Wilczek Paweł: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
== Wilczek Paweł (1930-2005), grafik, witrażysta==
== Wilczek Paweł (1930-2005), grafik, witrażysta==
[[Plik:Wilczek Pawel.jpg|left|200px]]
[[Plik:Wilczek Pawel.jpg|150px|left|thumb]]
Urodził się 13 października 1930 roku  w Chorzowie. Ukończył   Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydział Grafiki w Katowicach ( 1954).   Uczestniczył w licznych wystawach  plakatu w kraju i za granicą, laureat wielu konkursów na plakat. Był długoletnim redaktorem graficznym [[Gość Niedzielny - tygodnik |„Gościa Niedzielnego”]], a następnie [[Mały Gość Niedzielny|„Małego Gościa Niedzielnego]]”.  Współpracował  z wydawnictwami, przede wszystkim z  „Księgarnią Św. Jacka”, dla której opracował wiele projektów okładek książkowych.
Urodził się 13 października 1930 w Chorzowie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydział Grafiki w Katowicach (1954). Uczestniczył w licznych wystawach  plakatu w kraju i za granicą, był laureatem wielu konkursów na plakat. Był długoletnim redaktorem graficznym [[Gość Niedzielny - tygodnik |„Gościa Niedzielnego”]], a następnie [[Mały Gość Niedzielny|„Małego Gościa Niedzielnego]]”.  Współpracował  z wydawnictwami, przede wszystkim z  [[Wydawnictwo i Księgarnia św. Jacka|„Księgarnią Św. Jacka”]], dla której opracował wiele projektów okładek książkowych.


W dziedzinie sztuki sakralnej jest czynny od drugiej połowy lat sześćdziesiątych, przy czym wiele jego prac zostało już bezpowrotnie zniszczonych (w kościołach w: Rojcy, Ustroniu, Skrzyszowie, Morgach, Brzezince, Gostyni Śląskiej, Strumieniu).  
W dziedzinie sztuki sakralnej był czynny od drugiej połowy lat sześćdziesiątych, przy czym wiele jego prac zostało już bezpowrotnie zniszczonych (w kościołach w: Rojcy, Ustroniu, Skrzyszowie, Morgach, Brzezince, Gostyni Śląskiej, Strumieniu).  


Projektował wystroje wnętrz dla kościołów i obiektów użyteczności publicznej. Tworzył w różnych technikach. Obok polichromii ważne miejsce w jego twórczości zajmuje witraż. Jest autorem witraży w kościołach: [[Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku|św. Jadwigi w Rybniku]] (cykl Drogi Krzyżowej, 1986), kościele św. Barbary w Strumieniu  oraz w kościele [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach| św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach]] (1974).
Projektował wystroje wnętrz dla kościołów i obiektów użyteczności publicznej. Tworzył w różnych technikach. Obok polichromii ważne miejsce w jego twórczości zajmował witraż. Był autorem witraży w kościołach: [[Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku|pw. św. Jadwigi w Rybniku]] (cykl Drogi Krzyżowej, 1986), [[Parafia św. Barbary w Strumieniu|pw. św. Barbary w Strumieniu]] oraz [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach|pw. św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach]] (1974).
Zmarł 12 listopada 2005 roku  w Katowicach
Zmarł 12 listopada 2005 w Katowicach.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 22:25, 20 kwi 2024

Wilczek Paweł (1930-2005), grafik, witrażysta

Wilczek Pawel.jpg

Urodził się 13 października 1930 w Chorzowie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydział Grafiki w Katowicach (1954). Uczestniczył w licznych wystawach plakatu w kraju i za granicą, był laureatem wielu konkursów na plakat. Był długoletnim redaktorem graficznym „Gościa Niedzielnego”, a następnie „Małego Gościa Niedzielnego”. Współpracował z wydawnictwami, przede wszystkim z „Księgarnią Św. Jacka”, dla której opracował wiele projektów okładek książkowych.

W dziedzinie sztuki sakralnej był czynny od drugiej połowy lat sześćdziesiątych, przy czym wiele jego prac zostało już bezpowrotnie zniszczonych (w kościołach w: Rojcy, Ustroniu, Skrzyszowie, Morgach, Brzezince, Gostyni Śląskiej, Strumieniu).

Projektował wystroje wnętrz dla kościołów i obiektów użyteczności publicznej. Tworzył w różnych technikach. Obok polichromii ważne miejsce w jego twórczości zajmował witraż. Był autorem witraży w kościołach: pw. św. Jadwigi w Rybniku (cykl Drogi Krzyżowej, 1986), pw. św. Barbary w Strumieniu oraz pw. św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach (1974). Zmarł 12 listopada 2005 w Katowicach.

Bibliografia

L. Makówka, Sztuka sakralna na Górnym Śląsku w II połowie XX wieku. Malarstwo i rzeźba, Katowice 2008, s. 303-305.