Kościół pw. Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 13:46, 11 wrz 2022 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Kochlowice stary1.jpg
Kochlowice lourdes1.jpg

Pierwszy, drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Trójcy Św. wybudowano w 1670 roku. Kościół ten przetrwał do 1805 roku. Popadający w ruinę kościół rozebrano i podjęto budowę nowego. 2/3 kosztów budowy sfinansował hrabia Łazarz Henckel von Donnersmarck. Kościół zbudowano z miejscowego kamienia w stylu późnobarokowym. Jest budowlą jednonawową, 31 m długą i 10,5 m szeroką.

We wnętrzu kościoła zachowała się osiemnastowieczna barokowo - klasycystyczna ambona z baldachimem. Ambona jest drewniana, a pierwotnie była polichromowana. Również z XVIII wieku pochodzi barokowa, kamienna chrzcielnica. W kruchcie znajdują się późnobarokowe, kamienne kropielnice. To wyposażenie pochodzi ze starego drewnianego kościoła.

W ołtarzu głównym znajdował się obraz przedstawiający Trójcę Świętą. Kościół poświęcił 26 października 1806 ks. kan. Jerzy Przybyła. Ks. proboszcz Franciszek Gala w 1873 roku dokonał gruntownego remontu. W czasach administratora, ks. Jana Piechaczka wyłożono podłogę marmurowymi płytami, naprawiono ławki, pomalowano balaski, spowiednice, drzwi, a w prezbiterium na sklepieniu namalowano obrazy przedstawiające świętych. W 1885 roku w oknach prezbiterium wstawiono dwa witraże.

Gdy na urzędzie proboszcza pozostawał ks. Józef Matysiok, w 1886 roku przy wejściu do kościoła stanął neobarokowy, kamienny krzyż. W XIX wieku ludność parafii gwałtownie wzrastała. W 1867 roku z terenu parafii kochłowickiej wydzielono nową parafię – w Wirku, a pod koniec wieku w Halembie. Mimo tego liczba parafian kochłowickich w 1902 roku była tak duża, że podjęto decyzję budowy nowego, trzeciego kościoła parafialnego. Nowy kościół, poświęcono w 1902 roku. W starym kościele wybudowano nad ołtarzem grotę lurdzką, którą poświęcono 8 grudnia 1904. Jest to pierwsza grota lurdzka zbudowana na Śląsku. W kościele tym ustanowiono stałą i całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu.

19 grudnia 2008 abp Damian Zimoń ogłosił kościół Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.

W marcu 2022 roku abp Wiktor Skworc wyraził zgodę na nabożeństwa we wschodnim obrządku w związku z potrzebą duszpasterską uchodźców wojennych przybyłych do Polski z Ukrainy. Posługę duszpasterstwa grekokatolickiego prowadzi ks. Taras Yavorskyy.

Bibliografia

Na podstawie: LOGOS październik 1997 nr 1, listopad 1997 nr 2, grudzień 1997 nr 3; [1] (dostęp: 31.03.2022)