Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 9: Linia 9:


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Materiały własne autora.
Opracowanie własne, JM


[[Kategoria:Kościoły i parafie archidiecezji wrocławskiej - O]]
[[Kategoria:Kościoły i parafie archidiecezji wrocławskiej - O]]

Aktualna wersja na dzień 02:05, 9 lis 2019

Olawa PP.jpg

Pierwotny kościół parafialny wzmiankowany po raz pierwszy w 1253 roku, został przejęty przez protestantów w 1534 roku, odzyskany przez katolików w 1699 roku. Obecny kształt kościół otrzymał w latach 1834-1835 z przebudowy sali rycerskiej na zamku piastowskim, odbudowany po pożarze w 1928 roku. Pierwotne wyposażenie pochodzi z późnego baroku, w części z kaplicy zamkowej, która dotąd pełniła rolę kościoła katolickiego. Z 1836 roku pochodzą stacje Drogi Krzyżowej, a z drugiej połowy XIX wieku neobarokowy prospekt organowy.

Obecny wystrój pochodzi w większości z czasu tamtej odbudowy. W 1964 roku powstał ołtarz tzw. posoborowy. Autorem malowideł ściennych w ołtarzu jest wykładowca wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Ludwik Piotr Kowalski. Są to obrazy w pewnych elementach nawiązujące do Georga Pencza i Albrechta Dürera, a jednocześnie są modernistyczne. W 1938 roku dobudowano do kościoła wieżę.

Z parafii wywodzi się błogosławiony ks. Bernard Lichtenberg, urodzony w 1875 roku na Zwierzyńcu, przeciwnik totalitaryzmu Hitlera. Zesłany do Dachau, zmarł w drodze do obozu.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM