Beder Józef

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Beder Józef (1773-1855), proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie

Urodził się 15 marca 1773 w Leśnicy. Święcenia kapłańskie przyjął 23 grudnia 1797. Był inspektorem szkolnym w Pawonkowie i kapelanem wojskowym. Proboszczem w Chorzowie został ustanowiony 17 marca 1820. Jako proboszcz chorzowski wykazał wiele energii, głównie w walce o dobra chorzowskie, które chciał zagarnąć fiskus. 8 grudnia 1838 stworzył fundację w wysokości 300 talarów na szkołę w Dębie. Z procentów tego kapitału miały być kupowane ubrania dla biednych lecz zdolnych dzieci. Śladem proboszcza poszli inni parafianie zapisując większą lub mniejszą kwotę na zbożne cele. Stąd w połowie XIX wieku w Chorzowie odnotowano istnienie wielu fundacji.

30 grudnia 1847 ks. Józef Beder obchodził uroczystość 50-lecia kapłaństwa. Rząd pruski odznaczył go Orderem Czerwonego Orła IV klasy. Z tej okazji prawdopodobnie ks. Stabik ułożył okolicznościowe wiersze. Jeszcze za jego życia w 1851 roku zostali mianowani dwaj administratorzy. Jeden in temporalibus ks. Tomasz Gbur, a drugi in spiritualibus, ks. Franciszek Kania. Ksiądz Józef Beder uwiecznił swoją obecność w Chorzowie przez założenie dwóch kolonii między Chorzowem a Dębem i nadanie im nazw od swojego imienia i nazwiska. Są to Józefowiec i Bederowiec. Zmarł 17 lutego 1855, mając 83 lata, został pochowany na cmentarzu obok kościoła.

Bibliografia

Jan Macha: Monografia Starego Chorzowa i Parafii św. Marii Magdaleny, [w:] Chorzów (Stary). Trzy historie, Katowice 2007, s. 88 i nn.