Bury Józef

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bury Józef SJ (1885-1942)

Urodził się 10 lutego 1885 w Istebnej k. Cieszyna. Do jezuitów wstąpił 31 sierpnia 1902 w Starej Wsi. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1917 w Czechowicach. Był wychowawcą w Chyrowie (1910-1914) i (1918-1924), w tym w l. 1920-1924 był prefektem generalnym. Potem pełnił funkcję rektora w Starej Wsi (1924-1929), superiora w Czechowicach (1929-1931), Kochawinie (1931-1937) i Nowym Sączu (Kolejowa) (1937-1942). Ceniony misjonarz ludowy i administrator klasztorów. Zmarł 20 września 1942 w Nowym Sączu.

Bibliografia

Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy 1564-1995, opr. L. Grzebień, Kraków 1996, s. 79.