Winkler Ludwik: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
== Winkler Ludwik (1861-1906), proboszcz w Dębieńsku ==
== Winkler Ludwik (1861-1906), proboszcz w Dębieńsku ==


Urodził się 30 lipca 1861 w Rudzie. Wyświęcony został 9 kwietnia 1887. Od 5 lipca 1887 był proboszczem w [[Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Ruptawie|Ruptawie]]. W kronice gminnej z tamtego okresu czytamy, że dzięki staraniom Hegenscheidta, do [[Parafia św. Jerzego w Dębieńsku|parafii w Dębieńsku]] przybył 15 października 1901 ks. Ludwik Winkler. Był zwolennikiem aktywizacji życia społecznego w parafii. Przyczynił się do rozbudzenia działalności istniejących stowarzyszeń. Spotykał się często z różnymi grupami społecznymi, inicjującymi różne przedsięwzięcia, zmierzające do podniesienia estetyki otoczenia. Z inicjatywy ks. proboszcza, obchodzono uroczyście jubileusz 25-lecia działalności kilku stowarzyszeń. Odnotowane to zostało, jako wielkie wydarzenie. Zmarł 1 sierpnia 1906  po krótkiej i ciężkiej chorobie. Jego pogrzeb odbył się 3 sierpnia 1906 przy licznym udziale wiernych. Nabożeństwo żałobne odprawił ks. dziekan Krakowski z Przyszowic. Pogrzebową mowę żałobną nad grobem wygłosił ks. proboszcz [[Robota Antoni| Antoni Robota]] z Gierałtowic.  
Urodził się 30 lipca 1861 w Rudzie. W 1883 roku wstąpił w Rzymie do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela ([[Salwatorianie]]), śluby złożył w następnym roku pod zakonnym imieniem Franciszek. Według akt salwatoriańskich miał pochodzić z Biskupic k. Zabrza (2 km od Rudy). Zgromadzenie opuścił w styczniu 1886, ale przed przyjęciem tonsury w czerwcu wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. Wszystkie święcenia przyjął w Rzymie, zwieńczone święceniami kapłańskimi 9 kwietnia 1887. Zgromadzenie Krwi Chrystusa opuścił przed rokiem 1890, gdy był już inkardynowany do [[Diecezja wrocławska|diecezji wrocławskiej]] i rezydentem w parafii w Mysłowicach. Od 6 lipca 1894 był proboszczem w [[Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Ruptawie|Ruptawie]]. W kronice gminnej z tamtego okresu czytamy, że dzięki staraniom Hegenscheidta, do [[Parafia św. Jerzego w Dębieńsku|parafii w Dębieńsku]] przybył 15 października 1901 ks. Ludwik Winkler. Był zwolennikiem aktywizacji życia społecznego w parafii. Przyczynił się do rozbudzenia działalności istniejących stowarzyszeń. Spotykał się często z różnymi grupami społecznymi, inicjującymi różne przedsięwzięcia, zmierzające do podniesienia estetyki otoczenia. Z inicjatywy ks. proboszcza, obchodzono uroczyście jubileusz 25-lecia działalności kilku stowarzyszeń. Odnotowane to zostało, jako wielkie wydarzenie. Zmarł 1 sierpnia 1906  po krótkiej i ciężkiej chorobie. Jego pogrzeb odbył się 3 sierpnia 1906 przy licznym udziale wiernych. Nabożeństwo żałobne odprawił ks. dziekan Krakowski z Przyszowic. Pogrzebową mowę żałobną nad grobem wygłosił proboszcz z Gierałtowic [[Robota Władysław|ks. Władysław Robota]].


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
B. Profaska, Dzieje Dębieńska, Czerwionka-Leszczyny 1998, s. 110.  
B. Profaska, Dzieje Dębieńska, Czerwionka-Leszczyny 1998, s. 110; Klerycy z ziem polskich, litewskich i pruskich święceni w Rzymie (XVI - pocz. XX w.), opr. S. Jujeczka na podstawie kwerendy rzymskiej wykonanej wspólnie z ks. Henrykiem Gerlicem, Wrocław 2018, s. 186-187, nr 685.  


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - W]]
[[Kategoria:Biografie - W]]
[[Kategoria:Salwatorianie]]
[[Kategoria:Misjonarze Krwi Chrystusa]]

Aktualna wersja na dzień 11:44, 29 wrz 2018

Winkler Ludwik (1861-1906), proboszcz w Dębieńsku

Urodził się 30 lipca 1861 w Rudzie. W 1883 roku wstąpił w Rzymie do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (Salwatorianie), śluby złożył w następnym roku pod zakonnym imieniem Franciszek. Według akt salwatoriańskich miał pochodzić z Biskupic k. Zabrza (2 km od Rudy). Zgromadzenie opuścił w styczniu 1886, ale przed przyjęciem tonsury w czerwcu wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. Wszystkie święcenia przyjął w Rzymie, zwieńczone święceniami kapłańskimi 9 kwietnia 1887. Zgromadzenie Krwi Chrystusa opuścił przed rokiem 1890, gdy był już inkardynowany do diecezji wrocławskiej i rezydentem w parafii w Mysłowicach. Od 6 lipca 1894 był proboszczem w Ruptawie. W kronice gminnej z tamtego okresu czytamy, że dzięki staraniom Hegenscheidta, do parafii w Dębieńsku przybył 15 października 1901 ks. Ludwik Winkler. Był zwolennikiem aktywizacji życia społecznego w parafii. Przyczynił się do rozbudzenia działalności istniejących stowarzyszeń. Spotykał się często z różnymi grupami społecznymi, inicjującymi różne przedsięwzięcia, zmierzające do podniesienia estetyki otoczenia. Z inicjatywy ks. proboszcza, obchodzono uroczyście jubileusz 25-lecia działalności kilku stowarzyszeń. Odnotowane to zostało, jako wielkie wydarzenie. Zmarł 1 sierpnia 1906 po krótkiej i ciężkiej chorobie. Jego pogrzeb odbył się 3 sierpnia 1906 przy licznym udziale wiernych. Nabożeństwo żałobne odprawił ks. dziekan Krakowski z Przyszowic. Pogrzebową mowę żałobną nad grobem wygłosił proboszcz z Gierałtowic ks. Władysław Robota.

Bibliografia

B. Profaska, Dzieje Dębieńska, Czerwionka-Leszczyny 1998, s. 110; Klerycy z ziem polskich, litewskich i pruskich święceni w Rzymie (XVI - pocz. XX w.), opr. S. Jujeczka na podstawie kwerendy rzymskiej wykonanej wspólnie z ks. Henrykiem Gerlicem, Wrocław 2018, s. 186-187, nr 685.