Globisz Jan: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
==Globisz Jan (Globisch Johannes) (1870-1937), proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Katowicach==
==Globisz Jan (Globisch Johannes) (1870-1937), proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach==
Urodził się 3 czerwca 1870 w Olbrachcicach, w powiecie prudnickim. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1897 roku. Objął kurację [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|św. Piotra i Pawła w Katowicach]] 30 listopada 1902, a 27 września 1910 został mianowany proboszczem nowo powstałej parafii. Już w 1903 roku żalił się na  „prasę radykalno-polską", która „szczuje polskich parafian do wrogich wystąpień wobec duchowieństwa”. Z drugiej strony zawsze podkreślał, że udział parafian w życiu religijnym jest pocieszająco dobry, że kościół w niedziele i święta, a także przy nabożeństwach specjalnych jest zawsze przepełniony. Ks. Globisz uczył nauki religii w wyższej szkole dla dziewcząt oraz w żeńskim seminarium nauczycielskim w wymiarze 14 godzin tygodniowo. Po utworzeniu garnizonu wojskowego w Katowicach, w październiku 1913 roku,  ks. Globisz został mianowany duszpasterzem katolickich żołnierzy i odprawiał dla nich 2 razy w miesiącu nabożeństwa. Był także duszpasterzem w miejscowym więzieniu. Razem ze swymi wikarymi przewodniczył licznym stowarzyszeniom kościelnym i społecznym katolickim.
Urodził się 3 czerwca 1870 w Olbrachcicach, w powiecie prudnickim. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1897. Objął [[Kuracja|kurację]] [[Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach]] 30 listopada 1902, a 27 września 1910 został mianowany proboszczem nowo powstałej [[Parafia|parafii]]. Już w 1903 roku żalił się na  „prasę radykalno-polską", która '' szczuje polskich parafian do wrogich wystąpień wobec duchowieństwa''. Z drugiej strony zawsze podkreślał, że udział parafian w życiu religijnym jest pocieszająco dobry, że kościół w niedziele i święta, a także przy nabożeństwach specjalnych jest zawsze przepełniony. Ks. Globisz uczył religii w wyższej szkole dla dziewcząt oraz w żeńskim seminarium nauczycielskim w wymiarze 14 godzin tygodniowo. Po utworzeniu garnizonu wojskowego w Katowicach, w październiku 1913 roku,  ks. Globisz został mianowany duszpasterzem katolickich żołnierzy i odprawiał dla nich 2 razy w miesiącu nabożeństwa. Był także duszpasterzem w miejscowym więzieniu. Razem ze swymi wikarymi przewodniczył licznym stowarzyszeniom kościelnym i społecznym katolickim.
Po zmianie państwowości, w czerwcu 1923 roku, nie mogąc się pogodzić z nowym stanem rzeczy, będąc raczej usposobienia niemieckiego, opuścił swoją parafię i przeniósł się na stronę niemiecką, zamieniwszy parafie z [[Mathea Karol|ks. Karolem Matheą]], dotychczasowym proboszczem w Gliwicach. Ks. Globisz został proboszczem parafii św. Bartłomieja w Gliwicach i tam zmarł jako radca duchowny, dnia 3 grudnia 1937.
Po zmianie państwowości, w czerwcu 1923 roku, nie mogąc się pogodzić z nowym stanem rzeczy, będąc raczej usposobienia niemieckiego, opuścił swoją parafię i przeniósł się na stronę niemiecką, zamieniwszy parafie z [[Mathea Karol|ks. Karolem Matheą]], dotychczasowym proboszczem w Gliwicach. Ks. Globisz został proboszczem parafii św. Bartłomieja w Gliwicach i tam zmarł jako radca duchowny, dnia 3 grudnia 1937.



Aktualna wersja na dzień 21:06, 8 maj 2018

Globisz Jan (Globisch Johannes) (1870-1937), proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach

Urodził się 3 czerwca 1870 w Olbrachcicach, w powiecie prudnickim. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1897. Objął kurację Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach 30 listopada 1902, a 27 września 1910 został mianowany proboszczem nowo powstałej parafii. Już w 1903 roku żalił się na „prasę radykalno-polską", która szczuje polskich parafian do wrogich wystąpień wobec duchowieństwa. Z drugiej strony zawsze podkreślał, że udział parafian w życiu religijnym jest pocieszająco dobry, że kościół w niedziele i święta, a także przy nabożeństwach specjalnych jest zawsze przepełniony. Ks. Globisz uczył religii w wyższej szkole dla dziewcząt oraz w żeńskim seminarium nauczycielskim w wymiarze 14 godzin tygodniowo. Po utworzeniu garnizonu wojskowego w Katowicach, w październiku 1913 roku, ks. Globisz został mianowany duszpasterzem katolickich żołnierzy i odprawiał dla nich 2 razy w miesiącu nabożeństwa. Był także duszpasterzem w miejscowym więzieniu. Razem ze swymi wikarymi przewodniczył licznym stowarzyszeniom kościelnym i społecznym katolickim. Po zmianie państwowości, w czerwcu 1923 roku, nie mogąc się pogodzić z nowym stanem rzeczy, będąc raczej usposobienia niemieckiego, opuścił swoją parafię i przeniósł się na stronę niemiecką, zamieniwszy parafie z ks. Karolem Matheą, dotychczasowym proboszczem w Gliwicach. Ks. Globisz został proboszczem parafii św. Bartłomieja w Gliwicach i tam zmarł jako radca duchowny, dnia 3 grudnia 1937.

Bibliografia

L. Musioł, Z dziejów parafii św. Piotra i Pawła w Katowicach, Katowice 2003, s. 61-62.