Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Początki kultu Serca Jezusowego widoczne są już w wiekach średnich, kiedy to, w różnych miejscach, pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego. Początkowo miał on charakter prywatny, z czasem przybrał formy publiczne. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa i średniowiecza, wielu świętych miało objawienia Pana Jezusa. Specjalnym nabożeństwem do Najświętszego Serca odznaczalii się między innymi: św. Mechtylda (1241-1298),  św. Gertruda (1250-1303), św. Małgorzata z Kortony (1252-1297), a w czasach nowożytnych św. Jan Eude (1601-1680) i św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690).  Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerza się na cały Kościół. Główna zasługa w rozpowszechnieniu go przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque  z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Pan Jezus wielokrotnie objawiał świętej swoje Serce, a czcicielom Serca obiecywał liczne łaski. Wczasie objawień Jezus wyraził życzenie,  aby w duchu zakonu  odbywała się w każdą noc przed pierwszym piątkiem miesiąca adoracja godzinna tzw. godzina święta oraz by komunia święta w pierwsze piątki miesiąca była ofiarowana w celu wynagrodzenia Boskiemu Sercu za grzechy i oziębłość ludzką. Ponadto w czasie objawień wyraził życzenie, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był poświęcony jako osobne święto ku czci Jego Serca.
Początki kultu Serca Jezusowego widoczne są już w wiekach średnich, kiedy to w różnych miejscach, pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego. Początkowo miał on charakter prywatny, z czasem przybrał formy publiczne. Specjalnym nabożeństwem do Najświętszego Serca odznaczalii się między innymi: św. Mechtylda (1241-1298),  św. Gertruda (1250-1303), św. Małgorzata z Kortony (1252-1297), a w czasach nowożytnych św. Jan Eudes (1601-1680) i św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690).


Pierwsze litanie do Najświętszego Serca Jezusowego powstały w XVII wieku. Obecna pochodzi z XIX wieku i została sformułowana w klasztorze sióstr francuskich wizytek. Zatwierdził ją do odmawiania publicznego papież Leon XIII 2 kwietnia 1889. On też dołączył do litanii akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Papież Pius XI dodał akt Wynagrodzenia Sercu Jezusowemu, który nakazał odmawiać co roku w uroczystość Serca Jezusowego.
Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerza się na cały Kościół. Główna zasługa w rozpowszechnieniu go przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Pan Jezus wielokrotnie objawiał świętej swoje Serce, a czcicielom Serca obiecywał liczne łaski. Wczasie objawień Jezus wyraził życzenie,  aby w duchu zakonu odbywała się w każdą noc przed pierwszym piątkiem miesiąca adoracja godzinna tzw. godzina święta oraz by komunia święta w pierwsze piątki miesiąca była ofiarowana w celu wynagrodzenia Boskiemu Sercu za grzechy i oziębłość ludzką. Ponadto w czasie objawień wyraził życzenie, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był poświęcony jako osobne święto ku czci Jego Serca.


Poza litanią, do innych przejawów kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa należą  liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Najbardziej znane zgromadzenia to: sercanie, sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacre Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wśród bractw najliczniejsze jest Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria Alacoque.  
Jedną z najbardziej popularnych form kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa jest litania. Pierwsze litanie do Najświętszego Serca Jezusowego powstały w XVII wieku. Obecna pochodzi z XIX wieku i została sformułowana  w klasztorze sióstr francuskich wizytek. Zatwierdził ją do odmawiania publicznego papież Leon XIII 2 kwietnia 1889. On też dołączył do litanii akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Papież Pius XI dodał akt Wynagrodzenia Sercu Jezusowemu, który nakazał odmawiać co roku w uroczystość Serca Jezusowego.


* w kalendarzu liturgicznym przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała.  
Poza litanią, do innych przejawów kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa należą liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Najbardziej znane zgromadzenia to: sercanie, sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacre Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wśród bractw najliczniejsze jest [[Straż Honorowa|Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa]], powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek.
 
*kalendarzu liturgicznym przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała.  


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 04:59, 16 cze 2012

Początki kultu Serca Jezusowego widoczne są już w wiekach średnich, kiedy to w różnych miejscach, pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego. Początkowo miał on charakter prywatny, z czasem przybrał formy publiczne. Specjalnym nabożeństwem do Najświętszego Serca odznaczalii się między innymi: św. Mechtylda (1241-1298), św. Gertruda (1250-1303), św. Małgorzata z Kortony (1252-1297), a w czasach nowożytnych św. Jan Eudes (1601-1680) i św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690).

Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerza się na cały Kościół. Główna zasługa w rozpowszechnieniu go przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Pan Jezus wielokrotnie objawiał świętej swoje Serce, a czcicielom Serca obiecywał liczne łaski. Wczasie objawień Jezus wyraził życzenie, aby w duchu zakonu odbywała się w każdą noc przed pierwszym piątkiem miesiąca adoracja godzinna tzw. godzina święta oraz by komunia święta w pierwsze piątki miesiąca była ofiarowana w celu wynagrodzenia Boskiemu Sercu za grzechy i oziębłość ludzką. Ponadto w czasie objawień wyraził życzenie, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był poświęcony jako osobne święto ku czci Jego Serca.

Jedną z najbardziej popularnych form kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa jest litania. Pierwsze litanie do Najświętszego Serca Jezusowego powstały w XVII wieku. Obecna pochodzi z XIX wieku i została sformułowana w klasztorze sióstr francuskich wizytek. Zatwierdził ją do odmawiania publicznego papież Leon XIII 2 kwietnia 1889. On też dołączył do litanii akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Papież Pius XI dodał akt Wynagrodzenia Sercu Jezusowemu, który nakazał odmawiać co roku w uroczystość Serca Jezusowego.

Poza litanią, do innych przejawów kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa należą liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Najbardziej znane zgromadzenia to: sercanie, sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacre Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wśród bractw najliczniejsze jest Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek.

  • kalendarzu liturgicznym przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała.

Bibliografia

Źródło: [1]