana Kołodzieja, Karola Bialika i Teodora Marona. Jest drugą nekropolią w dzielnicy Murcki położoną nieopodal osiedla mieszkaniowego. Zajmuje powierzchnię 0,8 hektara i w chwili obecnej pozostaje w fazie rozbudowy. Do roku 1931 cmentarz znajdował się pod patronatem gminy.

Bibliografia

B. Kallus, Kalendarium historii Murcek do 1914 roku, [w:] Katowice, Górnoślązacy, Katowiczanie, red. A. Złoty, Katowice 2007, s. 151-170; GN 1925, nr 44, s. 8-9; T. Falęcki, Katowickie nekropolie, [w:] Kronika Katowic, pod. red. E. Długajczyka, t. 4, Katowice 1993, s. 24-41; [1], dostęp 1.11.2019.