Gajda Walter: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
 
(dr)
Linia 1: Linia 1:
== Gajda Walter (1913-1968), proboszcz w Skrzyszowie ==
== Gajda Walter (1913-1968), proboszcz w Skrzyszowie ==
Urodził się 30 czerwca 1913 w Wirku-Nowej Wsi. Był synem górnika Jana i Berty z d. Szafraniec. Po ukończeniu szkoły powszechnej przez trzy lata uczył się w gimnazjum w Królewskiej Hucie. W 1927 roku przeniósł się do Niższego Seminarium Duchownego w Lublińcu, gdzie pięć lat później zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i w sierpniu 1932 roku rozpoczął nowicjat. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1938 w Poznaniu z rąk abpa Walentego Dymka.  
Urodził się 30 czerwca 1913 w Wirku-Nowej Wsi. Był synem górnika Jana i Berty z d. Szafraniec. Po ukończeniu szkoły powszechnej przez trzy lata uczył się w gimnazjum w Królewskiej Hucie. W 1927 roku przeniósł się do [[Małe Seminarium Duchowne Ojców Oblatów w Lublińcu|Niższego Seminarium Duchownego w Lublińcu]], gdzie pięć lat później zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i w sierpniu 1932 roku rozpoczął nowicjat. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1938 w Poznaniu z rąk abpa Walentego Dymka.  


W czasie II wojny światowej pracował na terenie diecezji katowickiej. Był wikariuszem w parafiach: [[Parafia Opatrzności Bożej w Zawodziu|Opatrzności Bożej w Zawodziu]] oraz św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. Wraz z dekretem do Skoczowa otrzymał polecenie objęcia opieką duszpasterską mieszkańców Nierodzimia. Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej pracował na placówkach duszpasterskich swego zgromadzenia w Krobi, Markowicach, Kędzierzynie i w Połczynie. W 1948 roku znalazł się ponownie na terenie diecezji katowickiej i jako wikariusz został skierowany do [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach|parafii NSPJ w Niedobczycach]]. W tym samym roku otrzymał zgodę swych przełożonych zakonnych na opuszczenie Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i przejście w szeregi kleru diecezjalnego.  
W czasie II wojny światowej pracował na terenie diecezji katowickiej. Był wikariuszem w parafiach: [[Parafia Opatrzności Bożej w Zawodziu|Opatrzności Bożej w Zawodziu]] oraz św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Wraz z dekretem do Skoczowa otrzymał polecenie objęcia opieką duszpasterską mieszkańców Nierodzimia. Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej pracował na placówkach duszpasterskich swego zgromadzenia w Krobi, Markowicach, Kędzierzynie i w Połczynie. W 1948 roku znalazł się ponownie na terenie diecezji katowickiej i jako wikariusz został skierowany do [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach|parafii NSPJ w Niedobczycach]]. W tym samym roku otrzymał zgodę swych przełożonych zakonnych na opuszczenie Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i przejście w szeregi kleru diecezjalnego.  


W 1951 roku został inkardynowany do diecezji katowickiej. W tym samym roku zdał egzamin proboszczowski. Napisał pracę nt. „Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach”. W latach 1951-1954 był wikariuszem w parafiach: [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach|NSPJ w Wyrach]] i [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bykowinie|NSPJ w Bykowinie]]. W sierpniu 1952 roku [[Adamski Stanisław|bp S. Adamski]] nadał mu prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej. We wrześniu 1954 roku został mianowany substytutem, a miesiąc później kuratusem w Borowej Wsi. W marcu 1955 roku otrzymał nominację na administratora w [[Parafia św. Michała Archanioła w Skrzyszowie|parafii św. Michała Archanioła w Skrzyszowie]]. W styczniu 1958 roku bp S. Adamski zatwierdził go tam oficjalnie na stanowisku proboszcza.  
W 1951 roku został inkardynowany do diecezji katowickiej. W tym samym roku zdał egzamin proboszczowski. Napisał pracę nt. ''Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach''. W latach 1951-1954 był wikariuszem w parafiach: [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach|NSPJ w Wyrach]] i [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bykowinie|NSPJ w Bykowinie]]. W sierpniu 1952 roku [[Adamski Stanisław|bp S. Adamski]] nadał mu prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej. We wrześniu 1954 roku został mianowany substytutem, a miesiąc później kuratusem w [[Parafia św. Mikołaja w Borowej Wsi|Borowej Wsi]]. W marcu 1955 roku otrzymał nominację na administratora w [[Parafia św. Michała Archanioła w Skrzyszowie|parafii św. Michała Archanioła w Skrzyszowie]]. W styczniu 1958 roku bp S. Adamski zatwierdził go tam oficjalnie na stanowisku proboszcza.  
Zmarł 10 grudnia 1968 w Skrzyszowie i tam został pochowany.  
Zmarł 10 grudnia 1968 w Skrzyszowie i tam został pochowany.  



Wersja z 20:24, 22 cze 2016

Gajda Walter (1913-1968), proboszcz w Skrzyszowie

Urodził się 30 czerwca 1913 w Wirku-Nowej Wsi. Był synem górnika Jana i Berty z d. Szafraniec. Po ukończeniu szkoły powszechnej przez trzy lata uczył się w gimnazjum w Królewskiej Hucie. W 1927 roku przeniósł się do Niższego Seminarium Duchownego w Lublińcu, gdzie pięć lat później zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i w sierpniu 1932 roku rozpoczął nowicjat. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1938 w Poznaniu z rąk abpa Walentego Dymka.

W czasie II wojny światowej pracował na terenie diecezji katowickiej. Był wikariuszem w parafiach: Opatrzności Bożej w Zawodziu oraz św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Wraz z dekretem do Skoczowa otrzymał polecenie objęcia opieką duszpasterską mieszkańców Nierodzimia. Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej pracował na placówkach duszpasterskich swego zgromadzenia w Krobi, Markowicach, Kędzierzynie i w Połczynie. W 1948 roku znalazł się ponownie na terenie diecezji katowickiej i jako wikariusz został skierowany do parafii NSPJ w Niedobczycach. W tym samym roku otrzymał zgodę swych przełożonych zakonnych na opuszczenie Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i przejście w szeregi kleru diecezjalnego.

W 1951 roku został inkardynowany do diecezji katowickiej. W tym samym roku zdał egzamin proboszczowski. Napisał pracę nt. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach. W latach 1951-1954 był wikariuszem w parafiach: NSPJ w Wyrach i NSPJ w Bykowinie. W sierpniu 1952 roku bp S. Adamski nadał mu prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej. We wrześniu 1954 roku został mianowany substytutem, a miesiąc później kuratusem w Borowej Wsi. W marcu 1955 roku otrzymał nominację na administratora w parafii św. Michała Archanioła w Skrzyszowie. W styczniu 1958 roku bp S. Adamski zatwierdził go tam oficjalnie na stanowisku proboszcza. Zmarł 10 grudnia 1968 w Skrzyszowie i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Waltera Gajdy; Schematyzm 1953-1970.