Parafia św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach

Z e-ncyklopedia
Tychyfran1.jpg

W grudniu 1991 roku abp Damian Zimoń wyraził zgodę na zorganizowanie w Tychach franciszkańskiej placówki zakonnej, która miała również podjąć duszpasterstwo parafialne. Ośrodek duszpasterski - zgodnie z sugestią prezydenta miasta i zgodą metropolity katowickiego - został usytuowany w "Domu Harcerza" przy ul. Paprocańskiej 90, należącym do parafii św. Marii Magdaleny. 18 stycznia 1995 nowej placówce duszpasterskiej Rada Miejska wydzierżawiła działkę z przeznaczeniem na postawienie tam kaplicy tymczasowej. Od Pasterki 1995 roku zaczęto tutaj regularnie sprawować Msze św. Poświęcenie przez abp Damiana Zimonia kaplicy tymczasowej i klasztoru nastąpiło 23 kwietnia 1996. Dwa tygodnie później, 16 maja 1996 został wydany dekret ustanawiający parafię tymczasową św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. Kanoniczne erygowanie domu zakonnego przez prowincjała odbyło się 10 grudnia 1998.

Pierwszym administratorem parafii został o. Bernardyn Bednorz. W latach 1998-2001 funkcję tę pełnił o. Hadrian Beck. Od 2001 roku urząd proboszcza sprawuje o. Emil Pacławski, a od 2014 roku jego pomocnikiem jest wikariusz parafialny – o. Flawiusz Szynal. Obecnie w parafii pracuje siedmiu ojców. Franciszkanie są jedynym męskim zgromadzeniem zakonnym działającym na terenie Tychów.

W maju 1999 roku - za zgodą metropolity katowickiego - podjęto decyzję o zmianie miejsca pod budowę kościoła. Obiekt zlokalizowano niedaleko rozwidlenia ulic Paprocańskiej i Przemysłowej. W czerwcu 1999 roku w Gliwicach kamień węgielny poświęcił Jan Paweł II, natomiast plac budowy 4 października 1999 poświęcił bp Stefan Cichy. Budowę kościoła i klasztoru rozpoczęto 4 maja 2000 i trwa nadal.

Autorem projektu jest tyski architekt, Stanisław Niemczyk, który zaprojektował także kościół pw. Ducha Świętego w Tychach.

Budowla została zaprojektowana na planie krzyża franciszkańskiego. Wyrastających z niego pięć wież ma symbolizować rany Chrystusa. Wieże odpowiadające ranom nóg i rąk mają po 40 metrów wysokości. Ostatnia, najwyższa wieża, wyrastająca z rany serca będzie miała kształt płomienia i powstanie z blachy, jej wysokość ma sięgnąć ok. 80 m.

Obiekt ma nawiązywać do charakteru architektonicznego i programu ideowego bazylik w Asyżu (Bazyliki św. Franciszka i Bazyliki Matki Bożej Anielskiej). Kościół jest połączeniem nowoczesnej architektury z symbolami franciszkańskiej duchowości i tradycji. Do budowy wykorzystywany jest dolomit, jasny kamień, wydobywany w Libiążu, którego bloki mają identyczne wymiary, jak te w Bazylice św. Franciszka. Inspiracją dla tyskiego kościoła są także: pustelnia św. Franciszka oraz krypta mieszcząca się pod bazyliką w Alwerni. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz projekt nawiązuje do architektury średniowiecznej.

Kościół ma składać się z kościoła dolnego i górnego. Strop kościoła dolnego ma kształt krzyża o powierzchni 100 m2. W przyszłości ma na nim powstać fresk przedstawiający otrzymanie stygmatów przez św. Franciszka. W dolnej części znajduje się także grób św. Franciszka (odtworzony według pierwowzoru z Asyżu) oraz Droga Krzyżowa. W bocznej wieży powstała kaplica Miłosierdzia Bożego, do której pamiątkowy kamień został poświęcony w Krakowie w 2002 roku podczas pielgrzymki Jana Pawła II. Planowana jest w niej całodzienna spowiedź. Obok znajduje się kaplica Matki Bożej Anielskiej wzorowana na włoskiej Porcjunkuli, gdzie będzie wystawiony Najświętszy Sakrament. W centralnym miejscu przy wieży symbolizującej serce Chrystusa, został utworzony ołtarz.

W kościele górnym mieści się kaplica Matki Bożej Bolesnej oraz, zwieńczona wieżyczką wystającą nad dachem kościoła, chrzcielnica. Będzie to miejsce nabożeństw. Zakończono już budowę chóru, muru ogrodzeniowego, a w zakrystii powstała rozeta w kształcie elipsy z kamiennymi żebrami. W skale, na której powstaje kościół, została wykuta okrągła krypta, która nie ma jeszcze przeznaczenia. Ponieważ działka, na której powstaje kościół nie pozwala na stworzenie cmentarza, w planach jest budowa kolumbarium.

Za budowę jest odpowiedzialny o. Wawrzyniec Jaworski, który sam wykonuje część prac, a także nadzoruje ekipę budowlaną. Termin zakończenia budowy nie został wyznaczony.

W 2002 roku z inicjatywy o. Emila - proboszcza parafii - rozpoczął działalność Chór Pax et Bonum .

Proboszczowie

Bibliografia

D. Zimoń, Dekret o erekcji parafii tymczasowej pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach, WA 2006, nr 6, s. 278-279; www.tychyofm.pl [odczyt 12.01.2013], Strona internetowa parafii: [tychyofm.pl ]; [1] [dostęp: 29.05.2017]; [2] [dostęp: 29.05.2017]; [3] [dostęp: 29.05.2017]; [4] [dostęp: 29.05.2017]; [5] [dostęp: 29.05.2017]; [6] [dostęp: 29.05.2017].