Zając Jan: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(korekta kategorii)
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Zając Jan (1720-1802)==
==Zając Jan (1720-1802)==
Urodził sie w 1720 roku w Kuźni Bogucickiej w rodzinie Jakuba i Marianny, którzy byli poddanymi właściciela dóbr bogucickich rodziny Mieroszewskich. Został prezbiterem w 1749 roku. Święcenia przyjął z rąk sufragana ks. bpa Michała Kunickiego. Od 1750 roku był wikarym w Mysłowicach. W latach 1752-1788 był prebendarzem mysłowickim. W czasie nieobecności miejscowego proboszcza ks. Jerzego Antoniego Mieroszewskiego przejął stanowisko komendarza parafii mysłowickiej. W 1754 roku (10 IV) wykupił za 75 talarów twardych brata swojego Antoniego z poddaństwa Jana Krzysztofa Mieroszewskiego i kupił mu statek od Andrzeja Ratużnego, a 3 lipca 1755  wykupił rodziców swoich za 20 talarów twardych z poddaństwa: „Ja Jan Krzysztof w Mierosowic Mieroszowski starosta i sędzia Grodzki Księstwa Siewierskiego pan Państwa Mysłowskiego i dóbr kuźnicy Boguckiej, Brzezinki, Michałkowic, Dąbrówki i Załęża wiadomo czynie wszystkim wobec osobliwie komu o tym wiedzieć należy, iż na requisitią (na prośbę) JM księdza Jana Zająca (…) jego brata Antoniego i Katarzynę Zająców, ze wszystkimi potomkami ich z dóbr kuźnicy Boguckiej należących z tego poddaństwa wolnymi czynię wiecznymi czasy… W 1788 roku mając 69 lat otrzymał prezentę na parafię bogucicką. Do istniejącego już od 1773 roku nowego kościoła dobudował dzwonnicę. Będąc proboszczem w Bogucicach otrzymał do pomocy w pracy kapłana, Mateusza Zająca. Dokończył budowy wieży kościelnej rozpoczętej już w 1773 roku. W 1793 roku wrócił do Mysłowic, będąc ociemniałym, gdzie zmarł 2 lutego 1802. Pochowany w krypcie kościoła [[Parafia  Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w w Brzezińce |Najświętszej Maryi Panny ]] w mysłowickim kościele.
Urodził się w 1720 roku w Kuźnicy Bogucickiej w rodzinie Jakuba i Marianny, którzy byli poddanymi właściciela dóbr bogucickich rodziny Mieroszewskich. Został kapłanem w 1749 roku. Święcenia przyjął z rąk sufragana ks. bpa Michała Kunickiego. Od 1750 roku był wikarym w Mysłowicach. W latach 1752-1788 był [[Prebenda św. Apostołów Filipa i Jakuba w Mysłowicach|prebendarzem mysłowickim]]. W czasie nieobecności miejscowego proboszcza [[Mieroszewski Jerzy Antoni|ks. Jerzego Antoniego Mieroszewskiego]] przejął stanowisko [[Komendarz|komendarza]] [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach|parafii mysłowickiej]]. W 1754 roku (10 IV) wykupił za 75 talarów twardych brata swojego Antoniego z poddaństwa Jana Krzysztofa Mieroszewskiego i kupił mu statek od Andrzeja Ratużnego, a 3 lipca 1755  wykupił rodziców swoich za 20 talarów twardych z poddaństwa: ''Ja Jan Krzysztof w Mierosowic Mieroszowski starosta i sędzia Grodzki Księstwa Siewierskiego pan Państwa Mysłowskiego i dóbr Kuźnicy Boguckiej, Brzezinki, Michałkowic, Dąbrówki i Załęża wiadomo czynie wszystkim wobec osobliwie komu o tym wiedzieć należy, iż na requisitią (na prośbę) JM księdza Jana Zająca (…) jego brata Antoniego i Katarzynę Zająców, ze wszystkimi potomkami ich z dóbr kuźnicy Boguckiej należących z tego poddaństwa wolnymi czynię wiecznymi czasy… '' W 1788 roku mając 69 lat otrzymał prezentę na [[Parafia św. Szczepana w Bogucicach|parafię bogucicką]]. Do istniejącego już od 1773 roku nowego kościoła dobudował dzwonnicę. Będąc proboszczem w Bogucicach otrzymał do pomocy w pracy kapłana, ks. Mateusza Zająca. Dokończył budowy wieży kościelnej rozpoczętej już w 1773 roku. W 1793 roku wrócił do Mysłowic, będąc ociemniałym, gdzie zmarł 2 lutego 1802. Pochowany w [[Stary Cmentarz - Mysłowice|krypcie w mysłowickim kościele]].


==Bibliografia==
==Bibliografia==
N. Ruman, Duszpasterstwo parafialne w dekanacie bytomskim pod koniec XVIII wieku, Katowice 2010, pr. mgr, mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach.
N. Ruman, Duszpasterstwo parafialne w dekanacie bytomskim pod koniec XVIII wieku, Katowice 2010, pr. mgr, mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach.
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - Z]]
[[Kategoria:Biografie - Z]]
[[Kategoria:Budowniczy]]

Aktualna wersja na dzień 19:48, 17 sie 2018

Zając Jan (1720-1802)

Urodził się w 1720 roku w Kuźnicy Bogucickiej w rodzinie Jakuba i Marianny, którzy byli poddanymi właściciela dóbr bogucickich rodziny Mieroszewskich. Został kapłanem w 1749 roku. Święcenia przyjął z rąk sufragana ks. bpa Michała Kunickiego. Od 1750 roku był wikarym w Mysłowicach. W latach 1752-1788 był prebendarzem mysłowickim. W czasie nieobecności miejscowego proboszcza ks. Jerzego Antoniego Mieroszewskiego przejął stanowisko komendarza parafii mysłowickiej. W 1754 roku (10 IV) wykupił za 75 talarów twardych brata swojego Antoniego z poddaństwa Jana Krzysztofa Mieroszewskiego i kupił mu statek od Andrzeja Ratużnego, a 3 lipca 1755 wykupił rodziców swoich za 20 talarów twardych z poddaństwa: Ja Jan Krzysztof w Mierosowic Mieroszowski starosta i sędzia Grodzki Księstwa Siewierskiego pan Państwa Mysłowskiego i dóbr Kuźnicy Boguckiej, Brzezinki, Michałkowic, Dąbrówki i Załęża wiadomo czynie wszystkim wobec osobliwie komu o tym wiedzieć należy, iż na requisitią (na prośbę) JM księdza Jana Zająca (…) jego brata Antoniego i Katarzynę Zająców, ze wszystkimi potomkami ich z dóbr kuźnicy Boguckiej należących z tego poddaństwa wolnymi czynię wiecznymi czasy… W 1788 roku mając 69 lat otrzymał prezentę na parafię bogucicką. Do istniejącego już od 1773 roku nowego kościoła dobudował dzwonnicę. Będąc proboszczem w Bogucicach otrzymał do pomocy w pracy kapłana, ks. Mateusza Zająca. Dokończył budowy wieży kościelnej rozpoczętej już w 1773 roku. W 1793 roku wrócił do Mysłowic, będąc ociemniałym, gdzie zmarł 2 lutego 1802. Pochowany w krypcie w mysłowickim kościele.

Bibliografia

N. Ruman, Duszpasterstwo parafialne w dekanacie bytomskim pod koniec XVIII wieku, Katowice 2010, pr. mgr, mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach.