Sanktuarium Matki Bożej Cudownego Medalika w Paryżu

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 13:26, 15 lis 2023 autorstwa Jemy (dyskusja | edycje) (→‎Historia: dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Historia

Cudowny Medalik, Paryż
Cudowny Medalik, Paryż

Cudowny Medalik - stanowi pokłosie objawień w 1830 roku w kaplicy Sióstr Miłosierdzia przy ul. du Bac w Paryżu. Matka Boża objawiła się wtedy nowicjuszce Zgromadzenia, siostrze Katarzynie Laboure. Św. Katarzyna Laboure była Francuzką i żyła w latach 1806-1876. W 1830 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a' Paulo i zamieszkała w domu zakonnym w Paryżu. Niedługo później, 27 listopada tegoż roku przeżyła objawienie Matki Bożej. Ujrzała Królową Nieba, podnoszącą ku Bogu w ofierze kulę ziemską. Najświętszą Panienkę okrywała biała szata, od głowy spływał do stóp błękitny welon, a z dłoni tryskały snopy jasnych promieni. Gdy młoda nowicjuszka wpatrywała się w Nią w zachwycie, Najświętsza Dziewica zwróciła ku niej oczy i rzekła: Kula, którą widzisz w mych rękach, to świat, to każda ludzka dusza. Promienie z mych rąk spływające, to łaski, jakie zlewam hojnie na tych, którzy o nie proszą. Potem dookoła Maryi ukazał się owalny napis jaśniejący złotymi literami: O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, a po chwili obraz, który miała przed sobą odwrócił się i nowicjuszka zobaczyła rewers - znak krzyża z literami IM (Immaculata Maria - Niepokalana Maryja) oraz dwa serca: jedno z koroną cierniową, drugie z koroną z róż, przebite mieczem. Symbolizują one miłość Jezusa i Maryi do ludzi oczekujących na łaski. Usłyszała też ponownie głos Maryi: Postaraj się o wybicie i rozpowszechnienie medalika według tego wzoru. Wszyscy, którzy będą go nosić z ufnością i wiarą, otrzymają wiele łask. Katarzyna nie uczyniła ze swego objawienia sprawy publicznej, jedynie zwierzyła się swemu spowiednikowi, ks. Aladel, który zajął się upowszechnieniem sprawy Medalika. Katarzyna zaś pracowała w przytułku w Paryżu jako kucharka i praczka, zajmowała się hodowlą krów, wreszcie była furtianką. Dopiero po jej śmierci odczytano - spisaną na polecenie spowiednika - relację o objawieniach i od tej pory Medalik, nazwany wkrótce Cudownym, zaczął być noszony jako źródło łaski. Katarzyna Laboure została kanonizowana przez papieża Piusa XII 27 lipca 1947.

Pierwsze medaliki ukazały się w czerwcu 1832 roku i w krótkim czasie stały się narzędziem szczególnego Bożego działania, wielu uzdrowień i nawróceń. Objawienie, zwłaszcza umieszczona na awersie inwokacja: O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy przyczyniło się bezpośrednio do ogłoszenia w 1854 roku przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

  • Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny od Cudownego Medalika obchodzone jest w Kościele katolickim 27 listopada. Ustanowił je papież Leon XIII dekretem z 23 lipca 1894.
  • Sanktuarium Matki Bożej Cudownego Medalika znajduje się w Paryżu przy ul. du Bac. Natomiast w Polsce Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz w dniu 7 grudnia 2008 wydał Dekret ustanawiający diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy, w którym czytamy: Dla uczczenia Maryi Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik, która w kościele parafialnym w Zakopanem-Olczy doznaje szczególnej czci wiernych, zgodnie z przepisem kan. 1230 Kodeksu Prawa Kanonicznego ustanawiam tamtejszą świątynię sanktuarium diecezjalnym.

Sanktuarium Cudownego Medalika w Paryżu wpisuje się jako stałe miejsce na trasie pielgrzymowania pątników z archidiecezji katowickiej do sanktuarium maryjnego w Lourdes.

Bibliografia

Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik Zakopane-Olcza, Wydawnictwo Kobus, Wrocław 2016.