Św. Alojzy Gonzaga

Z e-ncyklopedia

Św. Alojzy (Ludwik) Gonzaga (1568-1591)

witraż z kościoła w Michałkowicach
Muzeum Archid. Katowice

Urodził się 9 marca 1568 w Castiglione k. Mantoue (Lombardia), w rodzinie markiza Ferdynanda (1544-1586) i Marty z d. Tana Santena (1550-1605). 20 kwietnia 1568 został ochrzczony. Ojciec chciał, by syn poświęcił się karierze wojskowej. Idąc w tym kierunku, gdy syn miał 4 lata kazał przygotować dla niego strój żołnierski. Tymczasem matka miała odmienne zdanie i modliła się dla syna o powołanie kapłańskie. W 1577 roku został wraz z bratem Rudolfem wysłany do Florencji, gdzie uczył się m.in. łaciny i języków starożytnych, głównie greki. Tam też, obserwując sposób życia arystokracji, postanowił, że przez całe życie będzie się starał kształtować charakter poszcząc oraz walcząc z gniewem, niecierpliwością i malkontenctwem. W czasie pobytu we Florencji, dzięki rozważaniu tajemnic różańca, odkrył również pobożność Maryjną. W chwilach zwątpienia często modlił się słowami: Prowadź mnie, mój Boże. W 1581 roku towarzyszył ojcu, który pełnił funkcję wielkiego szambelana na dworze króla Filipa II Hiszpańskiego, w podróży do Madrytu. Tam też Alojzy został mianowany giermkiem księcia Jakuba. Posłuszny ojcu uczestniczył w życiu dworskim, jednak pragnął wrócić do Włoch. W lipcu 1585 roku odbył w Mantoue rekolekcje wg ćwiczeń św. Ignacego. To wydarzenie utwierdziło Alojzego w powołaniu jezuickim.

2 listopada 1585, jako najstarszy syn, zrzekł się praw do tytułu markiza na rzecz swojego brata Rudolfa i dwa dni później udał się do Rzymu. 25 listopada 1585 został przyjęty do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego na Kwirynale (św. Andrzeja), a 25 listopada 1587 złożył pierwsze śluby zakonne. 25 lutego 1588 otrzymał tonsurę. W zakonie poświęcił się modlitwie, studiom filozoficznym i teologicznym oraz dziełom miłosierdzia, pełniąc posługę w szpitalu. We wrześniu 1589 roku został posłany przez przełożonych do rodzinnej posiadłości w Castiglione, by pomóc w rozwiązaniu sporu o zamek w Solferino. Następnie zamieszkał w domu zakonnym w Mediolanie. Jednak przeczuwając zbliżającą się śmierć powrócił do Rzymu. Celem wzrostu duchowego kierował się wskazaniami zawartymi w Wyznaniach św. Augustyna oraz komentarzach do Pieśni nad Pieśniami św. Bernarda. W latach 1590-1591 w Rzymie wybucha epidemia. Alojzy Gonzaga podjął posługę w szpitalach rzymskich św. Sykstusa i św. Maryi Pojednawczyni (Consolatione). Zmarł w nocy z 20/21 czerwca 1591 w Rzymie, w wieku 23 lat. Jego ciało spoczywa w kościele pw. św. Ignacego w Rzymie. W 1605 roku został beatyfikowany przez papieża Klemensa VIII, a 26 kwietnia 1726 kanonizowany przez papieża Benedykta XIII. 21 czerwca 1925 papież Pius XI ogłosił go patronem młodzieży katolickiej. Alojzy jest autorem Traktatu o Aniołach (Méditation sur les saints Anges et en particulier sur les Anges Gardiens). O jego prawości charakteru i zaufaniu Opatrzności Bożej od najmłodszych lat świadczy anegdota opisująca wydarzenie z lat dziecięcych Alojzego Gonzagi: "Jeden ze znajomych, widząc bawiącego się Alojzego postawił mu pytanie: «Jeżeli musiałbyś zaraz umrzeć to co byś zrobił?», na co Alojzy miał odpowiedzieć: «Grałbym dalej»".

  • W państwach francuskojęzycznych używa się imienia św. Louis = Ludwik Gonzaga, jako że imię „Aloys” jest używane niezmiernie rzadko.
  • Wspomnienie liturgiczne przypada 21 czerwca.

Bibliografia

[b.a.], Vie de Saint Louis de Gonzague de la compagnie de Jésus, Limoges, 1893; L. Gonzague, Méditation sur les saints Anges et en particulier sur les Anges Gardiens, Saint-Benoît-du-Sault, 2006; Foto: św. Alojzy Gonzaga, Muzeum Arch. Katowice.