Cmentarz - Chorzów Stary

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kwatera duchownych, wokół kościoła

Z kościołem pw. św. Magdaleny w Chorzowie bardzo ściśle jest związany cmentarz. W Chorzowie do połowy XIX wieku grzebano zmarłych na cmentarzu dookoła kościoła. Po grobach z tego okresu nie ma już śladu. Zachowały się tylko groby:

Nowy cmentarz został wybudowany w 1848 roku i obejmował część dzisiejszego starego cmentarza. Cmentarz ten już w 1866 roku okazał się za mały i podjęto plany jego powiększenia. Powiększenie miano skierować na północ, na grunt Franciszka Perkacza. Po kilkuletnich pertraktacjach powiększenie doszło do skutku. Po dziesięciu latach powiększenie cmentarza znowu stało się aktualne. Franciszek Perkacz zgodził się na sprzedaż swego pola, więc powiększono cmentarz w tym kierunku.

W 1891 roku powstał plan budowy nowego cmentarza dla Dębu, Józefowca i Bederowca. Potem powiększono znowu cmentarz chorzowski w 1905 roku, a w następnym ogrodzono go 2-metrowym murem. To jest dzisiejszy stary cmentarz. Są tutaj pochowani, m.in.:

W 1909 roku powrócono do projektu nowego cmentarza przy szosie z Chorzowa do Siemianowic na tzw. „winnicy", który jednak nie został zatwierdzony przez władze miejskie. Wobec tego przystąpiono do nowego projektu, według którego cmentarz znajdowałby się na polach Tomasza Roguli, Kimmla i Rączoszka. Sprawa tego cmentarza przewlekała się wskutek I wojny światowej. W rezultacie projekt tego cmentarza nie doszedł do skutku. Dopiero ks. Stefan Szwajnoch, proboszcz chorzowski w latach 1925-1938 wrócił do tego planu i wybudował nowy cmentarz na polach Roguli i Kimmla. Parafia chorzowska kupiła teren Rączoszka i Roguli, pole Rączoszka zamienił na teren między tymi leżący Kimmla, a na tych wspomnianych wybudowano nowy obszerny cmentarz poświęcony przez ks. Stefana Szwajnocha 1 listopada 1932.

Bibliografia

J. Macha, Monografia Starego Chorzowa i Parafii św. Marii Magdaleny, [w:] Chorzów (Stary). Trzy historie, Katowice 2007, s. 48-49 i nn.