Kuroczik Aleksander: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
mNie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
== Kuroczik Aleksander (1886-1949) ==


== Kuroczik Aleksander (1886-1949) ==
Urodził się 28 lutego 1886 w Pawłowie koło Raciborza. Był synem Józefa i Wincenty z domu Zemelka. Po ukończeniu szkoły ludowej i uczył się w gimnazjum w Raciborzu. Naukę z zakresie szkoły średniej kontynuował w gimnazjum w Żaganiu, gdzie w 1907 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego|Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1912 we Wrocławiu. Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Małgorzaty w Twardawie, Wszystkich Świętych w Pszczynie i św. Jana Nepomucena w Łagiewnikach Śl.


Urodził się 28 lutego 1886 roku w Pawłowie koło Raciborza. Był synem Józefa i Wincenty z domu Zemelka. Po ukończeniu szkoły ludowej i uczył się w gimnazjum w Raciborzu. Naukę z zakresie szkoły średniej kontynuował w gimnazjum w Żaganiu, gdzie w 1907 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1912 roku we Wrocławiu. Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Małgorzaty w Twardawie, Wszystkich Świętych w Pszczynie i św. Jana Nepomucena w Łagiewnikach Śl. We wrześniu 1924 roku zwrócił się z prośbą do ks. Augusta Hlonda o możliwość opuszczenia szeregów duchowieństwa Administracji Apostolskiej Polskiego Śląska. Kilka miesięcy później został ponownie inkardynowany do diecezji wrocławskiej. W jej strukturach pełnił najpierw obowiązki administratora w parafiach: Narodzenia NMP w Dębiu Opolskim oraz św. Apostołów Piotra i Pawła w Chróścinie. W styczniu 1926 roku kard. Adolf Bertram mianował go proboszczem w parafii Wniebowzięcia NMP w Wielowsi. Mimo słabego zdrowia ks. Kuroczik wybudował tam nowy kościół, probostwo i klasztor. W uznaniu zasług otrzymał tytuł dziekana honorowego. Zmarł nagle 14 maja 1949 roku w Wielowsi i tam został pochowany.
We wrześniu 1924 roku zwrócił się z prośbą do ks. [[Hlond August|Augusta Hlonda]] o możliwość opuszczenia szeregów duchowieństwa Administracji Apostolskiej Polskiego Śląska. Kilka miesięcy później został ponownie inkardynowany do diecezji wrocławskiej. W jej strukturach pełnił najpierw obowiązki administratora w parafiach: Narodzenia NMP w Dębiu Opolskim oraz św. Apostołów Piotra i Pawła w Chróścinie. W styczniu 1926 roku kard. [[Bertram Adolf|Adolf Bertram]] mianował go proboszczem w parafii Wniebowzięcia NMP w Wielowsi. Mimo słabego zdrowia ks. Kuroczik wybudował tam nowy kościół, probostwo i klasztor. W uznaniu zasług otrzymał tytuł dziekana honorowego. Zmarł nagle 14 maja 1949 w Wielowsi i tam został pochowany.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 08:36, 15 lis 2009

Kuroczik Aleksander (1886-1949)

Urodził się 28 lutego 1886 w Pawłowie koło Raciborza. Był synem Józefa i Wincenty z domu Zemelka. Po ukończeniu szkoły ludowej i uczył się w gimnazjum w Raciborzu. Naukę z zakresie szkoły średniej kontynuował w gimnazjum w Żaganiu, gdzie w 1907 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1912 we Wrocławiu. Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Małgorzaty w Twardawie, Wszystkich Świętych w Pszczynie i św. Jana Nepomucena w Łagiewnikach Śl.

We wrześniu 1924 roku zwrócił się z prośbą do ks. Augusta Hlonda o możliwość opuszczenia szeregów duchowieństwa Administracji Apostolskiej Polskiego Śląska. Kilka miesięcy później został ponownie inkardynowany do diecezji wrocławskiej. W jej strukturach pełnił najpierw obowiązki administratora w parafiach: Narodzenia NMP w Dębiu Opolskim oraz św. Apostołów Piotra i Pawła w Chróścinie. W styczniu 1926 roku kard. Adolf Bertram mianował go proboszczem w parafii Wniebowzięcia NMP w Wielowsi. Mimo słabego zdrowia ks. Kuroczik wybudował tam nowy kościół, probostwo i klasztor. W uznaniu zasług otrzymał tytuł dziekana honorowego. Zmarł nagle 14 maja 1949 w Wielowsi i tam został pochowany.

Bibliografia

Zmarli kapłani Kościoła Katowickiego. T. I: Kapłani wyświęceni do 1922 roku, cz. II: Kapłani wyświęceni w latach 1901-1922, zebrał i opracował ks. Edward Nalepa, Katowice 1999, s.174-175.