Ranoszek Rudolf

Z e-ncyklopedia

Ranoszek Rudolf (1894-1986), orientalista

Urodził się w 1894 roku w Moszczenicy k. Jastrzębia. W latach 1914-1920 studiował filologią klasyczną, hetytologię i asyriologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Na tej uczelni uzyskał tytuł doktora filozofii na podstawie dysertacji będącej opracowaniem ważnego tekstu starobabilońskiego. Pracował jako nauczyciel w Państwowym Gimnazjum w Rybniku, a następnie w Gimnazjum Klasycznym w Katowicach. W 1935 roku habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie hetytologii i asyriologii i został pracownikiem naukowym tej uczelni. W okresie okupacji został zesłany do obozu pracy w Watensted k/Brunszwiku.

Po wojnie, jego staraniem, utworzona została na Uniwersytecie Warszawskim Katedra Filologii Starożytnego Wschodu. Prof. Rudolf Ranoszek został pierwszym jej kierownikiem. Jego prace naukowe wniosły bezsporny wkład do światowego dorobku filologii Starożytnego Wschodu.

5 kwietnia 1986 Rudolf Ranoszek obchodził w Jastrzębiu Zdroju swoje 92. urodziny. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą. Zmarł 8 kwietnia 1986. Pogrzeb odbył się 11 kwietnia w Moszczenicy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Herbert Bednorz, którego w latach dwudziestych prof. Ranoszek uczył w Gimnazjum Klasycznym w Katowicach języka greckiego.

Bibliografia

M. Dyba, Kształtowanie się polskiego środowiska historycznego na Śląsku w latach 1918-1939, Katowice 1993, s. 115-116.