Stabik Karol

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 22:39, 1 maj 2022 autorstwa Damian (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Karol Stabik (?-1939), społecznik

Pierwsza wzmianka o Karolu Stabiku (?-1939) pochodzi z roku 1906 i znajduje się w spisie imion i nazwisk głów rodzin prowadzących gospodarstwa rolne na terenie wsi Kostuchna, a dzisiejszej parafii Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie. W 1913 roku Karol Stabik założył Towarzystwo Śpiewacze „Słowiczek”, które jeszcze w tym samym roku liczyło ponad 100 śpiewaków, a dziś jest parafialnym chórem odnoszącym spore sukcesy:

  • Wyróżnienie na XV Tyskich Wieczorach Kolędowych
  • I miejsce w kategorii chórów na VII Festiwalu Pieśni Maryjnej Magnificat w Piekarach Śl.
  • II miejsce w kategorii chóry – dorośli na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek Będzin 2008
  • Msza św. dla chorych w Łagiewnikach, transmitowana przez TVP

Karol Stabik był w latach 1913-1937 jednym z liderów Kostuchny, stał na czele wiejskiego oddziału Narodowej Partii Robotniczej. 19 lutego 1919 na terenie Kostuchny i Piotrowic z inicjatywy Karola Stabika oraz Piotra Gierlotki (dzierżącego w tym czasie jakieś ważne stanowisko we wsi, prawdopodobnie był sołtysem) powstała Polska Organizacja Wojskowa, która organizowała ćwiczenia i szkolenia wojskowe oraz zbierała broń na potrzeby powstań śląskich.

W dzień wybuchu pierwszego powstania śląskiego – 17 sierpnia 1919 – około godziny 22:00 powstańcy z pobliskiego Podlesia, którzy uniknęli łapanki oraz połączone grupy POW z Piotrowic i Kostuchny, pod dowództwem Karola Stabika mieli rozbroić kompanię ciężkich karabinów maszynowych Grenzchutz. Jednak uprzedzony o tym zamiarze Grenzchutz wycofał się do lasów w Czułowie pod Tychami, gdzie doszło do wymiany ognia. Nie wiadomo jednak czy operacja zakończyła się sukcesem. Karol Stabik brał również udział w drugim i trzecim powstaniu śląskim, jednak nie zachowały się o tym żadne wzmianki. Wiadomo, że został wyróżniony wśród powstańców z Kostuchny, którzy walczyli w trzecim powstaniu w okolicach Sławęcic, Gogolina i Góry św. Anny .

Po zakończonych walkach Karol Stabik był jednym z inicjatorów postawienia pomnika, który upamiętnia udział mieszkańców Kostuchny w powstaniach śląskich. Na pomniku znajdował się napis:

  • Na pamiątkę 22 lipca 1922 (przyłączenie Śląska do Polski) oraz tablica: Z tego miejsca 2-go maja 1921r. 2-ga kompania 2-go batalionu 2-go pułku pszczyńskiego wyruszyła do boju o wolność ludu śląskiego z pod wiekowego zaboru i przyłączenia go do macierzy. Na wieczną pamięć społeczeństwo m. Kostuchny.

Oryginalny pomnik został zburzony w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach w 1939 roku w wyniku wybuchu II wojny światowej. Dzisiaj jego rekonstrukcja (odsłonięta w 2002 roku) stoi przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie . Ostatnia wzmianka o Karolu Stabiku pochodzi z 1937 roku i przekazuje, że był on w tym czasie prezesem Polskiej Organizacji Wojskowej w Kostuchnie. Zginął prawdopodobnie w 1939 roku, rozstrzelany przez Wehrmacht. Do dziś jedna z ulic Kostuchny nosi imię Karola Stabika.

Bibliografia

Stefan Gierlotka, „Uniczowy”, Katowice 2005, strona internetowa dzielnicy Kostuchna: www.kostuchna.eu, przekaz ustny pana B. Uszoka.