Szymoński Rafał

Z e-ncyklopedia

Szymoński Rafał (1947-), dziennikarz

Szymonski Rafal.jpg

Urodził się 5 lutego 1947 w Krakowie, w rodzinie Tadeusza i Cecylii z d. Głowackiej. Maturę zdawał w 1966 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. W 1971 roku ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej UŚ pisząc pracę magisterską pt. „Świat poetycki Urszuli Kozioł”. Pracę zawodową rozpoczął w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Szopienicach jako nauczyciel języka polskiego w ramach odrabiania 3 letniego stypendium pobieranego podczas studiów. Od 1974 roku był związany z TVP Katowice jako dziennikarz Dziennika Telewizyjnego i regionalnych wiadomości codziennych „Nasz Dzień”. Pracował w serwisach informacyjnych jako publicysta i prezenter, w redakcji publicystyki kulturalnej – min. Współpracował z programem Pegaz, oraz jako kierownik redakcji publicystyki.

Od 1980 roku działał w Solidarności – przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność – przez 16 miesięcy był doradcą zarządu głównego Solidarności ds. Środków przekazu i wiceprzewodniczącym krajowej komisji Radiokomitetu. W Stanie wojennym internowany od 13 grudnia 1981 – 13 grudnia 1982. Dnia 14 grudnia 1982 wyrzucony z TVP Katowice jako „nie zakwalifikowany do pracy w jednostce zmilitaryzowanej” – jak określała ustawa o stanie wojennym TVP. Od 1 marca 1983 – 1 marca 1989 pełnił obowiązki dyrektora administracyjnego Szpitala Klinicznego przy ul. Francuskiej w Katowicach. Od 5 maja 1991 do 31 lipca 1997 był dyrektorem TVP Katowice. W 1996 roku w 40-stą rocznicę istnienia Katowickiego Ośrodka TVP Rafał Szymoński wraz z zespołem został wyróżniony Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji. Po zakończeniu współpracy z TVP otworzył własną agencję dziennikarsko marketingową „Telemach”.

Jako dyrektor regionalnego ośrodka TVP w Katowicach za swoją misję i ważne zadanie uznał wprowadzenie programów chrześcijańskich, których do tej pory nie było na antenie. W czerwcu 1991 roku powstała samodzielna redakcja programów katolickich, której kierownikiem został Jerzy Łuczak. Zdecydowano o przygotowywaniu samodzielnych programów religijnych we współpracy z katowicką kurią. Asystentem kościelnym, doradcą i konsultantem współpracującym z TVP był ks. Jan Drob. Wprowadzono transmisje z uroczystości kościelnych – pielgrzymka piekarska, uroczystości jasnogórskie, Barbórki, msze i uroczystości przed pomnikiem przy kopalni Wujek. Tematyka katolicka zaczęła być stałym elementem programu. Obecność kapłanów, zakonnic oraz świeckich ludzi pracujących dla kościoła była możliwa dzięki 24-godzinnej edycji programu. Powstawały także kasety wideo o tematyce religijnej – przynajmniej 2 kasety rocznie – z filmami o Ziemi Świętej, Watykanie, Sanktuariach Maryjnych Europy, etc. Ekipa Telewizji Katowice była jedyną ekipą telewizyjną na prywatnej mszy Jana Pawła II w 15 rocznicę pontyfikatu. Programy katolickie przygotowywane przez TVP Katowice otrzymywały wyróżnienia i nagrody na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

Bibliografia

Informacje R. Szymońskiego