Gleich Hermann: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(N)
Linia 1: Linia 1:
== Gleich Hermann (1815-1900), biskup sufragan wrocławski ==
== Gleich Hermann (1815-1900), biskup sufragan wrocławski ==
[[Grafika:Gleich Hermann.jpg|right|thumb| Bp Hermann Gleich]]
[[Grafika:Gleich Hermann.jpg|right|thumb| Bp Hermann Gleich]]
Urodził się 10 września 1815 w Laskowicach Oławskich w rodzinie Franciszka i Joanny z d. Bienieck. Nauki pobierał w miejscowej szkole ewangelickiej, a następnie w Gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu, gdzie w 1833 roku uzyskał świadectwo dojrzałości. Studia filozoficzno-teologiczne odbył na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 30 września 1838 z rąk [[Latussek Daniel|bpa Daniela Latusska]].


Został kapelanem w Namysłowie i Opolu (1838-1840). Potem pełnił funkcję administratora w Pokoju, a następnie był proboszczem w Tułowicach (1842) oraz dziekanem i powiatowym inspektorem szkolnym. W 1851 roku został proboszczem w Opolu. W 1855 roku został komisarzem biskupim w Opolu, a w 1862 roku archiprezbiterem kapituły katedralnej we Wrocławiu, radcą [[Wikariat generalny we Wrocławiu|wikariatu generalnego]] i Tajnej Kancelarii, egzaminatorem prosynodalnym, kuratorem [[Konwikt Teologiczny - Wrocław|Konwiktu Teologicznego]] i Sióstr Dobrego Pasterza oraz Szpitala św. Łazarza. 10 sierpnia 1875 został ustanowiony [[Sufragan - biskup|sufraganem]] wrocławskim i została mu przydzielona stolica tytularna Mallus.
Urodził się 10 września 1815 w Laskowicach, należących do powiatu wrocławskiego. Jego ojciec Franciszek, który był skarbnikiem dóbr hrabiowskich, zadbał o edukację syna, kierując go do Katolickiego Gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu. 30 września 1838 przyjął święcenia kapłańskie. Jako kapelan w Namysłowie rozpoczął swoją działalność duszpasterską, w następnym roku był kapelanem w Opolu, a w 1842 roku został proboszczem w Tylowicach, w powiecie niemodlińskim. W 1851 roku [[Diepenbrock Melchior|bp Melchior Diepenbrock]] powierzył mu zarząd parafii opolskiej. Dzięki niemu w Opolu utworzono Zakład Sióstr Szkolnych i rozwinął działalność szpital św. Wojciecha. Przez wiele lat pozostawał tu na urzędzie książęco biskupiego komisarza. Następnie [[Förster Heinrich|bp Heinrich Förster]] powołał go jako kanonika przy katedrze wrocławskiej. Po śmierci biskupa sufragana [[Włodarski Adrian|Adriana Włodarskiego]] (w roku 1875), mianowany został biskupem sufraganem i konsekrowany 21 września 1875 w Johannesbergu przez bpa H. Förstera.  
 
6 października 1875 wskutek [[Kulturkampf|kulturkampfu]] biskup Förster został pozbawiony przez władze świeckie urzędu biskupiego i zmuszony do ucieczki do Jawornika w Austrii, by uniknąć uwięzienia. Wtedy to biskup sufragan Gleich z pełnym poświęceniem zarządzał przez kilka lat diecezją. Po śmierci bpa Förstera w Johannesbergu w 1881 roku, bp Gleich prowadził dalej zarząd diecezji jako wikariusz kapitulny. Biskup [[Herzog Robert|Robert Herzog]] powierzył mu godność wikariusza generalnego, a po śmierci bpa Herzoga (26 grudnia 1886) objął na nowo urząd wikariusza kapitulnego i zarazem na nowo zarząd diecezji.
Sakrę biskupią przyjął 21 września 1875 w Jaworniku w Czechach. Za obronę praw Kościoła w okresie [[kulturkampf|kulturkampfu]] pozbawiony został przez władze pruskie możliwości spełniania funkcji biskupich. Dwukrotnie zarządzał diecezją jako [[wikariusz kapitulny]] (1881-1882, 1886-1887). Był protektorem w diecezji [[Konferencje św. Wincentego à Paulo|Konferencji św. Wincentego a' Paulo]]. Zmarł 2 kwietnia 1900 we Wrocławiu i został pochowany w podziemiach katedry wrocławskiej.
W 1888 roku bp Gleich obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa i został wtedy zamianowany przez papieża asystentem tronu papieskiego i prałatem domowym, cesarz zaś udzielił mu order koronny II klasy, a uniwersytet nadał mu tytuł doktora teologii. Dziesięć lat później, obchodząc diamentowy jubileusz kapłański, otrzymał od duchowieństwa górnośląskiego dar honorowy 3000 marek. Dar ten przeznaczył na nowy konwikt dla chłopców w Gliwicach, aby młodzieży górnośląskiej utorować drogę do nauk i do stanu kapłańskiego.
Mając 80 lat poprosił o zwolnienie go z urzędu wikariusza generalnego. Kardynał przychylił się do jego prośby 1 stycznia 1896, choć bp Gleich jeszcze wyjeżdżał z posługą bierzmowania i odbywał podróże wizytacyjne w diecezji. Zmarł 2 kwietnia 1900 we Wrocławiu i spoczął w podziemiach katedry wrocławskiej.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
P. Nitecki, Biskupi Kościoła w Polsce w latach 965-1999, Warszawa 2000, s. 118; J. Pater, Gleich Hermann, [w:] Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku, red. M. Pater, Katowice 1996, s. 115; E. Szramek, Ks. Norbert Bonczyk. Homer Górnośląski i poeta walki kulturnej, RTPNŚ 1930, t. II, s. 51; J. Jungnitz, Die Breslauer Weihbishöfe, Wrocław 1914.
Posłaniec Niedzielny 1900, nr 14
 
{{Biskupi wrocławscy}}
{{Biskupi wrocławscy}}
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}

Wersja z 22:17, 21 gru 2022

Gleich Hermann (1815-1900), biskup sufragan wrocławski

Bp Hermann Gleich

Urodził się 10 września 1815 w Laskowicach, należących do powiatu wrocławskiego. Jego ojciec Franciszek, który był skarbnikiem dóbr hrabiowskich, zadbał o edukację syna, kierując go do Katolickiego Gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu. 30 września 1838 przyjął święcenia kapłańskie. Jako kapelan w Namysłowie rozpoczął swoją działalność duszpasterską, w następnym roku był kapelanem w Opolu, a w 1842 roku został proboszczem w Tylowicach, w powiecie niemodlińskim. W 1851 roku bp Melchior Diepenbrock powierzył mu zarząd parafii opolskiej. Dzięki niemu w Opolu utworzono Zakład Sióstr Szkolnych i rozwinął działalność szpital św. Wojciecha. Przez wiele lat pozostawał tu na urzędzie książęco biskupiego komisarza. Następnie bp Heinrich Förster powołał go jako kanonika przy katedrze wrocławskiej. Po śmierci biskupa sufragana Adriana Włodarskiego (w roku 1875), mianowany został biskupem sufraganem i konsekrowany 21 września 1875 w Johannesbergu przez bpa H. Förstera. 6 października 1875 wskutek kulturkampfu biskup Förster został pozbawiony przez władze świeckie urzędu biskupiego i zmuszony do ucieczki do Jawornika w Austrii, by uniknąć uwięzienia. Wtedy to biskup sufragan Gleich z pełnym poświęceniem zarządzał przez kilka lat diecezją. Po śmierci bpa Förstera w Johannesbergu w 1881 roku, bp Gleich prowadził dalej zarząd diecezji jako wikariusz kapitulny. Biskup Robert Herzog powierzył mu godność wikariusza generalnego, a po śmierci bpa Herzoga (26 grudnia 1886) objął na nowo urząd wikariusza kapitulnego i zarazem na nowo zarząd diecezji. W 1888 roku bp Gleich obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa i został wtedy zamianowany przez papieża asystentem tronu papieskiego i prałatem domowym, cesarz zaś udzielił mu order koronny II klasy, a uniwersytet nadał mu tytuł doktora teologii. Dziesięć lat później, obchodząc diamentowy jubileusz kapłański, otrzymał od duchowieństwa górnośląskiego dar honorowy 3000 marek. Dar ten przeznaczył na nowy konwikt dla chłopców w Gliwicach, aby młodzieży górnośląskiej utorować drogę do nauk i do stanu kapłańskiego. Mając 80 lat poprosił o zwolnienie go z urzędu wikariusza generalnego. Kardynał przychylił się do jego prośby 1 stycznia 1896, choć bp Gleich jeszcze wyjeżdżał z posługą bierzmowania i odbywał podróże wizytacyjne w diecezji. Zmarł 2 kwietnia 1900 we Wrocławiu i spoczął w podziemiach katedry wrocławskiej.

Bibliografia

Posłaniec Niedzielny 1900, nr 14