Kapliczki i krzyże przydrożne w Pogrzebieniu

Z e-ncyklopedia
Pogrzebien Piaskowa.jpg
Pogrzebien Pamiatki.jpg
  • Kaplica przy ul. Ogrodowej

W centrum wsi znajduje się drewniana kapliczka zwana potocznie Świyntyjon . Powstała na planie sześciokąta z ażurowymi drzwiami i oknami zamkniętymi ostrołukowo. Nakrywa ją dach w kształcie dzwonu, podbity blachą i zwieńczony krzyżem. Wewnątrz znajduje się figura św. Jana Nepomucena pochodząca z XVIII stulecia. Kaplica została wzniesiona w XIX wieku; zaś w 1930 roku przebudowano ją z inicjatywy naczelnika gminy Franciszka Kowola. Kolejnej renowacji obiekt poddano w 2006 roku.

  • Kaplica obok klasztoru

Murowana kaplica pw. św. Błażeja popularnie nazywana Błażejkiem . Pochodzi z XIX wieku. Wewnątrz znajdują się: XVIII-wieczna figura św. Błażeja oraz płaskorzeźba św. Floriana.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Piaskowej i Brzeskiej

Kamienny krzyż pełniący rolę swoistego pomnika żywiołu. Przypomina klęskę gradobicia, która dotknęła Pogrzebień oraz okoliczne wsie. Upamiętnia to inskrypcja znajdująca się na cokole: Na pamiątkę strasznego dnia okropnego gradu dnia 13 czerwnia 1877.

  • Boża Męka przy ul. Lubomskiej

Ufundowana w 1875 roku przez gminę Pogrzebień. Obok rosną dwie lipy drobnolistne.

  • Boża Męka na skrzyżowaniu ulic Pamiątki i Lipowej

Stoi w miejscu, gdzie huragan zniszczył drewnianą kapliczkę z wizerunkiem Matki Boskiej. Aleksander Baildon - wnuk Johna Baildona - złożył przyrzeczenie iż w tym miejscu postawi krzyż. Nie zdążył tego zrobić, bo zmarł. Przysięgę wypełnił za niego ojciec, Artur Baildon, który wzniósł Bożą Mękę w 1887 roku.

  • Boża Męka przy ul. Pamiątki 5

Kamienny krzyż w 1869 roku ufundowany przez Joannę Adametz. Stoi na pograniczu Pogrzebienia i Kornowaca. Jego osobliwością jest to, że głowa Ukrzyżowanego spoczywa na lewym ramieniu, a nie jak w większości krzyży - na prawym.

  • Boża Męka na cmentarzu

Krzyż z dwoma datami - 1895 i 1974. Na cokole znajduje się inskrypcja: Jam jest zmartwychwstanie i żywot; kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie (Jan.XI.25).

  • Grota przy ul. Brzeskiej

Kamienna imitacja groty z figurą Matki Boskiej.

Bibliografia

A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 232-234; G. Wawoczny, Zabytki powiatu raciborskiego, Racibórz 2007, s. 4.