Światło - pismo parafii w Chełmie Śląskim

Z e-ncyklopedia
Swiatlo chelm.jpg

Zostało zainicjowane w 1994 roku w parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim przez kilkuosobowy zespół młodzieży (Krystiana Jaronickiego, Ewę Żórawik, Teresę Ziajkę, Krzysztofa Stachonia) pod kierunkiem ks. wikarego Jacka Jadasza. Do roku 1998 ukazywało się nieregularnie, w skromnej szacie graficznej. W latach 1995-1998 zespołem redakcyjnym złożonym z członków KSM-u kierował ks. Adam Sekściński, a w latach 1998-2003 ks. Robert Kaczmarek.

Od roku 1998 pismo ukazuje się cyklicznie: cotygodniowe czterostronicowe numery zawierają intencje mszalne i ogłoszenia parafialne, natomiast cztery numery w roku, wydawane z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, odpustu parafialnego (uroczystość Trójcy Przenajświętszej) i po wakacjach (wrzesień-październik) mają objętość ponad 20 stron, zawierają bogaty materiał informacyjny, publicystyczny, formacyjny, m.in. artykuły związane z wydarzeniami roku liturgicznego, problematyką regionalną, a ponadto poezję religijną i adresowany do dzieci dział „Światełko”.

Pismo cieszy się poczytnością wśród parafian i poza środowiskiem lokalnym; ma nakład 1000-1200 egzemplarzy. Wyróżnia się staranną szatą edytorską (zdjęcia, reprodukcje malarskie) i dobrym poziomem językowo-stylistycznym. Cotygodniowe numery pisemka przygotowują duszpasterze i Artur Misterek. Numery okolicznościowe są poszerzone objętościowo.

Redakcja

  • ks. Piotr Guzy (felietony „Okiem proboszcza”, kronika wydarzeń „Co było słychać w Chełmie”)
  • ks. wikary Marcin Chmielewski
  • Danuta Krzyżyk
  • Helena Synowiec (koordynacja prac, redaktor naczelny).
  • Współpracownicy: Rafał Bula, Piotr Synowiec (materiały fotograficzne), Irena Nocoń i Artur Misterek (zdjęcia z wydarzeń parafialnych).
  • Opracowanie graficzne i edytorskie: Joanna i Grzegorz Sornkowie.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM