Szymoński Rafał

Z e-ncyklopedia

Rafał Szymoński (1947-), dziennikarz

Szymonski Rafal.jpg

Urodził się 5 lutego 1947 w Krakowie, w rodzinie Tadeusza i Cecylii z d. Głowackiej. Maturę zdawał w 1966 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. W 1971 roku ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej UŚ pisząc pracę magisterską pt. „Świat poetycki Urszuli Kozioł”. Pracę zawodową rozpoczął w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Szopienicach jako nauczyciel języka polskiego w ramach odrabiania 3 letniego stypendium pobieranego podczas studiów. Od 1974 roku był związany z TVP Katowice jako dziennikarz Dziennika Telewizyjnego i regionalnych wiadomości codziennych „Nasz Dzień”. Pracował w serwisach informacyjnych jako publicysta i prezenter, w redakcji publicystyki kulturalnej – min. Współpracował z programem Pegaz, oraz jako kierownik redakcji publicystyki.

Od 1980 roku działał w Solidarności – przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność – przez 16 miesięcy był doradcą zarządu głównego Solidarności ds. Środków przekazu i wiceprzewodniczącym krajowej komisji Radiokomitetu. W Stanie wojennym internowany od 13 grudnia 1981 – 13 grudnia 1982. Dnia 14 grudnia 1982 wyrzucony z TVP Katowice jako „nie zakwalifikowany do pracy w jednostce zmilitaryzowanej” – jak określała ustawa o stanie Wojennym TVP. Od 1 marca 1983 – 1 marca 1989 pełnił obowiązki dyrektora administracyjnego Szpitala Klinicznego przy ul. Francuskiej w Katowicach. Od 5 maja 1991 do 31 lipca 1997 był dyrektorem TVP Katowice. W 1996 roku w 40-stą rocznicę istnienia Katowickiego Ośrodka TVP Rafał Szymoński wraz z zespołem został wyróżniony Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji. Po zakończeniu współpracy z TVP otworzył własną agencję dziennikarsko marketingową „Telemach”.

Jako dyrektor regionalnego ośrodka TVP w Katowicach za swoją misję i ważne zadanie uznał wprowadzenie na antenę programów chrześcijańskich, których do tej pory nie było na antenie. W czerwcu 1991 roku powstała samodzielna redakcja programów katolickich, której kierownikiem został Jerzy Łuczak. Zdecydowano o przygotowywaniu samodzielnych programów religijnych we współpracy z katowicką kurią. Asystentem kościelnym, doradcą i konsultantem współpracującym z TVP był ks. Jan Drob. Wprowadzono transmisje z uroczystości kościelnych – pielgrzymka Piekarska, uroczystości Jasnogórskie, Barbórki, msze i uroczystości przed pomnikiem przy kopalni Wujek. Tematyka katolicka zaczęła być stałym elementem programu. Obecność kapłanów, zakonnic oraz świeckich ludzi pracujących dla kościoła była możliwa dzięki 24 godzinom nadawanego programu. Powstawały także kasety wideo o tematyce religijnej – przynajmniej 2 kasety rocznie – z filmami o Ziemi Świętej, Watykanie, sanktuariach Maryjnych Europy, etc. Ekipa telewizji Katowice była jedyną ekipą telewizyjną na prywatnej mszy Jana Pawła II w 15 rocznicę pontyfikatu. Programy katolickie przygotowywane przez TVP Katowice otrzymywały wyróżnienia i nagrody na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

Bibliografia

Informacje R. Szymońskiego