Schiller Berthold: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(uzupełnienie - kategoria)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
==Schiller Berthold (1822-1888), proboszcz w Ćwiklicach==
==Schiller Berthold (1822-1888), proboszcz w Ćwiklicach==
[[Plik:Schiller Bertold Cwiklice.jpg|right|thumb|na cmentarzu w Ćwiklicach]]
[[Plik:Schiller Bertold Cwiklice.jpg|right|thumb|na cmentarzu w Ćwiklicach]]
Urodził się 20 lipca 1822  w Raciborzu. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum, studiował teologię we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1847 we Wrocławiu. Pracował jako wikary w Grzędzinie, Mysłowicach, Koszęcinie, Koźlu i Dziećmarowicach. Był administratorem w [[Parafia św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej|św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej]]. 20 stycznia 1856 został proboszczem w [[Parafia św. Marcina w Ćwiklicach|św. Marcina w Ćwiklicach]]. Za jego czasów wybudowano tutaj nowe probostwo oraz postawiono zabudowania gospodarcze. Zakupiono też nowe organy oraz  dzwony. Te ostatnie zawieszono w dobudowanej wieży dzwonowej, dzięki czemu kościół został powiększony.  
Urodził się 20 lipca 1822  w Raciborzu. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum, studiował [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego|teologię we Wrocławiu]]. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1847 we Wrocławiu. Pracował jako wikary w Grzędzinie, Mysłowicach, Koszęcinie, Koźlu i Dziećmarowicach. Był administratorem w [[Parafia św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej|parafii św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej]]. 20 stycznia 1856 został proboszczem w [[Parafia św. Marcina w Ćwiklicach|parafii św. Marcina w Ćwiklicach]]. Za jego czasów wybudowano tutaj nowe probostwo oraz postawiono zabudowania gospodarcze. Zakupiono też nowe organy oraz  dzwony. Te ostatnie zawieszono w dobudowanej wieży dzwonowej, dzięki czemu kościół został powiększony.  


Ks. Schiller był szczególnie zaangażowany w pracę charytatywną. Brał udział w charytatywnej akcji niesienia pomocy powiatom górnośląskim, zagrożonym głodem w 1880 roku. Akcja ta była propagowana przez prasę, szczególnie przez “Katolika”. Zmarł 19 lipca 1888. Został pochowany na cmentarzu w Ćwiklicach.
Ks. Schiller był szczególnie zaangażowany w pracę charytatywną. Brał udział w charytatywnej akcji niesienia pomocy powiatom górnośląskim, zagrożonym głodem w 1880 roku. Akcja ta była propagowana przez prasę, szczególnie przez [[Katolik - czasopismo|'' Katolika'']]. Zmarł 19 lipca 1888. Został pochowany na cmentarzu w Ćwiklicach.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Linia 10: Linia 10:
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - S]]
[[Kategoria:Biografie - S]]
[[Kategoria:Budowniczy]]
[[Kategoria:Społecznicy]]

Aktualna wersja na dzień 22:36, 25 sty 2018

Schiller Berthold (1822-1888), proboszcz w Ćwiklicach

na cmentarzu w Ćwiklicach

Urodził się 20 lipca 1822 w Raciborzu. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum, studiował teologię we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1847 we Wrocławiu. Pracował jako wikary w Grzędzinie, Mysłowicach, Koszęcinie, Koźlu i Dziećmarowicach. Był administratorem w parafii św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej. 20 stycznia 1856 został proboszczem w parafii św. Marcina w Ćwiklicach. Za jego czasów wybudowano tutaj nowe probostwo oraz postawiono zabudowania gospodarcze. Zakupiono też nowe organy oraz dzwony. Te ostatnie zawieszono w dobudowanej wieży dzwonowej, dzięki czemu kościół został powiększony.

Ks. Schiller był szczególnie zaangażowany w pracę charytatywną. Brał udział w charytatywnej akcji niesienia pomocy powiatom górnośląskim, zagrożonym głodem w 1880 roku. Akcja ta była propagowana przez prasę, szczególnie przez Katolika. Zmarł 19 lipca 1888. Został pochowany na cmentarzu w Ćwiklicach.

Bibliografia

F. Maroń, Tematy górnośląskich konwentów dekanalnych w latach między kulturkampfem a pierwszą wojną światową, SSHT 1977, t. 10, s. 205; A. Wyrobek, Parafia p.w. św. Marcina w Ćwiklicach w latach 1922-1945, Pszczyna 2012.