Synowiec Helena

Z e-ncyklopedia

Synowiec Helena (1950-), językoznawca

SynowiecHelena.jpg

Urodziła się w Chełmie Śląskim. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego; profesor, kierownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kompetencji językowej dzieci i młodzieży, kształcenia językowego w szkole i edukacji regionalnej oraz zróżnicowania językowego regionu śląskiego.

Jest autorką i współautorką ponad 120 publikacji, z których najważniejsze to monografie: „Rozwój słownictwa nazywającego cechy osobowości w języku dzieci i młodzieży” (1985), „Sprawność językowa uczniów w śląskim środowisku gwarowym. Problemy, badania, konsekwencje dydaktyczne” (1992), „Śląskie czasopisma szkolne (1929-1939)” (1999), „Dziecko w świecie języka” (2004); słowniki: „Mały słownik terminów gramatycznych” (wyd. I 1996; wyd. II 2005), „Mały słownik gwary Górnego Śląska” (wyd. I 1999, wyd. II 2000). Ponadto jest autorką rozdziałów o języku mieszkańców w monografiach Wilamowic (2001), gminy i parafii Chełm Śląski (2005), powiatu bieruńsko-lędzińskiego (2009) oraz Katowic. Współautorsko opracowała również cykl podręczników dla gimnazjalistów „Język ojczysty”, zbiór ćwiczeń „Polszczyzna w szkole śląskiej”. Jest redaktorem naukowym serii „Z Teorii i Praktyki Dydaktycznej Języka Polskiego”. Wchodzi w skład Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN (od 2003 roku pełni funkcję przewodniczącej Komisji Dydaktycznej tejże Rady) oraz towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Naukowego oraz Komisji Rozwoju i Zaburzeń Mowy Komitetu Językoznawstwa PAN. Współpracuje z instytucjami kulturalno-oświatowymi i edukacyjnymi.

Działalność naukowo-dydaktyczną łączy także z pracą społeczną i zaangażowaniem w życie Kościoła lokalnego: od kilkudziesięciu lat współpracuje z redakcją „Apostolstwa Chorych” (konsultacja językowa, adiustacja tekstów, udział w przygotowaniu redakcyjnym publikacji zbiorowych), a w rodzinnej parafii - Chełmie Śląskim od 1999 roku współredaguje pismo „Światło” , uczestniczy w przedsięwzięciach o charakterze regionalnym (prelekcje dla uczniów i nauczycieli nt. gwary i kultury regionu; praca w jury konkursów recytacji w gwarze śląskiej).

Bibliografia