Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Golasowicach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(po korekcie)
Linia 1: Linia 1:
Parafia Narodzenia NMP w Golasowicach należy administracyjnie do Gminy Pawłowice. Początkowo była ona pod wezwaniem św. Marcina, dopiero w XIX w. przyjęła wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Parafia stanowi część dekanatu Pawłowice Śląskie i jest historycznie powiązana z dziejami ziemi pszczyńskiej i historią Śląska.  
Parafia Narodzenia NMP w Golasowicach należy administracyjnie do gminy Pawłowice. Początkowo była ona pod wezwaniem św. Marcina, dopiero w XIX wieku przyjęła wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.  


O pierwszych wzmiankach dotyczących parafii możemy mówić już w XIII w. Wtedy to najprawdopodobniej istniała już parafia i kościół. W  XV wieku, w wyniku trudnej sytuacji materialnej parafian i trudności w ponoszeniu kosztów związanych z funkcjonowaniem kościoła i duszpasterstwa- parafia została przyłączona do sąsiedniej, która znajdowała się
Pierwsze udokumentowane wzmianki o parafii pochodzą z  XIII wieku. Wtedy to najprawdopodobniej istniała już parafia i kościół. W  XV wieku, w wyniku trudnej sytuacji materialnej parafian i trudności w ponoszeniu kosztów związanych z funkcjonowaniem kościoła i duszpasterstwa- parafia została przyłączona do sąsiedniej parafii  - Pielgrzymowice. Od tego czasu tamtejszy proboszcz obsługiwał oba kościoły. W latach 1530- 1654 kościół golasowicki służył kultowi protestanckiemu, w którym uczestniczyła spora grupa mieszkańców okolicznych wsi: Pielgrzymowic, Bzia, Ruptawy i Warszowic.   
w Pielgrzymowicach. Od tego czasu tamtejszy proboszcz obsługiwał oba kościoły. W latach 1530- 1654 kościół golasowicki służył kultowi protestanckiemu, w którym uczestniczyła spora grupa mieszkańców okolicznych wsi: Pielgrzymowic, Bzia, Ruptawy i Warszowic.   
Dopiero od  1655  roku kościół w Golasowicach stał się na powrót katolicki. W tym okresie
w świątyni istniały trzy ołtarze: główny, poświęcony Najświętszej Maryi Pannie i boczne: św. Marcina i św. Barbary. W 1794 roku przeprowadzono pierwszy z gruntownych remontów kościoła, drugi miał miejsce w  1904 roku, kiedy urząd proboszcza piastował [[Larose Karol|ks. Karol Larose]], trzeci zaś odbył się w rok przed wybuchem II Wojny Światowej. Działania wojenne spowodowały poważne zniszczenia świątyni, między innymi z powodu stacjonowania w niej wojsk niemieckich i radzieckich. Po zakończeniu wojny nabożeństwa w parafii odprawiane były przez proboszcza z sąsiednich Pielgrzymowic.


W1961 roku , na skutek działań podjętych przez wikariusza z Pielgrzymowic [[Sitek Józef|ks. Józefa Sitka]], został w Golasowicach ustanowiony rektorat, którym on sam kierował. Ks. Sitek posługiwał w parafii aż do 1973roku, kiedy to z powodu choroby odszedł na emeryturę. Na jego miejsce rektorem kościoła filialnego został mianowany [[Skolik Jan|ks. Jan Skolik]]. W nocy z 22 na 23 października 1973 wybuchł pożar, który zupełnie zniszczył drewniany kościół, spłonęły organy i sprzęty liturgiczne, stopiły się również dzwony pochodzące z XV w. Na miejscu spalonego kościoła stanął barak, który miał służyć za tymczasowe miejsce sprawowania nabożeństw. Parafianie twardo obstawali przy budowie nowego kościoła. Pomimo wielu trudności związanych z pozwoleniem na budowę i dostępnością materiałów budowlanych, w 1975 roku. rozpoczęto budowę nowej świątyni. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian przy budowie kościoła, już dwa lata po rozpoczęciu budowy doszło do poświęcenia nowo wybudowanego kościoła, którego dokonał [[Bednorz Herbert|bp. Herbert Bednorz]]. Dzięki  staraniom ks. Skolika, 27 listopada 1977  została erygowana samodzielna parafia Narodzenia NMP w Golasowicach jej proboszczem został ks. Jan Skolik. W zakres terytorialny parafii weszła również sąsiednia wieś Jarząbkowice.  
Dopiero od  1655  roku kościół w Golasowicach stał się na powrót katolicki. W tym okresie w kościele istniały trzy ołtarze: główny, poświęcony Najświętszej Maryi Pannie i boczne: św. Marcina i św. Barbary. W 1794 roku przeprowadzono pierwszy z gruntownych remontów kościoła, drugi miał miejsce 1904 roku, kiedy urząd proboszcza piastował [[Larose Karol|ks. Karol Larose]], trzeci zaś odbył się w rok przed wybuchem II wojny światowej. Działania wojenne spowodowały poważne zniszczenia świątyni, między innymi z powodu stacjonowania w niej wojsk niemieckich i sowieckich. Po zakończeniu wojny nabożeństwa w parafii odprawiane były przez proboszcza z sąsiednich Pielgrzymowic.


Czasy współczesne:
W1961 roku , na skutek działań podjętych przez wikariusza z Pielgrzymowic [[Sitek Józef|ks. Józefa Sitka]], został w Golasowicach ustanowiony rektorat, którym on sam kierował. Ks. Sitek posługiwał w parafii aż do  1973 roku, kiedy to z powodu choroby odszedł na emeryturę.  W nocy z 22 na 23 października 1973 wybuchł pożar, który zupełnie zniszczył drewniany kościół, spłonęły organy i sprzęty liturgiczne, stopiły się również dzwony pochodzące z XV wieku. Na miejscu spalonego kościoła stanął barak, który miał służyć za tymczasowe miejsce sprawowania nabożeństw. Parafianie mocno obstawali przy budowie nowego kościoła. Pomimo wielu trudności związanych z pozwoleniem na budowę i dostępnością materiałów budowlanych, w 1975 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian, już dwa lata po rozpoczęciu budowy doszło do poświęcenia nowo wybudowanego kościoła, którego dokonał [[Bednorz Herbert|bp. Herbert Bednorz]]. Dzięki  staraniom ks. Skolika, następcy ks. Sitka, 27 listopada 1977  została erygowana samodzielna parafia Narodzenia NMP w Golasowicach.  W zakres terytorialny parafii weszła również sąsiednia wieś Jarząbkowice.


Od roku 2001 proboszczem w parafii Narodzenia NMP w Golasowicach jest [[Grabowski Roman|ks. Roman Grabowski]]. Na terenie parafii znajduje się wybudowana w  1999  roku Grota Lourdzka, w której odbywają się nabożeństwa majowe, w okresie Bożego Narodzenia znajduje się w niej Stajenka Betlejemska. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz i dzwonnica. Wśród parafian niezwykle popularne są pielgrzymki do Piekar, Pszowa, Turzy Śląskiej, Skoczowa i Częstochowy. W parafii działa wiele grup, które angażują znaczną część parafian, są to między innymi: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Parafialna Rada Duszpasterska, Parafialny Zespół Synodalny, Świecka Rodzina Franciszkańska, Dzieci Maryi, Parafialny Klub Sportowy, Eucharystyczny Ruch Młodych.
==Czasy współczesne==


Odpust w parafii jest obchodzony w niedzielę przed 9 września. Ze względu na istnienie dużej wspólnoty ewangelickiej na terenie Golasowic, parafianie starają się realizować praktyczny ekumenizm. Wyrazem wzajemnego zrozumienia i otwarcia są między innymi wspólnie obchodzone dożynki parafialne czy zaangażowanie wkładane w obchody Tygodnia Ekumenicznego.  
Na terenie parafii znajduje się wybudowana w  1999  roku [[Grota Lourdzka]], w której odbywają się nabożeństwa majowe, w okresie Bożego Narodzenia znajduje się w niej stajenka betlejemska. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz i dzwonnica. Wśród parafian niezwykle popularne są pielgrzymki do Piekar, Pszowa, Turzy Śląskiej, Skoczowa i Częstochowy. W parafii działa wiele grup, które angażują znaczną część parafian, są to między innymi: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej,  Rada Duszpasterska, Zespół Synodalny, Świecka Rodzina Franciszkańska, Dzieci Maryi, Klub Sportowy, Eucharystyczny Ruch Młodych.
 
Odpust w parafii jest obchodzony w niedzielę przed 9 września. Ze względu na istnienie dużej wspólnoty ewangelickiej na terenie Golasowic, parafianie starają się realizować praktyczny ekumenizm. Wyrazem wzajemnego zrozumienia i otwarcia są między innymi wspólnie obchodzone dożynki parafialne oraz obchody Tygodnia Ekumenicznego.  


== Proboszczowie ==
== Proboszczowie ==
Linia 22: Linia 21:


W. Pydych, Parafia Katolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Golasowicach,  pr. mgr, Kraków 2002;  Kronika Parafialna Parafii Narodzenia NMP w Golasowicach; Schematyzm ( 2005); Straty Wojenne - zabytkowe dzwony utracone w latach 1939-1945 w granicach Polski po 1945, T. 3 Województwo Śląskie, cz. 1 diecezja katowicka wraz z częścią diecezji częstochowskiej, oprac. P. Nadolski, Katowice 2008, s. 129-130.
W. Pydych, Parafia Katolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Golasowicach,  pr. mgr, Kraków 2002;  Kronika Parafialna Parafii Narodzenia NMP w Golasowicach; Schematyzm ( 2005); Straty Wojenne - zabytkowe dzwony utracone w latach 1939-1945 w granicach Polski po 1945, T. 3 Województwo Śląskie, cz. 1 diecezja katowicka wraz z częścią diecezji częstochowskiej, oprac. P. Nadolski, Katowice 2008, s. 129-130.


{{Dekanaty}}
{{Dekanaty}}
[[Kategoria:Parafie - G|Golasowice]]
[[Kategoria:Parafie - G|Golasowice]]
[[Kategoria:Dekanat Pawłowice Śląskie|Golasowice]]
[[Kategoria:Dekanat Pawłowice Śląskie|Golasowice]]

Wersja z 07:07, 27 gru 2009

Parafia Narodzenia NMP w Golasowicach należy administracyjnie do gminy Pawłowice. Początkowo była ona pod wezwaniem św. Marcina, dopiero w XIX wieku przyjęła wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o parafii pochodzą z XIII wieku. Wtedy to najprawdopodobniej istniała już parafia i kościół. W XV wieku, w wyniku trudnej sytuacji materialnej parafian i trudności w ponoszeniu kosztów związanych z funkcjonowaniem kościoła i duszpasterstwa- parafia została przyłączona do sąsiedniej parafii - Pielgrzymowice. Od tego czasu tamtejszy proboszcz obsługiwał oba kościoły. W latach 1530- 1654 kościół golasowicki służył kultowi protestanckiemu, w którym uczestniczyła spora grupa mieszkańców okolicznych wsi: Pielgrzymowic, Bzia, Ruptawy i Warszowic.

Dopiero od 1655 roku kościół w Golasowicach stał się na powrót katolicki. W tym okresie w kościele istniały trzy ołtarze: główny, poświęcony Najświętszej Maryi Pannie i boczne: św. Marcina i św. Barbary. W 1794 roku przeprowadzono pierwszy z gruntownych remontów kościoła, drugi miał miejsce w 1904 roku, kiedy urząd proboszcza piastował ks. Karol Larose, trzeci zaś odbył się w rok przed wybuchem II wojny światowej. Działania wojenne spowodowały poważne zniszczenia świątyni, między innymi z powodu stacjonowania w niej wojsk niemieckich i sowieckich. Po zakończeniu wojny nabożeństwa w parafii odprawiane były przez proboszcza z sąsiednich Pielgrzymowic.

W1961 roku , na skutek działań podjętych przez wikariusza z Pielgrzymowic ks. Józefa Sitka, został w Golasowicach ustanowiony rektorat, którym on sam kierował. Ks. Sitek posługiwał w parafii aż do 1973 roku, kiedy to z powodu choroby odszedł na emeryturę. W nocy z 22 na 23 października 1973 wybuchł pożar, który zupełnie zniszczył drewniany kościół, spłonęły organy i sprzęty liturgiczne, stopiły się również dzwony pochodzące z XV wieku. Na miejscu spalonego kościoła stanął barak, który miał służyć za tymczasowe miejsce sprawowania nabożeństw. Parafianie mocno obstawali przy budowie nowego kościoła. Pomimo wielu trudności związanych z pozwoleniem na budowę i dostępnością materiałów budowlanych, w 1975 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian, już dwa lata po rozpoczęciu budowy doszło do poświęcenia nowo wybudowanego kościoła, którego dokonał bp. Herbert Bednorz. Dzięki staraniom ks. Skolika, następcy ks. Sitka, 27 listopada 1977 została erygowana samodzielna parafia Narodzenia NMP w Golasowicach. W zakres terytorialny parafii weszła również sąsiednia wieś Jarząbkowice.

Czasy współczesne

Na terenie parafii znajduje się wybudowana w 1999 roku Grota Lourdzka, w której odbywają się nabożeństwa majowe, w okresie Bożego Narodzenia znajduje się w niej stajenka betlejemska. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz i dzwonnica. Wśród parafian niezwykle popularne są pielgrzymki do Piekar, Pszowa, Turzy Śląskiej, Skoczowa i Częstochowy. W parafii działa wiele grup, które angażują znaczną część parafian, są to między innymi: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Rada Duszpasterska, Zespół Synodalny, Świecka Rodzina Franciszkańska, Dzieci Maryi, Klub Sportowy, Eucharystyczny Ruch Młodych.

Odpust w parafii jest obchodzony w niedzielę przed 9 września. Ze względu na istnienie dużej wspólnoty ewangelickiej na terenie Golasowic, parafianie starają się realizować praktyczny ekumenizm. Wyrazem wzajemnego zrozumienia i otwarcia są między innymi wspólnie obchodzone dożynki parafialne oraz obchody Tygodnia Ekumenicznego.

Proboszczowie

Bibliografia

W. Pydych, Parafia Katolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Golasowicach, pr. mgr, Kraków 2002; Kronika Parafialna Parafii Narodzenia NMP w Golasowicach; Schematyzm ( 2005); Straty Wojenne - zabytkowe dzwony utracone w latach 1939-1945 w granicach Polski po 1945, T. 3 Województwo Śląskie, cz. 1 diecezja katowicka wraz z częścią diecezji częstochowskiej, oprac. P. Nadolski, Katowice 2008, s. 129-130.