Radio Archidiecezji Katowickiej

Z e-ncyklopedia
ks. Edward Nalepa
ks. Jarosław Międzybrodzki

Wcześnie w diecezji katowickiej zainteresowano się możliwościami, jakie dawało radio. Biskup Stanisław Adamski, jako przewodniczący Komisji Audycji Religijnych Polskiego Radia w Warszawie, szybko zdał sobie sprawę z siły mediów, w tym najnowszego i coraz powszechniejszego, jakim było radio. Wspierał ks. Michała Rękasa, który niósł pomoc duchową obłożnie chorym przy pomocy słowa płynącego z radia. Ordynariusz zachęcał proboszczów do instalowania odbiorników radiowych w kościołach oraz gromadzenia parafian, aby wspólnie mogli wysłuchać jego kazań i nauk rekolekcyjnych.

Po upadku PRL stało się możliwe utworzenie w diecezji katolickiej rozgłośni radiowej. Historia Radia archidiecezji katowickiej sięga 15 lipca 1994, kiedy to uchwałą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udzielono koncesji na rozpowszechnianie programu radiofonicznego pod nazwą Radio Maryja-Katowice. Siedzibą radia stały się Łaziska Górne. Po kilku miesiącach Archidiecezja Katowicka wystąpiła do KR RiT o dokonanie zmiany nazwy programu na Radio Archidiecezji Katowickiej, a w listopadzie 1996 roku przyjęło nazwę Radio Arka.

W marcu 1999 roku radio podjęło próbę nadawania programu w sieci Radia Plus, jednak wiosną 2002 roku rozpoczęło w pełni samodzielną emisję programu przyjmując nazwę Radio eM. Zaowocowało to zasadniczymi zmianami programowymi. Na stałe zagościły w ramówce programy ewangelizacyjne, programy historyczne, popularnonaukowe, poradnikowe oraz autorskie. Radiowe adaptacje z kręgu literatury chrześcijańskiej to stały element anteny. Radio eM podejmuje się także trudu produkcji słuchowisk, nierzadko z udziałem uznanych aktorów. Powszechna stała się reguła współuczestniczenia Radia eM w najważniejszych religijnych i kulturalnych wydarzeniach regionu. Wraz ze zmianami programowymi nastąpiło przeniesienie siedziby radia do Katowic, na ulicę Wita Stwosza 16 oraz zwiększenie zasięgu nadawania radia. Radio eM zyskało swych słuchaczy nie tylko w regionie przemysłowym Górnego Śląska, ale także na Opolszczyźnie, w Małopolsce i Podbeskidziu. Do lutego 2004 roku działaniami radia kierował ks. Joachim Oleś. Następnie Prezesem radia został ks. Edward Nalepa. Od marca 2007 roku rozgłośnią eM kieruje ks. dr Jarosław Międzybrodzki.

Prezesi

Bibliografia

Ksiądz biskup Stanisław Adamski. działalność duszpasterska i społeczna diecezji katowickiej. Materiały posesyjne, s. 35; K. Panuś, Zarys historii kaznodziejstwa w Kościele katolickim, cz. 2, Kaznodziejstwo w Polsce od oświecenia do XX wieku, Kraków 2001, s. 336-337; WD 1933 nr 1, s. 6; WD 1931, nr 3, s. 50;


Cd. Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach | Powrót do spisu treści