Kościół pw. Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 15: Linia 15:
[[Kategoria:Sanktuaria|Kochłowice]]
[[Kategoria:Sanktuaria|Kochłowice]]
[[Kategoria:Kościoły i kaplice|Kochłowice]]
[[Kategoria:Kościoły i kaplice|Kochłowice]]
[[Kategoria:Kult maryjny|Kochłowice]]

Wersja z 09:15, 17 lis 2009

Kochlowice lourdes2.jpg
Kochlowice lourdes1.jpg

Pierwszy, drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Trójcy św. wybudowano w 1670 roku. Kościół ten przetrwał do 1805 roku. Popadający w ruinę kościół rozebrano i podjęto budowę nowego. 2/3 kosztów budowy sfinansował hrabia Łazarz Henckel von Donnersmarck. Kościół zbudowano z miejscowego kamienia w stylu późnobarokowym. Świątynia jest budowlą jednonawową. 31 m długą i 10,5m szeroką.

We wnętrzu kościoła zachowała się osiemnastowieczna barokowo-klasycystyczna ambona z baldachimem. Ambona jest drewniana, a pierwotnie była polichromowana. Również z XVIII wieku pochodzi barokowa, kamienna chrzcielnica. W kruchcie znajdują się późnobarokowe, kamienne kropielnice. To wyposażenie pochodzi ze starego drewnianego kościoła

W ołtarzu głównym znajdował się obraz przedstawiający Trójcę Świętą. Kościół poświęcił 26 października 1806 ks. kanonik Jerzy Przybyła. Ks. proboszcz Franciszek Gala w 1873 roku dokonał gruntownego remontu. W czasach administratora, ks. Jana Piechaczka wyłożono podłogę marmurowymi płytami, naprawiono ławki, pomalowano balaski, spowiednice, drzwi, a w prezbiterium na sklepieniu namalowano obrazy przedstawiające świętych. W 1885 roku w oknach prezbiterium wstawiono dwa witraże.

W okresie ks. proboszcza Józefa Matysioka, w 1886 roku przy wejściu do kościoła stanął neobarokowy, kamienny krzyż. W XIX wieku ludność parafii gwałtownie wzrastała. W 1867 roku z terenu parafii kochłowickiej wydzielono nową parafię – w Wirku, a pod koniec wieku w Halembie. Mimo tego liczba parafian kochłowickich w 1902 roku była tak duża, że podjęto decyzję budowy nowego, trzeciego kościoła parafialnego. Nowy kościół, poświęcono w 1902 roku. W starym kościele wybudowano nad ołtarzem grotę lurdzką, która poświęcono 8 grudnia 1904. Jest to pierwsza grota lurdzka zbudowana na Śląsku. W kościele tym ustanowiono stałą codzienną i całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu.

Bibliografia

Na podstawie: LOGOS październik 1997 nr 1, listopad 1997 nr 2, grudzień 1997 nr 3.