Styra Franciszek

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 22:20, 1 sie 2022 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Styra Franciszek (1882-1941), proboszcz w Mszanie

Styra Franciszek.jpg
ks. Franciszek Styra

Urodził się 28 listopada 1882 w Biedrzychowicach k. Prudnika w rodzinie chałupnika Józefa i Pauliny z d. Miczków. Uczęszczał do gimnazjum w Głogówku, a następnie przeniósł się do Prudnika. 18 lutego 1903 zdał egzamin dojrzałości. Został przyjęty na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. 22 czerwca 1907 przyjął święcenia kapłańskie. Z niewyjaśnionych powodów musiał również często zmieniać miejsce pracy i wyjątkowo długo czekać na samodzielne stanowisko, chociaż jak najbardziej dbał o sumienne wypełnianie obowiązków duszpasterskich.

Jako wikariusz pracował w Kochłowicach (od 1 października 1907), Przyszowicach (od 1910 roku), w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach (od 10 lipca 1911). Tam wyróżnił się przede wszystkim troskliwą opieką nad głuchoniemymi. Następnie pełnił posługę duszpasterską jako wikary w Bieruniu Starym (od 1917 roku), Ujeździe w powiecie strzeleckim (od 9 sierpnia 1919), Rybniku (od 1922 roku). 15 lutego otrzymał dekret kierujący go do parafii w Mszanie. Pełnił tam funkcję wikariusza przejmując większość obowiązków duszpasterskich, gdyż ks. proboszcz Wilhelm Tusker był już wtedy poważnie schorowany. Po śmierci ks. Tuskera 22 lutego 1924 został zatwierdzony na stanowisku proboszcza w parafii św. Jerzego w Mszanie, gdzie brał czynny udział nie tylko w życiu parafii jak i również działalności oświatowej na tym terenie.

Wypożyczył kościelnemu Janowi Szarzynkowi maszynę do pisania, którą gestapo znalazło 25 kwietnia 1941 podczas rewizji w domu państwa Plutowskich. Prowadzili oni działalność konspiracyjną w Mszanie. Ksiądz Styra aresztowany 15 kwietnia 1941 osadzony został w rybnickim więzieniu skąd, po znalezieniu dowodów jego winy w postaci maszyny do pisania, został przetransportowany 18 lipca 1941 do KL Auschwitz. Spotkał się tam z ks. Konradem Szwedą, którego przygotowywał do pierwszej komunii, gdy pełnił posługę wikarego w Rybniku. W Auschwitz w trudnych warunkach pracował ponad siły. Na skutek pobicia przez blokowego oraz ran nogi przebywał w obozowym szpitalu, gdzie przeprowadzono mu operację nogi. Zmarł 10 października 1941. Przyczyną śmierci była gangrena, która rozwinęła się w wyniku zakażenia nogi oraz zapalenie płuc. W przedsionku kościoła św. Jerzego w Mszanie została zawieszona tablica upamiętniająca ks. Styrę.

Bibliografia

F. Maroń, Nekrolog, WD 1970, nr 5-7, s. 122; P. Porwoł, Styra Franciszek (hasło), [w:] Słownik biograficzny, red. M. Pater, s.404-405; A. Hanich, Martyrologium duchowieństwa Śląska Opolskiego w latach II wojny światowej, Opole 2009, s. 125.; Zbiory J. Delowicza (kserokopia z relacją Franciszka Wala i nauczycielki Wandy Sitek), skor. IV.