Matka Boża Dobrej Rady

Z e-ncyklopedia

Matka Boża Dobrej Rady (łac. Mater Boni Consilii)

Historia obrazu związana jest z włoskim miasteczkiem Genazzano, położonym ok. 60 km od Rzymu, będącym światowym centrum kultu. To tu, w kościele z XIII wieku - Santuario della Madonna del Buono Consiglio - znajduje się obraz Matki Bożej Dobrej Rady. W wielu źródłach historycznych znajdujemy wzajemnie uzupełniające się informacje o pochodzeniu obrazu. Na murze kościoła pojawił się 25 kwietnia 1467.

Obraz

Obraz jest to tzw. Eleousa (Matka Czułości). Przedstawia postacie Maryi i Dzieciątka Jezus do połowy. Dzieciątko Jezus, spoczywające na lewym ramieniu Maryi, jest do Niej przytulone. Głowa Maryi jest pochylona w stronę Dzieciątka, a ich policzki delikatnie dotykają się. Lewa rączka Dzieciątka lekko ściska obrąbek szaty Maryi. Obraz ma wymiary ok. 39,4 cm x 44 cm. Jest to fresk namalowany na podłożu przypominającym skorupkę jajka. W latach 1957-1959 przeprowadzono prace konserwatorskie i stwierdzono, że obraz Madonny był kiedyś częścią większego fresku, pokrywajacego ścianę, a następnie został pokryty tynkiem. Fresk jest dziełem Gentile da Fabriano, artysty z początku XV wieku, namalowanym w czasach papieża Marcina V.

Kult

Kościół w Genazzano w 1356 roku został powierzony zakonowi augustianów. To oni rozszerzyli na cały świat kult Matki Bożej Dobrej Rady. Papież Leon XIII dodał wezwanie Matko Dobrej Rady, módl się za nami do Litanii loretańskiej. Dokumenty i rejestry sanktuarium potwierdzają ogromny kult i cześć dla Madonny z Genazzano. Papież Urban VIII w 1630 roku odbył do niego pielgrzymkę, podobnie papież Pius IX w 1864 roku. 22 listopada 1682 papież Innocenty XI kanonicznie koronował obraz. Przed obrazem modlili się przyszli święci i błogosławieni: Alojzy Gonzaga, Alfons Maria Liguori, Jan Bosko, Stefan Bellesini, Matka Teresa z Kalkuty. Gościem w Genazzano był także papież Jan Paweł II. W 1939 roku papież Pius XII oddał swój pontyfikat pod macierzyńską opiekę Matki Bożej Dobrej Rady i napisał do Niej modlitwę. Dla szerzenia kultu powstawały liczne bractwa, stowarzyszenia i zgromadzenia zakonne. W 1881 roku Jadwiga Zamojska założyła w Paryżu Stowarzyszenie Chrześcijańsko-Społeczne pod opieką Matki Bożej Dobrej Rady dla kobiet niezamężnych pragnacych poświęcić się Bogu i Ojczyźnie. W czasach zaborów, a potem po odzyskaniu niepodległości Stowarzyszenie to prowadziło na ziemiach polskich szkoły gospodarcze i koła społeczno-religijne. Jedna ze szkół była W Zakopanem-Kuźnicach. Mały Szkaplerz (tzw. Biały Szkaplerz), augustianie przedstawili papieżowi Leonowi XIII, który w grudniu 1893 roku, dekretem Kongregacji ds. Obrzędów zatwierdził go i obdarzył odpustem. Matka Boża Dobrej Rady jest patronką Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera.

W Polsce sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady powstało z inicjatywy bpa Pazdura w Sulistrowiczkach u stóp góry Ślęży. Do tytułu „Matka Boża Dobrej Rady” dodał Ks. Biskup „…i Mądrości Serca!” Ostatecznie przyjął się oficjalny tytuł: „Ślężańska Matka Boża Dobrej Rady”. Sulistrowiczki stanowią naturalne tereny rekreacyjne dla Wrocławian. Przybywa tam dużo ludzi, szczególnie młodych. Sulistrowiczki stały się ulubionym świętym miejscem małżeństw i rodzin. Zawiera się tam wiele ślubów.

  • Święto przypada 26 kwietnia.

Bibliografia

za: Historia obrazu Matki Bożej Dobrej Rady, Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu; Oprac. MC