Niemczyk Stanisław: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(uzupełnienie)
(dr)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
==Niemczyk Stanisław (1943-), architekt==
==Niemczyk Stanisław (1943-2019), architekt==
Urodził się w 1943 roku. W 1968 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej pisząc pracę dyplomową u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego. W roku ukończenia studiów zaczął pracować w Tychach. Jest autorem obiektów handlowych (pawilon handlowo – usługowy w Tychach zaprojektowany w 1972 roku), usługowych (podmiejska zabudowa rekreacyjna w Tychach Paprocanach – projekt z 1969 roku) i mieszkalnych (zespół mieszkaniowy „Glinka” Osiedle H – 7 w Tychach – projekt z 1979 roku; zespół mieszkaniowy „Nad Jamną” w Mikołowie zaprojektowany w 1983 roku). S. Niemczyk zasłynął jako autor obiektów sakralnych, których realizacja jest czasochłonna oraz mocno angażuje parafian. Wizja autorska zawarta w bryle kościoła, zastosowany materiał, a także spontanicznie powstające detale w trakcie budowy sprawiły, że jest nazywany '' polskim Gaudim''. Jest laureatem Nagrody Honorowej SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich) z 1998 roku, a [[Jan Paweł II|papież Jan Paweł II]] uhonorował go w 2000 roku odznaczeniem „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 2011 roku za zasługi dla budownictwa sakralnego medalem uhonorowała go Papieska Rada ds. Kultury.
Urodził się w 1943 roku. W 1968 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej pisząc pracę dyplomową u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego. W tym samym roku rozpoczął pracę w Tychach. Jest autorem obiektów handlowych (pawilon handlowo – usługowy w Tychach zaprojektowany w 1972 roku), usługowych (podmiejska zabudowa rekreacyjna w Tychach Paprocanach – projekt z 1969 roku) i mieszkalnych (zespół mieszkaniowy „Glinka” Osiedle H – 7 w Tychach – projekt z 1979 roku; zespół mieszkaniowy „Nad Jamną” w Mikołowie zaprojektowany w 1983 roku). S. Niemczyk zasłynął jako autor obiektów sakralnych, których realizacja jest czasochłonna oraz mocno angażuje parafian. Wizja autorska zawarta w bryle kościoła, zastosowany materiał, a także spontanicznie powstające detale w trakcie budowy sprawiły, że jest nazywany '' polskim Gaudim''. Jest laureatem Nagrody Honorowej SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich) z 1998 roku, a [[Jan Paweł II|papież Jan Paweł II]] uhonorował go w 2000 roku odznaczeniem „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 2011 roku za zasługi dla budownictwa sakralnego medalem uhonorowała go Papieska Rada ds. Kultury. Zmarł 13 maja 2019.


Kościołami autorstwa S. Niemczyka są:  
Kościołami autorstwa S. Niemczyka są:  
Linia 10: Linia 10:
*[[Parafia Świętego Jana Pawła II w Pszczynie|kościół pw. Świętego Jana Pawła II w Pszczynie]] (w budowie)
*[[Parafia Świętego Jana Pawła II w Pszczynie|kościół pw. Świętego Jana Pawła II w Pszczynie]] (w budowie)
==Bibliografia==
==Bibliografia==
Materiały własne autora.
Opracowanie własne.
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Architekci]]
[[Kategoria:Architekci]]
[[Kategoria:Biografie - N]]
[[Kategoria:Biografie - N]]

Aktualna wersja na dzień 16:47, 29 gru 2019

Niemczyk Stanisław (1943-2019), architekt

Urodził się w 1943 roku. W 1968 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej pisząc pracę dyplomową u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego. W tym samym roku rozpoczął pracę w Tychach. Jest autorem obiektów handlowych (pawilon handlowo – usługowy w Tychach zaprojektowany w 1972 roku), usługowych (podmiejska zabudowa rekreacyjna w Tychach Paprocanach – projekt z 1969 roku) i mieszkalnych (zespół mieszkaniowy „Glinka” Osiedle H – 7 w Tychach – projekt z 1979 roku; zespół mieszkaniowy „Nad Jamną” w Mikołowie zaprojektowany w 1983 roku). S. Niemczyk zasłynął jako autor obiektów sakralnych, których realizacja jest czasochłonna oraz mocno angażuje parafian. Wizja autorska zawarta w bryle kościoła, zastosowany materiał, a także spontanicznie powstające detale w trakcie budowy sprawiły, że jest nazywany polskim Gaudim. Jest laureatem Nagrody Honorowej SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich) z 1998 roku, a papież Jan Paweł II uhonorował go w 2000 roku odznaczeniem „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 2011 roku za zasługi dla budownictwa sakralnego medalem uhonorowała go Papieska Rada ds. Kultury. Zmarł 13 maja 2019.

Kościołami autorstwa S. Niemczyka są:

Bibliografia

Opracowanie własne.