Ranoszek Rudolf: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 9 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Ranoszek Rudolf (1894-1986), orientalista==
==Ranoszek Rudolf (1894-1986), orientalista==


Urodził się w 1894 roku w Moszezenicy Sl. W latach 1914—1920 studiował filologią klasyczną, hetytologię i asyriologię. w Uniwersytecie Wrocławskim. W uczelni tej uzyskał tytuł doktora filozofii na podstawie dysertacji będącej opracowaniem ważnego tekstu starobabilońskiego. Pracował jako nauczyciel w Państwowym Gimnazjum w Rybniku, a następnie w Gimnazjum Klasycznym w Katowicach. W 1935 roku habilitował się.
Urodził się w 1894 roku w Moszczenicy k. Jastrzębia. W latach 1914-1920 studiował filologią klasyczną, hetytologię i asyriologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Na tej uczelni uzyskał tytuł doktora filozofii na podstawie dysertacji będącej opracowaniem ważnego tekstu starobabilońskiego. Pracował jako nauczyciel w [[Polskie Gimnazjum Państwowe w Rybniku|Państwowym Gimnazjum w Rybniku]], a następnie w Gimnazjum Klasycznym w Katowicach. W 1935 roku habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie hetytologii i asyriologii i został pracownikiem naukowym tej uczelni. W okresie okupacji został zesłany do obozu pracy w Watensted k/Brunszwiku.  
w Uniwersytecie Warszawskim w zakresie hetytologii i asyriologii i został pracownikiem naukowym tej uczelni. W okresie okupacji Niemcy zesłali go do obozu pracy w Watensted k/Brunszwiku.  


Po wojnie, jego staraniem, utworzona  została w Uniwersytecie Warszawskim Katedra Filologii Starożytnego Wschodu. Prof. Rudolf Ranoszek został pierwszym jej kierownikiem. Prace naukowe Profesora wniosły bezsporny wkład do światowego dorobku filologii
Po wojnie, jego staraniem, utworzona  została na Uniwersytecie Warszawskim Katedra Filologii Starożytnego Wschodu. Prof. Rudolf Ranoszek został pierwszym jej kierownikiem. Jego prace naukowe wniosły bezsporny wkład do światowego dorobku filologii
Starożytnego Wschodu.  Zmarl 8 kwietnia  1986. Pogrzeb odbył się 11 kwietnia w Moszczenicy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup Herbert Bednorz, którego w latach dwudziestych prof. Ranoszek uczył w Gimnazjum Klasycznym w Katowicach jeżyka greckiego.
Starożytnego Wschodu.   
5 kwietnia 1986 Rudolf Ranoszek obchodził w Jastrzębiu Zdroju swoje 92. urodziny. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą. Zmarł 8 kwietnia  1986. Pogrzeb odbył się 11 kwietnia w Moszczenicy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił [[Bednorz Herbert|bp Herbert Bednorz]], którego w latach dwudziestych prof. Ranoszek uczył w Gimnazjum Klasycznym w Katowicach języka greckiego.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
M. Dyba, Kształtowanie się polskiego środowiska historycznego na Śląsku w latach 1918-1939, Katowice 1993, s. 115-116.


[[Kategoria:Biografie - R|Ranoszek Rudolf]]
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - R]]
[[Kategoria:Represjonowani]]
[[Kategoria:Naukowcy]]

Aktualna wersja na dzień 23:25, 29 lip 2022

Ranoszek Rudolf (1894-1986), orientalista

Urodził się w 1894 roku w Moszczenicy k. Jastrzębia. W latach 1914-1920 studiował filologią klasyczną, hetytologię i asyriologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Na tej uczelni uzyskał tytuł doktora filozofii na podstawie dysertacji będącej opracowaniem ważnego tekstu starobabilońskiego. Pracował jako nauczyciel w Państwowym Gimnazjum w Rybniku, a następnie w Gimnazjum Klasycznym w Katowicach. W 1935 roku habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie hetytologii i asyriologii i został pracownikiem naukowym tej uczelni. W okresie okupacji został zesłany do obozu pracy w Watensted k/Brunszwiku.

Po wojnie, jego staraniem, utworzona została na Uniwersytecie Warszawskim Katedra Filologii Starożytnego Wschodu. Prof. Rudolf Ranoszek został pierwszym jej kierownikiem. Jego prace naukowe wniosły bezsporny wkład do światowego dorobku filologii Starożytnego Wschodu.

5 kwietnia 1986 Rudolf Ranoszek obchodził w Jastrzębiu Zdroju swoje 92. urodziny. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą. Zmarł 8 kwietnia 1986. Pogrzeb odbył się 11 kwietnia w Moszczenicy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Herbert Bednorz, którego w latach dwudziestych prof. Ranoszek uczył w Gimnazjum Klasycznym w Katowicach języka greckiego.

Bibliografia

M. Dyba, Kształtowanie się polskiego środowiska historycznego na Śląsku w latach 1918-1939, Katowice 1993, s. 115-116.