Kalwaria w Pasierbcu: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Kalwaria w Pasierbcu powstawała przez 16 lat. Znajduje się na wzniesieniu przypominającym Golgotę wokół Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Rozpościera się na przestrzeni 500 metrów. Autorem dużych, ponad dwumetrowych figur jest prof. Wincenty Kućma. Droga Krzyżowa do powszechnego kultu została oddana w 2010 roku.
Kalwaria w Pasierbcu powstawała przez 16 lat. Znajduje się na wzniesieniu przypominającym Golgotę wokół Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Rozpościera się na przestrzeni 500 metrów. Autorem dużych, ponad dwumetrowych figur jest prof. Wincenty Kućma. Droga Krzyżowa do powszechnego kultu została oddana w 2010 roku. Podczas tworzenia Kalwarii przy IV stacji 30 czerwca 2001 wmurowano symboliczną urnę z prochami Polaków poległych na Syberii. Została ona przywieziona i poświęcona przez bpa Jerzego Mazura z Irkucka.  W Drogę Krzyżową zostały także wkomponowane postacie św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. prymasa ks. Stefana Wyszyńskiego, ks. Franciszka Blachnickiego, ks. Romana Sittko - zamrodowanego prze hitlerowców rektora seminarium w Tarnowie, ks. Zbigniewa Strzałkowskiego i ks. Michała Tomaszka - męczenników z Peru, Stanisławy Leszczyńskiej i Stanisławy Łąckiej - położnych z obozu w Oświęcimiu.

Wersja z 14:26, 10 kwi 2023

Kalwaria w Pasierbcu powstawała przez 16 lat. Znajduje się na wzniesieniu przypominającym Golgotę wokół Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Rozpościera się na przestrzeni 500 metrów. Autorem dużych, ponad dwumetrowych figur jest prof. Wincenty Kućma. Droga Krzyżowa do powszechnego kultu została oddana w 2010 roku. Podczas tworzenia Kalwarii przy IV stacji 30 czerwca 2001 wmurowano symboliczną urnę z prochami Polaków poległych na Syberii. Została ona przywieziona i poświęcona przez bpa Jerzego Mazura z Irkucka. W Drogę Krzyżową zostały także wkomponowane postacie św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. prymasa ks. Stefana Wyszyńskiego, ks. Franciszka Blachnickiego, ks. Romana Sittko - zamrodowanego prze hitlerowców rektora seminarium w Tarnowie, ks. Zbigniewa Strzałkowskiego i ks. Michała Tomaszka - męczenników z Peru, Stanisławy Leszczyńskiej i Stanisławy Łąckiej - położnych z obozu w Oświęcimiu.