Ochronka im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy parafii w Lipinach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
Linia 1: Linia 1:
==Ochronka im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy parafii  w Lipinach==
==Ochronka im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy parafii  w Lipinach==


Ochronka parafialna w Lipinach została uruchomiona 13 marca 1990 przez księdza proboszcza Mariana Jaromina, a przebudowana przez kolejnych proboszczów – księdza Janusza Stanika i księdza Bogdana Wieczorka.
Ochronka parafialna w Lipinach została uruchomiona 13 marca 1990 przez proboszcza ks. Mariana Jaromina, a przebudowana przez kolejnych proboszczów – ks. Janusza Stanika i ks. Bogdana Wieczorka. Początkowo spotkania związane były z przygotowywaniem dzieci do przyjęcia Pierwszej Komunii Św. Następnie rozszerzyły się one na spotkania odbywające się kilka razy w tygodniu i mające na celu zapewnienie opieki dzieciom z dzielnicy Lipiny oraz organizację ich wakacyjnego wypoczynku. Ostatecznie 23 marca 1999 ochronka została poświęcona przez bp. [[Bernacki Gerard|Gerarda Bernackiego]]. Jej działalność od początku była wspierana przez parafian – zarówno finansowo poprzez różnorodne zbiórki, jak i przez działalność wolontariuszy, poświęcających swoje talenty i czas dla odwiedzających ją dzieci. Oprócz zagospodarowania czasu dzieci na miejscu, organizowano i organizuje się nadal także różnego rodzaju wyjazdy, np. do kina czy muzeum. Jeden z takich wyjazdów, odnotowany w kronice parafialnej, został zorganizowany dla 104 dzieci z rodzin wielodzietnych do Górnośląskiego Centrum Kultury. Miały one tam okazję uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym.
Początkowo spotkania w ochronce związane były z przygotowywaniem dzieci do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Następnie rozszerzyły się one na spotkania odbywające się kilka razy w tygodniu i mające na celu zapewnienie opieki dzieciom z dzielnicy Lipiny oraz organizację ich wakacyjnego wypoczynku.


Ostatecznie 23 marca 1999 roku ochronka została poświęcona przez księdza biskupa Gerarda Bernackiego.  
Organizowano też letni wypoczynek, a inicjatywę tę zapoczątkował ks. Marek Szostok. Przykładowo, latem 2004 roku odbyły się 3 wakacyjne turnusy, w których uczestniczyło 90 osób w wieku 7-17 lat. W czasie ich trwania odbywały się zajęcia analogiczne do zajęć w ochronce, a zarazem dawało to możliwość przebywania na świeżym powietrzu. Odbyła się też wycieczka do Zielonej. Jako opiekunowie zaangażowali się wówczas wolontariusze z przyparafialnego Ruchu Światło-Życie. Charakterystyczne jest obchodzenie w ochronce różnych uroczystości, takich jak wspomnienie św. Mikołaja, Dzień Matki, Dzień Dziecka czy spotkania świąteczne.
Jej działalność od początku była wspierana przez parafian – zarówno finansowo poprzez różnorodne zbiórki, jak i przez działalność wolontariuszy, poświęcających swoje talenty i czas dla odwiedzających ją dzieci. Oprócz zagospodarowania czasu dzieci na miejscu, organizowano i organizuje się także różnego rodzaju wyjazdy, np. do kina czy muzeum. Jeden z takich wyjazdów, odnotowany w Kronice parafialnej, został zorganizowany dla 104 dzieci z rodzin wielodzietnych do Górnośląskiego Centrum Kultury, gdzie dzieci miały okazję uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym.


Organizowano też letni wypoczynek, a inicjatywę tę zapoczątkował ks. Marek Szostok. I tak dla przykładu latem 2004 roku odbyły się 3 wakacyjne turnusy, w których uczestniczyło 90 osób w wieku 7-17 lat. W czasie ich trwania odbywały się zajęcia analogiczne do zajęć w ochronce, a zarazem możliwość przebywania na świeżym powietrzu i wycieczka do Zielonej. Jako opiekunowie zaangażowali się wówczas wolontariusze z przyparafialnego Ruchu Światło-Życie. Charakterystyczne jest obchodzenie w ochronce różnych uroczystości, takich jak wspomnienie św. Mikołaja, Dzień Matki, Dzień Dziecka czy spotkania świąteczne.
Na początku XXI wieku dokonano przebudowy ochronki. Placówka przestała spełniać wymogi Sanepidu i potrzebne było jej przystosowanie do nowych standardów. Z pomocą podupadającej ochronce przyszli przyjaciele z Holandii -  fundacja „Serce dla Polski” - którzy wsparli finansowo remont budynku. Dzięki włączeniu się w pomoc lokalnej Caritas, udało się wyremontować parter i dach budynku. Odnowiona za kwotę 260 tys. ochronka została poświęcona przez abp. [[Zimoń Damian|Damiana Zimonia]], a uroczystość tę dopełniła msza św. i festyn z udziałem holenderskich darczyńców. Pięknym gestem wzajemnej radości stało się wówczas wypuszczenie w niebo ponad czterystu pomarańczowych baloników – co było dobitnie holenderskim akcentem – oraz obdarowanie gości własnoręcznie wykonanymi przez dzieci aniołkami. Ta przyjaźń zaowocowała również kilkukrotnymi wizytami dzieci w Holandii oraz rewizytami w Polsce.
Na początku XXI w. dokonano przebudowy ochronki. Powodem był fakt, że placówka przestała spełniać wymogi Sanepidu i potrzeba było przystosowania jej do nowych standardów. Z pomocą podupadającej ochronce przyszli przyjaciele z Holandii, z fundacji „Serce dla Polski”, którzy wsparli finansowo remont budynku. Dzięki włączeniu się w pomoc lokalnej Caritas, udało się wyremontować parter i dach budynku. Odnowiona za kwotę 260 tysięcy ochronka została poświęcona przez arcybiskupa Damiana Zimonia, a uroczystość tę dopełniła msza święta i festyn z udziałem holenderskich darczyńców. Pięknym gestem wzajemnej radości stało się wówczas wypuszczenie w niebo ponad czterystu pomarańczowych baloników – co było dobitnie holenderskim akcentem – oraz obdarowanie gości własnoręcznie wykonanymi przez dzieci aniołkami. Ta przyjaźń zaowocowała również kilkukrotnymi wizytami dzieci w Holandii oraz rewizytami w Polsce.


Na ciągu kilku lat liczba dzieci w ochronce doszła do 100. Związane było to z faktem, że stanowiła ona jedyną tego typu pomoc w okolicy. Stopniowo pojawiające się domy pomocy społecznej i inne formy wspierania biedniejszych mieszkańców sprawiły, że liczba ta stopniowo malała. Obecnie ochronkę odwiedza około 25 dzieci, które otrzymują tutaj ciepły posiłek, pomoc w odrabianiu prac domowych oraz mają okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach artystycznych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, które odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku.
W ciągu kilku lat liczba dzieci w ochronce doszła do 100. Związane było to z faktem, że stanowiła ona jedyną tego typu placówkę w okolicy. Stopniowo pojawiające się domy pomocy społecznej i inne formy wspierania biedniejszych mieszkańców sprawiły, że liczba ta stopniowo malała. Obecnie ochronkę odwiedza ok. 25 dzieci, które otrzymują tutaj ciepły posiłek, pomoc w odrabianiu prac domowych oraz mają okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach artystycznych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, które odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
M. Piegza, Z dziejów kościoła i parafii św. Augustyna w Lipinach, Świętochłowice 2007
M. Piegza, Z dziejów kościoła i parafii św. Augustyna w Lipinach, Świętochłowice 2007
[[Kategoria:Ośrodki opiekuńcze|L]]
[[Kategoria:Ośrodki opiekuńcze|L]]

Wersja z 14:05, 17 maj 2015

Ochronka im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy parafii w Lipinach

Ochronka parafialna w Lipinach została uruchomiona 13 marca 1990 przez proboszcza ks. Mariana Jaromina, a przebudowana przez kolejnych proboszczów – ks. Janusza Stanika i ks. Bogdana Wieczorka. Początkowo spotkania związane były z przygotowywaniem dzieci do przyjęcia Pierwszej Komunii Św. Następnie rozszerzyły się one na spotkania odbywające się kilka razy w tygodniu i mające na celu zapewnienie opieki dzieciom z dzielnicy Lipiny oraz organizację ich wakacyjnego wypoczynku. Ostatecznie 23 marca 1999 ochronka została poświęcona przez bp. Gerarda Bernackiego. Jej działalność od początku była wspierana przez parafian – zarówno finansowo poprzez różnorodne zbiórki, jak i przez działalność wolontariuszy, poświęcających swoje talenty i czas dla odwiedzających ją dzieci. Oprócz zagospodarowania czasu dzieci na miejscu, organizowano i organizuje się nadal także różnego rodzaju wyjazdy, np. do kina czy muzeum. Jeden z takich wyjazdów, odnotowany w kronice parafialnej, został zorganizowany dla 104 dzieci z rodzin wielodzietnych do Górnośląskiego Centrum Kultury. Miały one tam okazję uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym.

Organizowano też letni wypoczynek, a inicjatywę tę zapoczątkował ks. Marek Szostok. Przykładowo, latem 2004 roku odbyły się 3 wakacyjne turnusy, w których uczestniczyło 90 osób w wieku 7-17 lat. W czasie ich trwania odbywały się zajęcia analogiczne do zajęć w ochronce, a zarazem dawało to możliwość przebywania na świeżym powietrzu. Odbyła się też wycieczka do Zielonej. Jako opiekunowie zaangażowali się wówczas wolontariusze z przyparafialnego Ruchu Światło-Życie. Charakterystyczne jest obchodzenie w ochronce różnych uroczystości, takich jak wspomnienie św. Mikołaja, Dzień Matki, Dzień Dziecka czy spotkania świąteczne.

Na początku XXI wieku dokonano przebudowy ochronki. Placówka przestała spełniać wymogi Sanepidu i potrzebne było jej przystosowanie do nowych standardów. Z pomocą podupadającej ochronce przyszli przyjaciele z Holandii - fundacja „Serce dla Polski” - którzy wsparli finansowo remont budynku. Dzięki włączeniu się w pomoc lokalnej Caritas, udało się wyremontować parter i dach budynku. Odnowiona za kwotę 260 tys. ochronka została poświęcona przez abp. Damiana Zimonia, a uroczystość tę dopełniła msza św. i festyn z udziałem holenderskich darczyńców. Pięknym gestem wzajemnej radości stało się wówczas wypuszczenie w niebo ponad czterystu pomarańczowych baloników – co było dobitnie holenderskim akcentem – oraz obdarowanie gości własnoręcznie wykonanymi przez dzieci aniołkami. Ta przyjaźń zaowocowała również kilkukrotnymi wizytami dzieci w Holandii oraz rewizytami w Polsce.

W ciągu kilku lat liczba dzieci w ochronce doszła do 100. Związane było to z faktem, że stanowiła ona jedyną tego typu placówkę w okolicy. Stopniowo pojawiające się domy pomocy społecznej i inne formy wspierania biedniejszych mieszkańców sprawiły, że liczba ta stopniowo malała. Obecnie ochronkę odwiedza ok. 25 dzieci, które otrzymują tutaj ciepły posiłek, pomoc w odrabianiu prac domowych oraz mają okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach artystycznych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, które odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku.

Bibliografia

M. Piegza, Z dziejów kościoła i parafii św. Augustyna w Lipinach, Świętochłowice 2007