Lewan Stanisław: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
 
(dr)
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
== Lewan Stanisław (1939-1989), proboszcz w Kalwarii Pszowskiej ==
== Lewan Stanisław (1939-1989), proboszcz w Kalwarii Pszowskiej ==
Urodził się 7 maja 1939 w Dąbrówce Małej. Był synem pracownika umysłowego Augustyna i Agnieszki z d. Borys. Do Publicznej Szkoły Powszechnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości. Następnie uczył się w Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego w Szopienicach, gdzie w 1956 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. W roku akademickim 1956/1957 odbył kurs wstępny w Konwikcie Teologicznym w Tarnowskich Górach. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katedrze Chrystusa Króla w Katowicach]] z rąk bpa [[Bednorz Herbert|H. Bednorza]].  
Urodził się 7 maja 1939 w Dąbrówce Małej. Był synem pracownika umysłowego Augustyna i Agnieszki z d. Borys. Do Publicznej Szkoły Powszechnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości. Następnie uczył się w Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego w Szopienicach, gdzie w 1956 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. W roku akademickim 1956/1957 odbył kurs wstępny w [[Konwikt Biskupi w Tarnowskich Górach|Konwikcie Teologicznym w Tarnowskich Górach]]. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katedrze Chrystusa Króla w Katowicach]] z rąk [[Bednorz Herbert|bpa H. Bednorza]].  


Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej parafii św. Antoniego w Dąbrówce Małej. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Cyryla i Metodego w Knurowie, [[Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach|św. Michała Archanioła w Michałkowicach]], św. Franciszka z Asyżu w Wapienicy, [[Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach|Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach]], [[Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej|MB Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej]] oraz Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Maksymiliana Kolbego w Janowie Miejskim.  
Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej|parafii św. Antoniego w Dąbrówce Małej]]. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: [[Parafia św. Cyryla i Metodego w Knurowie|św. Cyryla i Metodego w Knurowie]], [[Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach|św. Michała Archanioła w Michałkowicach]], św. Franciszka z Asyżu w Wapienicy (obecnie [[diecezja bielsko-żywiecka]]), [[Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach|Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach]], [[Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej|MB Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej]] oraz [[Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maksymiliana Marii Kolbe w Janowie Miejskim|Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Maksymiliana Marii Kolbe w Janowie Miejskim]].  


W 1976 roku zgłosił się do egzaminu proboszczowskiego. Napisał pracę nt. „Ekumeniczne wychowanie parafii”. W maju 1979 roku został mianowany wikariuszem-adiutorem ks. proboszcza Pawła Kępki w parafii św. Jana Chrzciciela w Jaśkowicach. W sierpniu 1985 roku [[Zimoń Damian|bp D. Zimoń]] mianował go rektorem kościoła pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego w Kalwarii Pszowskiej. Dwa lata później postarał się o wystawienie obok kościoła stalowej dzwonnicy. W lutym 1989 roku otrzymał tytuł proboszcza. Zmarł 26 marca 1989 w szpitalu w Rydułtowach. Został pochowany w Dąbrówce Małej.  
W 1976 roku zgłosił się do egzaminu proboszczowskiego. Napisał pracę nt. ''Ekumeniczne wychowanie parafii''. W maju 1979 roku został mianowany wikariuszem-adiutorem proboszcza [[Kępka Paweł|ks. Pawła Kępki]] w [[Parafia św. Jana Chrzciciela w Jaśkowicach Śląskich|parafii św. Jana Chrzciciela w Jaśkowicach Śląskich]]. W sierpniu 1985 roku [[Zimoń Damian|bp D. Zimoń]] mianował go rektorem [[Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Kalwarii Pszowskiej|kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kalwarii Pszowskiej]]. Dwa lata później postarał się o wystawienie obok kościoła stalowej dzwonnicy. W lutym 1989 roku otrzymał tytuł proboszcza. Zmarł 26 marca 1989 w szpitalu w Rydułtowach. Został pochowany w Dąbrówce Małej.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
Linia 11: Linia 11:
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - L]]
[[Kategoria:Biografie - L]]
[[Kategoria:Budowniczy]]

Aktualna wersja na dzień 16:52, 10 cze 2018

Lewan Stanisław (1939-1989), proboszcz w Kalwarii Pszowskiej

Urodził się 7 maja 1939 w Dąbrówce Małej. Był synem pracownika umysłowego Augustyna i Agnieszki z d. Borys. Do Publicznej Szkoły Powszechnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości. Następnie uczył się w Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego w Szopienicach, gdzie w 1956 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. W roku akademickim 1956/1957 odbył kurs wstępny w Konwikcie Teologicznym w Tarnowskich Górach. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bpa H. Bednorza.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej parafii św. Antoniego w Dąbrówce Małej. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Cyryla i Metodego w Knurowie, św. Michała Archanioła w Michałkowicach, św. Franciszka z Asyżu w Wapienicy (obecnie diecezja bielsko-żywiecka), Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach, MB Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej oraz Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Maksymiliana Marii Kolbe w Janowie Miejskim.

W 1976 roku zgłosił się do egzaminu proboszczowskiego. Napisał pracę nt. Ekumeniczne wychowanie parafii. W maju 1979 roku został mianowany wikariuszem-adiutorem proboszcza ks. Pawła Kępki w parafii św. Jana Chrzciciela w Jaśkowicach Śląskich. W sierpniu 1985 roku bp D. Zimoń mianował go rektorem kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kalwarii Pszowskiej. Dwa lata później postarał się o wystawienie obok kościoła stalowej dzwonnicy. W lutym 1989 roku otrzymał tytuł proboszcza. Zmarł 26 marca 1989 w szpitalu w Rydułtowach. Został pochowany w Dąbrówce Małej.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Stanisława Lewana; Schematyzm 1970-1986.